SUPEP LEAGUE 2

, SL2-Το πανόραμα του Νοτίου ομίλου: Πρώτο «τρίποντο» για Καλαμάτα, «φρένο» στο νικηφόρο σερί της Ένωσης

Πλησίασαν στην κορυφή Καλλιθέα και Κηφισιά- Η ΑΕΚ Β’ είδε το νικηφόρο σερί της να σταματάει στις τρεις νίκες μετά το 0-0 στο Παγκρήτιο με τον Εργοτέλη για την 4η αγωνιστική του Νοτίου ομίλου της Super League 2.

Καλλιθέα και Κηφισιά πήραν τις νίκες με 1-0 απέναντι σε Αιγάλεω και Αστέρα Βλαχιώτη και μείωσαν στον ένα βαθμό από την κορυφή του Νοτίου ομίλου της Super League 2. Πρώτη νίκη για την Καλαμάτα που πέρασε νικηφόρα με 1-0 από την έδρα του Καραϊσκάκη.

Στην πρώτη θέση του Νοτίου ομίλου της Super League 2 παρέμεινε η ΑΕΚ Β’, βλέποντας ωστόσο το σερί των τριών νικών που είχε να παίρνει τέλος στο Ηράκλειο, μένοντας στο ισόπαλο 0-0 με τον Εργοτέλη.

Το πρώτο 20λεπτο δεν είχε την πολύ μεγάλη στιγμή, με την ΑΕΚ Β’ να πατάει απειλητικά δύο φορές στην περιοχή του Εργοτέλη, αλλά να μην μπορεί να φτάσει κοντά στο να ανοίξει το σκορ. Αυτό παραλίγο να γίνει για τους κιτρινόμαυρους στο 22′ όταν ο Μιτάι ανέβηκε, μπήκε στην περιοχή, αλλά το συρτό σουτ που επιχείρησε πέρασε ελάχιστα άουτ. Από την άλλη ο Εργοτέλης δεν προβλημάτιζε σχεδόν καθόλου την άμυνα των παικτών του Οφρυδόπουλου και η μοναδική στιγμή που είχε ήταν με ένα μακρινό σουτ του Πέιου στο 42′ το οποίο μπλόκαρε ο Χατζηεμμανουήλ.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους πέρα από μια κεφαλιά του Λάτσι στο 48′ έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Γιούση και ένα σουτ του Κόνραντ που πέρασε άουτ στο 50′ δεν υπήρχε κάτι άξιο αναφοράς. Στο 68′ ο Ιατρούδης πέρασε στον αγωνιστικό χώρο στη θέση του Κοσίδη και εισέπραξε το ζεστό χειροκρότημα των φίλων του Εργοτέλη, της ομάδας στην οποία ξεκίνησε την καριέρα του. Μπαίνοντας στο τελευταίο εικοσάλεπτο η ΑΕΚ ανέβασε ρυθμούς και είχε δύο μεγάλες ευκαιρίες στο 71′ και στο 73′ με τον Τσέλιο να σταματάει το σουτ του Γιούση και την κεφαλιά του Ιατρούδη αντίστοιχα.

Στο 77′ ήταν η σειρά του Εργοτέλη να απειλήσει με τον Χατζηεμμανουήλ να λέει «όχι» σε σουτ του Κοκκίνη, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Τσέλιος ήταν εκ νέου σε ετοιμότητα σταματώντας το πλασέ του Γιούση. Παρά τις ευκαιρίες στο δεύτερο μέρος, το 0-0 παρέμεινε ως το τέλος, με τον Εργοτέλη στο 85′ να έχει άλλη μια καλή στιγμή με κεφαλιά του Πέιου, με την μπάλα να περνάει δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Χατζηεμμανουήλ.

