ΔΙΕΘΝΗ

, Σουηδία – Πολωνία 3-2: Νίκησαν τον Λεβαντόφσκι και προκρίθηκαν ως πρώτοι οι Σκανδιναβοί! (video)

Δύο γκολ ο Φόρσμπεργκ (2′, 59′) ισάριθμα ο Λεβαντόφσκι (61′, 85′) ο οποίος είχε δύο δοκάρια στην ίδια φάση (17′). Ο Κλάεσον στις καθυστερήσεις διαμόρφωσε το τελικό 3-2

Σε ένα τρομερό ματς που έσπασε καρδιές μέχρι το φινάλε, η Σουηδία επικράτησε 3-2 της Πολωνίας 3-2 στο «Κρεστόφσκι» και προκρίθηκε ως πρώτη στους «16» του Euro 2020. Σπουδαίο ματς από τον Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι (σκόραρε δις είχε και δύο δοκάρια στην ίδια φάση) που δεν κατάφερε να γυρίσει μόνος του το ματς και να δώσει την πρόκριση στην ομάδα του.

Δύο γκολ και από τον Έμιλ Φόρμπεργκ (2’, 59’) ο οποίος πέτυχε και το δεύτερο πιο γρήγορο γκολ στην ιστορία της διοργάνωσης. Οι Σκανδιναβοί με εφτά βαθμούς άφησαν δεύτερους τους Ισπανούς και περιμένουν να μάθουν τον αντίπαλο τους στη νοκ άουτ φάση.

Οι Πολωνοί ήταν εκείνοι που έπρεπε να μπουν με το μαχαίρι στα δόντια αλλά η Σουηδία σκόραρε βάζοντας τους δύσκολα εξ’ αρχής. Ο Εμίλ Φόρσμπεργκ εκμεταλλεύτηκε την… καραμπόλα στην περιοχή του Σέζνι πλάσαρε και έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του στο 2ο λεπτό.

Το συγκρότημα του Πάολο Σόουζα αντέδρασε γρήγορα και στο 17’ έχασε μοναδική ευκαιρία. Ο Λεβαντόβσκι έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι και επέστρεψε, ο Πολωνός ξανάπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα χτύπησε στο ίδιο σημείο.

Στο β’ μέρος και κόντρα στη ροή του αγώνα, ο Κουλουσέβσκι έκανε την επέλαση πάσαρε στον Φόσμπεργκ και εκείνος πλάσαρε ιδανικά έξω από την περιοχή για το 2-0 (59’). Το δεύτερο τέρμα των Σουηδών ξύπνησε την Πολωνία αφού δύο λεπτά αργότερα ο Λεβαντόφσκι με ένα τρομερό σουτ (το 4ο του σε Γιούρο) νίκησε τον Όλσεν βάζοντας στο ματς ξανά την ομάδα του.

Ο φορ της Μπάγερν Μονάχου απέδειξε γιατί είναι ηγέτης καθώς στο 85’ έφερε το ματς στα ίσα με κοντινό πλασέ, φτάνοντας στα 3 γκολ στην εφετινή διοργάνωση. Ο Κλάεσον όμως στις καθυστερήσεις έκανε το 3-2.

ΣΟΥΗΔΙΑ (Γιαν Άντερσον): Όλσεν, Λούστιγκ (68’ Κραφτ), Λίντελεφ, Ντάνιελσον, Αουγκούστινσον, Λάρσον, Έκνταλ, Όλσον, Φόρσμπεργκ (78’ Κλάεσον), Ίσακ (68’ Μπεργκ), Κουέισον (55’ Κουλουσέβσκι).

ΠΟΛΩΝΙΑ (Πάολο Σόουζα): Σέζνι, Μπερεσίνσκι, Γκλικ, Μπέντναρεκ, Γιόζβιακ (62’ Σβίερτσοκ), Κρικόβιακ (80’ Πλαχέτα), Κλιχ (73’ Κοζλόφσκι), Πούχατς (46’ Φρανκόβσκι), Σβιντέρσκι, Ζιελίνσκι, Λεβαντόβσκι.