Σπερχογεία-Απόλλωνας Καλαμάτας 1-5: “Πεντάρα” με ανατροπή!

, Σπερχογεία-Απόλλωνας Καλαμάτας 1-5: “Πεντάρα” με ανατροπή!

Μπορεί να βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις στο 5ο λεπτό του εκτός έδρας αγώνα με την Σπεροχογεία, ωστόσο ο Απόλλωνας Καλαμάτας έκανε τρομερή ανατροπή και νίκησε με 5-1 (!) τους “ταύρους” και πανηγύρισε την 2η του νίκη στο πρωτάθλημα της Α΄ τοπικής.

Οι “μελανόλευκοι” ήταν απολαυστικοί και εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο τα αμυντικά κενά – για ένα ακόμα παιχνίδι – του ΑΟΣ, ανατρέποντας το σκορ στο 1ο μέρος σε 2-1 και πετυχαίνοντας τρία ακόμα γκολ στην επανάληψη.

Από την άλλη η Σπερχογεία γνώρισε την 2η σερί ήττα της και μάλιστα, έχει δεχθεί 9 γκολ στις τελευταίες δυο αγωνιστικές!

Αν και οι γηπεδούχοι πήραν κεφάλι στο σκορ νωρίς στο 5ο λεπτό με τον Οικονομόπουλο να σκοράρει με απευθείας εκτέλεση φάουλ και τον Γιακουμή να κάνει λάθος εκτίμηση, κατάφεραν να ισοφαρίσουν μόλις 5 λεπτά αργότερα με αυτογκόλ του Κάια.

Στο 25ο λεπτό ο Κουντάνης με υπέροχη απευθείας εκτέλεση φάουλ ολοκλήρωσε την ανατροπή, διαμορφώνοντας το 2-1 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στο β΄ μέρος οι φιλοξενούμενοι μπήκαν φουριόζοι και εκμεταλλευόμενοι την αδράνεια της άμυνας Σπερχογείας σημείωσαν το 3-1 με τον Μπάκα να νικά σε τετ α τετ τον Καλλιντέρη στα πρώτα δευτερόλεπτα!

Ο Δαλκαφούκης στο 60ο λεπτό έκανε το 4-1 και πάλι με τετ α τετ και μόλις 2 λεπτά αργότερα ο Βασιλόπουλος, εκμεταλλευόμενος την ασυνενοησία μεταξύ Καλιντέρη-Δασκαλάκη, έκλεψε την μπάλα και την έστειε στα δίχτυα για το τελικό 5-1.

Να σημειωθεί πως λίγο πριν το φινάλε του αγώνα η Σπερχογεία είχε δοκάρι με τον Πετράκο.

Διαιτητές: Α. Καυκάς, Σ. Αθανασοπούλου, Σ. Τσαούση

ΣΠΕΡΧΟΓΕΙΑ (Φραγκίσκος Κεράνης): Καλλιντέρης, Ε. Δωδέκατος (46΄ Δημητρίου), Κάιας, Πετριτάι, Δικαίος, Οικονομόπουλος (77΄ Αντωνίου), Σαούτης. Κοτσιλιέρης (46΄ Πετράκος), Μάραντος, Δασκαλάκης, Ηρ. Καραχάλιος

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ (Τάκης Σακελλαρόπουλος): Γιακουμής, Παπαθεοδώρου, Κουντάνης (72΄ Τριανταφυλλίδης), Δασκαλάκης, Βασιλοπουλος, Ι. Καραχάλιος (46΄ Καραβίτης), Δαλκαφούκης, Ιασ. Καραχάλιος, Σπανός, Μπάκας (77΄ Μπαρδόσι)