Εργοτέλης: Τσέλιος, Ντουμάνης, Σερβιλάκης (66′ Ποζατζίδης), Κόλα, Μίκο, Πέιος, Βουτσάς, Μπουτσάκης, Κωστανάσιος (86′ Νεράλ), Κόνραντ (66′ Πατρινός), Κουατένγκ (46′ Κοκκίνης)

ΑΕΚ Β’: Χατζηεμμανουήλ, Μιτάι (84′ Μπούσης), Λάτσι, Κορνέζος, Σταμούλης, Μπάμπης (61′ Τζούντα Γκαρσία), Σαμπανάτζοβιτς, Μουστακόπουλος, Γιούσης (84′ Παρράς), Χριστόπουλος (61′ Γερολέμου), Κοσίδης (68′ Ιατρούδης)

Αστέρας Βλαχιώτη – Κηφισιά 0-1

Επιστροφή στις νίκες για την Κηφισιά, η οποία πέρασε με το διπλό (0-1) από την έδρα του Αστέρα Βλαχιώτη και σκαρφάλωσε στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα στον Νότιο όμιλο. Οι δύο ομάδες πήγαν χωρίς σκορ στα αποδυτήρια και το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση ήρθε ακριβώς με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα. Η Κηφισιά κέρδισε πέναλτι, ο Ντοριβάλ ανέλαβε την εκτέλεση, νίκησε τον Αθανασόπουλο και έκανε το 0-1. Η ομάδα των Βορείων Προαστίων διατήρησε το προβάδισμα ως το τέλος και έφυγε με το «τρίποντο» που τη βοήθησε να μειώσει στον έναν βαθμό από την κορυφή και την πρωτοπόρο ΑΕΚ Β’.

Σκόρερ: 60′ πεν. Ντοριβάλ

Αστέρας Βλαχιώτη (Βελιτζέλος): Αθανασόπουλος, Αναστόπουλος, Πεχλιβανόπουλος, Ζάννης, Λάμτσε, Λεωνιδόπουλος, Ζαΐμι, Άντο, Παπούλης, Τσίπρας, Ρόδης

Κηφισιά (Κούστας): Κολοβούρης, Παπαγγελής, Σωτηράκος, Αρτυματάς, Γκότοβος, Οικονομίδης, Παυλάκης, Καλλέργης, Παπασάββας, Γιαννιτσάνης, Τετέι

Διαγόρας-Επισκοπή 1-0

Δύο λεπτά πριν το τέλος του αγώνα με την Επισκοπή, ο Διαγόρας κατάφερε να επικρατήσει με 1-0 και να πάρει βαθμολογική ανάσα. Οι Ροδίτες είχαν στο μεγαλύτερο μέρος τον έλεγχο του αγώνα και προσπάθησαν για το γκολ χωρίς όμως να τα καταφέρουν. Αυτό μέχρι το 88′ όταν ο Σινγκ με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 1-0.

ΣΚΟΡΕΡ: 88′ Σινγκ.

Διαγόρας (Σ. Θεοδοσιάδης): Μπίντζης, Τοπάλ, Σινγκ, Καρατάσιος Ρουγκάλας, Μουμίν, Τσιαντούλας (46′ Πίσπας), Λαμπίρης (61′ Παραστρατίδης), Κουϊρουκίδης (95′ Σάιμπερ), Ζούνης (72′ Γιώργου), Μπαστιάνος (72′ Ραφαέλ).

Επισκοπή (Βέλιτς): Καλογεράκης, Ανδρικόπουλος, Τσάβος, Μπαρμπόσα, Πολυχρόνης, Ντεμέτριους, Εμπόι, Νοικοκυράκης, Γκονζάλβες, Νταρζίσιο, Τριντάντε.

Χανιά-Ρόδος 2-2

Χορταστικό παιχνίδια στα Χανιά με την τοπική ομάδα και την Ρόδο να πετυχαίνουν από 2 γκολ και να παίρνουν από έναν βαθμό. Με τον βαθμό αυτό οι Χανιώτες έφτασαν τους 4 και είναι στην 10η θέση του βαθμολογικού πίνακα, ενώ οι Ροδίτες τους 8 και είναι στην 4η θέση, παραμένοντας από την άλλη αήττητοι στις 4 πρώτες αγωνιστικές.

Στα του αγώνα ο Μπαΐροβιτς κατάφερε στο 27′ να κάνει το 1-0 για τους γηπεδούχους, με τον Σταματελόπουλο να ισοφαρίζει στο 43′. Το 1-1 ωστόσο δεν ήταν σκορ ημιχρόνου, καθώς ο Τριανταφυλλάκος στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων έδωσε προβάδισμα στα Χανιά. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Μαρκόφσκι κατάφερε να κάνει για την Ρόδο το 2-2 με σουτ στο 80′, διαμορφώνοντας έτσι το τελικό αποτέλεσμα.

