Σαντορίνη-Καλαμάτα 0-0: Άσφαιρη στην πρεμιέρα

, Σαντορίνη-Καλαμάτα 0-0: Άσφαιρη στην πρεμιέρα

Η Μαύρη Θύελλα δεν βρήκε τρόπο να διασπάσει την καλά δομημένη αμυντική διάταξη της κυκλαδίτικης ομάδας και μάλιστα στο τέλος κινδύνευσε – Αποβλήθηκε στις καθυστερήσεις ο Τσελεπίδης

Άσφαιρη η Καλαμάτα έμεινε στο 0-0 με την Σαντορίνη στην πρεμιέρα της Football League, στο Δημοτικό στάδιο Νάξου.

Η Μαύρη Θύελλα είχε ανούσια υπεροχή στο ματς απέναντι στην “πρωτάρα” στην κατηγορία ομάδα του Παντέλη που κατέβηκε στο ματς με πλάνο να διατηρήσει το μηδέν στην άμυνα και και να χτυπήσει αν μπορέσει στις αντεπιθέσεις.

Η Καλαμάτα δυσκολεύτηκε να δημιουργήσει τελικές φάσεις καθώς οι φιλοξενούμενοι πιστοί στο πλάνο δεν άφησαν διαδρόμους προς την εστία του Δερμιτζάκη, ενώ όσο περνούσε η ώρα έπερναν τα πάνω τους και στο τέλος μάλιστα χρειάστηκαν δυο καλές επεμβάσεις του Ταΐρη για να φύγει η Καλαμάτα με τον βαθμό από τις Κυκλάδες.

Το ματς

Η Καλαμάτα ανέλαβε από το ξεκίνημα τα ηνία του παιχνιδιού απέναντι στη Σαντορίνη η οποία με ενισχυμένη μεσαία γραμμή σε σχηματισμό 4-5-1, προσπάθησε να την εγκλωβίσει.

Η πρώτη καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους ήρθε στο 4′ όταν ο Παυλίδης σούταρε άουτ έπειτα από συνεργασία με τον Κέρι. Ο τελευταίος συνδιάστηκε με τoν Ηλιόπουλο στο 15΄και ο καλαματινός επιθετικός έψαξε τον Μαρκόφσκι αλλά οι αμυντικοί έδιωξαν.

Ο Σέρβος έμοιαζε απομονωμένος στο πρώτο ημίχρονο να παλεύει μόνος του ανάμεσα στο κεντρικό αμυντικό δίδυμο της Σαντορίνης.

H εικόνα παρέμεινε χωρίς διαφοροποίηση και στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου με τον Νίκο Aναστόπουλο να κάνει τις πρώτες του κινήσεις με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα. Ο 63χρονος τεχνικός έριξε στη μάχη τους Σουμπίνιο και Μπουσμπίμπα αντί των Ζαχαρόπουλου, Ηλιόπουλου και ο Βραζιλιάνος επιθετικός λίγο έλειψε να σκοράρει στην πρώτη του επαφή με την μπάλα ένα λεπτό μετά όταν έκανε το σουτ με τον Δερμιτζάκη να επεμβαίνει σωτήρια.

Στο τελευταίο τέταρτο του αγώνα η Σαντορίνη πήρε μέτρα στο γήπεδο και απείλησε την Καλαμάτα. Στο 75′ ο Σκαθαρούδης βρέθηκε απέναντι στον Ταϊρη απο κεφαλιά πάσα του Κανούλα, αλλά ο τερματοφύλακας της Καλαμάτας αντέδρασε σωστά.

Ο Αναστόπουλος έριξε στη συνέχεια στο ματς και τους Νατσιόπουλο, Αλεξόπουλο, με τους γηπεδούχους να απειλούν εκ νέου στο 82′ όταν μετά απο σέντρα του Σκαθαρούδη, ο Γιουκούδης γύρισε αλλά ο Ταϊρης απέκρουσε.

Με τη συμπλήρωση της κανονικής διάρκειας ο Σουμπίνιο είχε σουτ άουτ μετά απο προσπάθεια του Μπουσμπίμπα, ενώ στην αντεπίθεση ο Ταΐρης επενέβη σωτήρια σε προσπάθεια του Μαλάϊ.

Η Καλαμάτα τελείωσε το ματς με 10 πάικτες καθώς στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Τσελεπίδης είδε δεύτερη κίτρινη κάρτα για μαρκάρισμα στον Μπουντόπουλο.

Σαντορίνη (Νίκος Παντέλης): Δερμιτζάκης, Πολύζος, Παπαζαχαρίας, Παντίδος, Κουρέλλας, Ιβανίδης, Ερρίκος (57’ Μπιρμπίλι), Σιμιτσής (80’ Μαλάϊ), Ντινιωτάκης (75΄Μπουντόπουλος), Μηνάς (75’ Σκαθαρούδης), Κανούλας (80’ Γιουκούδης).

Καλαμάτα (Νίκος Αναστόπουλος): Ταΐρης, Μαβινγκά, Κωνσταντινόπουλος, Μπακαγιόκο, Τσελεπίδης, Ζαχαρόπουλος (62’ Σουμπίνιο), Παπατόλιος, Παυλίδης, Κέρι (85’ Αλεξόπουλος), Μαρκόφσκι, Ηλιόπουλος (62’ Μπουσμπίμπα).