ΤΕΝΙΣ

Στα ημιτελικά του τουρνουά της Οστράβα η Σάκκαρη – Πλησιάζει στο Top 10!

, Στα ημιτελικά του τουρνουά της Οστράβα η Σάκκαρη – Πλησιάζει στο Top 10!

Η Μαρία Σάκκαρη νίκησε σε straight sets την Τερέζα Μαρτίντσοβα στην Οστράβα και συνεχίζει την πορεία προς τον τίτλο και την πρώτη δεκάδα!

Η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια, Νο.12 στον κόσμο, επικράτησε με 7-5, 6-3 της 26χρονης Τσέχας (Νο.61) σε 96 λεπτά και πήρε για δεύτερη σερί σεζόν το εισιτήριο για την τετράδα της διοργάνωσης, όπου θα περιμένει τη νικήτρια του αγώνα ανάμεσα στην Ίγκα Σβιόντεκ και την Έλενα Ριμπάκινα. Υψηλό εμπόδιο, δηλαδή, όπως και να έχει!

Εκτός των άλλων, η Μαρία έκανε ένα ακόμα βήμα προς το Top 10 της παγκόσμιας κατάταξης και θα καταφέρει να πετύχει την πρώτη της είσοδο αν προχωρήσει πιο πέρα στο τουρνουά από τις Μπελίντα Μπέντσιτς και Πέτρα Κβίτοβα.

Ακόμα, βέβαια, και αν δεν φτάσει στον στόχο αυτή την εβδομάδα, όλα δείχνουν ότι θα τον πετύχει μέχρι το τέλος της σεζόν, παίρνοντας παράλληλα και την πρόκριση για το λαμπερό WTA Finals.

Η Μαρία πέτυχε μπρέικ με το καλημέρα του αγώνα, ωστόσο δεν μπόρεσε να καθαρίσει το σετ όταν πήρε τις μπάλες στα χέρια της στο 5-4. Πέτυχε, όμως, ένα ακόμα μπρέικ στο επόμενο γκέιμ και δεν πέταξε τη δεύτερη ευκαιρία της, καθώς έγραψε στη συνέχεια το 1-0.

Πήρε νωρίς το προβάδισμα και στο δεύτερο σετ (2-1), μόνο που πλέον σέρβιρε πολύ καλύτερα και δεν ένιωθε απειλή από την Τσέχα. Μπόρεσε, μάλιστα, να κλείσει το ματς στο σερβίς της αντιπάλου της, αφού σημείωσε και δεύτερο μπρέικ στο 5-3.

Το πολύ επιθετικό παιχνίδι της Μαρίας φαίνεται και στα στατιστικά του αγώνα, με την 26χρονη Ελληνίδα να έχει 22 winners έναντι μόλις 8 της Μαρτίντσοβα. Τα αβίαστα λάθη ήταν 29-24.

Ο άλλος ημιτελικός της διοργάνωσης θα προκύψει από τους αγώνες Τάιχμαν-Κβίτοβα και Κονταβέιτ-Μπέντσιτς.

Πηγή: sdna.gr