ΣΚΟΡΕΡ: 27′ Μπαΐροβιτς, 45+1′ Τριανταφυλλάκος – 43′ Σταματελόπουλος, 80′ Μαρκόφσκι

Χανιά (Παπαδόπουλος): Κατσιμήτρος, Βάρκας (69′ Καψάλης), Πατάπης, Τσαμούρης, Παντεκίδης, Καμαρά (69′ Κόγιεθ), Παναγιωτούδης, Κάρλος, Τριανταφυλλάκος (63′ Βασιλακάκης), Βασιλόγιαννης, Μπαΐροβιτς.

Ρόδος (Αντωνίου): Θεοδωράκης, Καραγεώργης, Ρέτσος (46′ Τσάβες), Μακρυδημήτρης (46′ Νικολόπουλος), Σάαντο (46′ Μαρτσάκης), Μίγγος, Μαρκόβσκι, Στ. Καψάλης, Εντιαγέ (84′ Βουργουντζής), Σταματελόπουλος (84′ Χύσι), Αδαμάκης.

ΟΦ Ιεράπετρας-Ηρόδοτος 1-1

Τον πρώτο του βαθμό στο φετινό πρωτάθλημα κατάφερε να πάρει ο ΟΦ Ιεράπετρας στο ντέρμπι της Κρήτης με τον Ηρόδοτο, με το 1-1 να είναι το τελικό αποτέλεσμα. Και τα δύο γκολ μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με τον Χατζησάββα με πέναλτι στο 50′ και τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν με σουτ του Αντερέγκεν στο 53′. Με τον βαθμό αυτό ο ΟΦ Ιεράπετρας είναι στην 15η θέση του 2ου ομίλου, ενώ ο Ηρόδοτος έχει 5 και βρίσκεται στην 9η.

ΣΚΟΡΕΡ: 53′ Αντερέγκεν – 50′ . Χατζησάββας

ΟΦ Ιεράπετρας (Βεργέτης): Καραγκιόζης, Τορίμπιο, Ντε Λορέντζι, Ντι Λορέντζο (76′ Κατάλντι), Κάρδαρης, Ψάνης (73′ Μπλάνκο), Λεμονής, Μπενίτεζ, Μεσσιδόρο, Αντερέγκεν, Βουό.

Ηρόδοτος (Τάτσης): Δήμιζας, Κόρτσαμ, Ρουσσάκης, Καντέ, Χατζησάββας, Κατίδης (88′ Χαρίτος), Χαλκιαδάκης (64′ Αργκιλέσι), Σουρνάκης, Γκίνη (88′ Καργιωτάκης), Λουμπάκης, Αποστολίδης (64′ Κοιλιάρας).

Καλλιθέα-Αιγάλεω 1-0

Ψεκάστε, σκουπίστε, τελειώσατε, όπως έλεγε και η γνωστή διαφήμιση. Έτσι και στη Νέα Σμύρνη η Καλλιθέα έκανε τα πάντα νωρίς νωρίς. Για την ακρίβεια μόλις από το 2′ όταν με τον Δούμτση κατάφερε να σκοράρει. Ένα γκολ που κράτησε ως το τέλος παίρνοντας τους 3 βαθμούς. Αυτό ήταν το τρίτο τρίποντο για την ομάδα του Λεωνίδα Βόκολου που έχει πλέον 9 και βρίσκεται στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Από την άλλη το Αιγάλεω γνώρισε την πρώτη του ήττα, έμεινε στους 7 βαθμούς και την 5η θέση.

ΣΚΟΡΕΡ: 2′ Δούμτσης

Καλλιθέα (Βόκολος): Στρέζος, Κοντοχρήστος (62′ Βασιλούδης), Ρώσση, Ευαγγέλου, Ρέντζας, Μπουλούλης, Χατζηδίμπας, Σαντάνα, Μουνιέ (71′ Κωστίκας), Δούμτσης, Κονέ (62′ Τσιντώνης).

Αιγάλεω (Χαραλαμπίδης): Φυλακτός, Παναγιώτου, Αναστασίου, Βλάχος, Παπανικόλας, Λάσκαρης, Καθάριος, Τριμμάτης, Αρναρέλλης (65′ Αρναρέλλης), Τσιλιγκίρης, Πιαστόπουλος (65′ Σαμπανίδης).