ΤΕΝΙΣ

, Σάκκαρη: Τρομερή πρόκριση στους «8» του US Open με νίκη – θρίλερ επί της Αντρεέσκου (video)

Η Ελληνίδα τενίστρια προκρίθηκε για πρώτη φορά στις “8” του Αμερικανικού Όπεν νικώντας την Καναδή Μπιάνκα Αντρεέσκου με 2-1 σετ, σε αγώνα που έμεινε στην ιστορία

H Mαρία Σάκκαρη πανηγύρισε την πρόκριση στα προημιτελικά του US Open επικρατώντας με 2-1 σετ (6-7, 7-6, 6-3) της Καναδής Μπιάνκα Αντρεέσκου (Νο 7 στον κόσμο), έπειτα από μια αναμέτρηση – θρίλερ.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια έχασε το πρώτο σετ, ωστόσο πέτυχε την ολική επαναφορά, φτάνοντας για πρώτη φορά στην καριέρα της στους «8» της διοργάνωσης.

Ο αγώνας στο “Arthur Ashe” διήρκεσε τρεις ώρες και 29 λεπτά και ολοκληρώθηκε 15′ μετά τις 02:00 τα ξημερώματα τοπική ώρα, με αποτέλεσμα να είναι το ματς που τελείωσε πιο αργά από κάθε άλλο στην ιστορία της διοργάνωσης.

Τα πρώτα δύο σετ κρίθηκαν σε ισάριθμα τάι μπρέικ, με την Αντρεέσκου να κερδίζει το πρώτο με 7-2 και τη Σάκκαρη να επικρατεί στο δεύτερο με 8-6.

Η Καναδή ξεκίνησε το τρίτο σετ με μπρέικ, αλλά η Ελληνίδα απάντησε άμεσα ισοφαρίζοντας σε 2-2. Η Αντρεέσκου έφτασε στο 3-2, αλλά αμέσως μετά ζήτησε ιατρικό τάιμ άουτ, αφού αισθάνθηκε ενοχλήσεις στο γόνατο και τον τετρακέφαλο.

Η επιστροφή της Καναδής στο ματς συνοδεύτηκε από πόνους σε κάθε προσπάθεια, με τη Σάκκαρη να σπάει ξανά το σερβίς της αντιπάλου της και να παίρνει το προβάδισμα με 4-3. Η Αντρεέσκου πάλευε να κινηθεί κατά μήκος της τελικής γραμμής, η Σάκκαρη χτυπούσε στις γωνίες και η Ελληνίδα τενίστρια ολοκλήρωσε το ματς με μία τεράστια νίκη.

Αντίπαλος της Σάκκαρη στον προημιτελικό θα είναι η Τσέχα Καρολίνα Πλίσκοβα, που νίκησε τη Ρωσίδα Αναστασία Παβλιουτσένκοβα με 7-5, 6-4 και προκρίθηκε στην οκτάδα του Αμερικανικού Όπεν για τέταρτη φορά στην καριέρα της.