Super League: “Τρένο” με Γιαννίκη η ΑΕΚ, πέρασε με 3-1 από το Βόλο (video)

Ουσιαστική και απλή η ΑΕΚ, πέρασε νικηφόρα με 3-1 από το Πανθεσσαλικό στάδιο του Βόλου απέναντι στην ομώνυμη ομάδα, τέθηκε επικεφαλής στην κατάταξη της Σούπερ Λίγκας ύστερα από 7 αγωνιστικές και περιμένει το αποτέλεσμα του ντέρμπι Ολυμπιακός-ΠΑΟΚ για να δει αν θα συνεχίσει μόνη πρώτη.

Ταυτόχρονα, η Ένωση έκανε το «2 στα 2» με τον Αργύρη Γιαννίκη στον πάγκο, σημειώνοντας για δεύτερο συνεχή αγώνα τρία γκολ και χωρίς να είναι ανώτερη των γηπεδούχων είχε το πλεονέκτημα της αποτελεσματικότητας με άμυνα και Στάνκοβιτς να λειτουργούν εξαιρετικά.

Ο Άμραμπατ έχασε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία των «κιτρινόμαυρων» στο 10ο λεπτό, όταν βρέθηκε απέναντι από τον Κλέιμαν αλλά δεν τελείωσε σωστά τη φάση. Δύο λεπτά πριν είχε προηγηθεί μεγάλη στιγμή για τον Βόλο με τον Μοχαμάντι να αποκρούει προ της γραμμής την μπάλα, σε κεφαλιά του Φαν Βερτ.

Οι Θεσσαλοί είχαν νέα σπουδαία ευκαιρία στο 17΄, όταν Φαν Βερτ έδωσε στον Μπαρτόλο, αυτός βγήκε σε τετ-α-τετ με τον Στάνκοβιτς, αλλά ο Αυστριακός απομάκρυνε ενστικτωδώ.

Ο Βόλος συνέχισε να δημιουργεί επικίνδυνες καταστάσεις και στο 37΄ τα διαδοχικά σουτ από Μπαρτόλο και Γκρίλο βρήκαν εκ νέου σε πλήρη σε ετοιμότητα τον Στάνκοβιτς.

Στο τελευταίο πεντάλεπτο του ημιχρόνου το παιχνίδι άναψε. Οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι στο 40΄ σε ανατροπή του Πουρίτα από τον Σιμόες αλλά ο Ρεγκατίν γλίστρησε κατά την εκτέλεση, στέλνοντας την μπάλα πάνω από το δοκάρι του Στάνκοβιτς.

Δύο λεπτά αργότερα η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ: ο Πουρίτα σταμάτησε την προσπάθειά του στη μεσαία γραμμή καθώς υπέστη τράβηγμα, οι παίκτες της ΑΕΚ συνέχισαν παρά τις διαμαρτυρίες των γηπεδούχων για τήρηση του fair play, ο Τσούμπερ έκανε το γύρισμα και ο Ανσαριφάρντ με εν κινήσει σουτ έκανε το 0-1.

Πριν το σφύριγμα για το ημίχρονο, η Ένωση ευτύχησε να πετύχει και δεύτερο γκολ, θέτοντας στέρεες βάσεις νίκης. Στο 45΄+3  ο Άμραμπατ βγήκε τετ-α-τετ με τον Κλέιμαν, ανατράπηκε από τον γκολκίπερ του Βόλου έξω από την περιοχή, αλλά ο Τζοβάρας άφησε το ματς να εξελιχθεί και ο Τσούμπερ διπλασίασε.

Στο 57΄ ο Μπαριέντος αστόχησε από πολύ καλή θέση και στο 61΄ ο Άμραμπατ βγήκε μόνος του απέναντι στον Κλέιμαν, πλάσαρε, αλλά ο γκολκίπερ του Βόλου έδιωξε σε κόρνερ.

Στο 79΄ το σουτ του Ρίνερ έξω από την περιοχή βρήκε στο κεφάλι του Βράνιες και κατέληξε στα δίχτυα του Στάνκοβιτς, ενώ δύο λεπτά αργότερα το σουτ του Γκαρσία έστειλε την μπάλα στο δοκάρι του Βόλου.

Στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα ο τεχνικός του Βόλου, Γκιγιέρμο Αμπασκάλ, ενώ στο ένατο λεπτό του έξτρα χρόνου, καθώς υπήρξε πεντάλεπτη διακοπή για τραυματισμό του Γκαρσία, ο Χατζισαφί (ασίστ Τσούμπερ) «έγραψε» το τελικό 3-1.