ΕΘΝΙΚΗ ΕΛΛΑΔΑΣ

Σε ρηχά νερά η Εθνική, 0-0 με Σλοβενία στην πρεμιέρα του Nations League

, Σε ρηχά νερά η Εθνική, 0-0 με Σλοβενία στην πρεμιέρα του Nations League

Ισόπαλη 0-0 αναδείχθηκε η Εθνική Ελλάδας με τη Σλοβενία στη Λιουμπλιάνα για την πρεμιέρα του Nations League.

Η… νέα Εθνική που χτίζει ο Τζον φαν’ τ Σιπ φαίνεται πως έχει μέλλον, αλλά χρειάζεται να κάνει περισσότερα για να αποκτήσει και… παρόν. Στην αποψινή «λευκή» ισοπαλία, η «γαλανόλευκη» μετά το πρώτο μισάωρο έδειξε μεγάλη όρεξη για επίθεση, ατομικές ενέργειες, αλλά και πάθος για τη νίκη. Ωστόσο, η έμπειρη και σκληρή άμυνα των Σλοβένων δεν άφησε τους διεθνείς να δημιουργήσουν πολλές ευκαιρίες μπροστά από την εστία του Γιαν Ομπλακ.

Από την άλλη, οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν ούτε να ανησυχήσουν τον Βασίλη Μπάρκα, αλλά και το σύνολο της ελληνικής άμυνας. Αξίζει να σημειωθεί πως η συνολική ανασταλτική λειτουργία της Ελλάδας ήταν εξαιρετική. Επιθετικά, ο Λημνιός με ατομικές ενέργειες προσπάθησε να απειλήσει, αλλά ο Βαγγέλης Παυλίδης έδειξε να μην είναι σε καλή μέρα, ενώ και οι Μάνταλος, Μπακασέτας, παρότι πήραν προσπάθειες, δεν απείλησαν.

Το ματς

Στο 26΄ ο Λημνιός έκανε ωραία ντρίμπλα και σέντραρε, αλλά ο Γιαννούλης δεν κατόρθωσε να μπει στην πορεία της μπάλας και να σκοράρει απέναντι στον Όμπλακ, που ήταν εξουδετερωμένος.

Τρία λεπτά αργότερα ο Μπακασέτας συνεργάστηκε με τον Μπακάκη που σέντραρε και η μπάλα έφτασε στον Παυλίδη, ο οποίος από τη μικρή περιοχή και πλάγια δεξιά προσπάθησε να κάνει το τακουνάκι, αλλά ο τερματοφύλακας της Ατλέτικο Μαδρίτης απέκρουσε.

Πάντως, ο… χορός των ευκαιριών για την Εθνική είχε ξεκινήσει στο 16ο λεπτό, όταν σε σέντρα από δεξιά ο Μπλάζιτς παραλίγο να σημειώσει ένα εντυπωσιακό αυτογκόλ, με την μπάλα να φεύγει λίγο έξω από την εστία.

Η Ελλάδα ανέβασε ακόμη περισσότερο την απόδοσή της στο ξεκίνημα του β΄ ημιχρόνου και πίεσε τους γηπεδούχους, τους οποίους δεν άφηνε να περάσουν τη μεσαία γραμμή. Στο 52΄ οι παίκτες του Φαν΄τ Σχιπ ξεδιπλώθηκαν ωραία, ο Παυλίδης βρήκε τον Λημνιό που σούταρε από την περιοχή και πλάγια δεξιά, όμως ο Όμπλακ απέκρουσε χαμηλά.

Προϊόντος του χρόνου ο ρυθμός άρχισε να πέφτει, κάτι λογικό αφού οι ομάδες και από δεκάμηνη αγωνιστική προέρχονταν και ξεκίνημα της νέας περιόδου είναι.

Η Ελλάδα εξακολουθούσε να ορίζει την τύχη του αγώνα, στο 81΄ ο Σιόβας που ήρθε από πίσω σε στημένη μπάλα δεν τη βρήκε σωστά και χάθηκε μεγάλη ευκαιρία, αλλά στο 86΄ η Εθνική παραλίγο να φύγει ηττημένη, όταν στη σέντρα του Ζίβετς η προβολή του Σπόραρ έφυγε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Μπάρκα, στη μοναδική ευκαιρία των Σλοβένων.

Στο άλλο παιχνίδι του τρίτου ομίλου της τρίτης κατηγορίας του Nations League, η Μολδαβία αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με το Κόσοβο. Επόμενο παιχνίδι της Εθνικής, την Κυριακή 6 Σεπτεμβρίου (21:45), στο Κόσοβο.

Σλοβενία (Ματίας Κεκ): Ομπλακ, Μπάλκοβετς, Μεβλία, Μπλάζιτς, Στογιάνοβιτς, Μπόχαρ, Βέτριχ, Μπίγιολ, Ρεπ (52′ Ζίβετς), Βούκσιτς (62′ Ζάιτς), Σποράρ

Ελλάδα (Τζον φαν’τ Σιπ): Μπάρκας, Γιαννούλης, Σιόβας, Σβάρνας, Μπακάκης, Ζέκα, Κουρμπέλης, Μάνταλος (87′ Μασούρας), Μπακασέτας, Λημνιός, Παυλίδης (76′ Φούντας)