ΤΕΝΙΣ

Σάκκαρη – Τρεβιζάν 1-2: «Λύγισε» μετά από απίστευτο ματς η Μαρία και η Ιταλία έκανε το 1-0 στο United Cup

Η Μαρτίνα Τρεβιζάν έκανε την υπέρβαση και πήρε μεγάλη νίκη κόντρα στην Μαρία Σάκκαρη (2-1 σετ). Έκανε το 1-0 η Ιταλία κόντρα στην Ελλάδα στα ημιτελικά του United Cup που γίνονται στο Σίδνεϊ.

Η Μαρία Σάκκαρη βρέθηκε με την… πλάτη στον τοιχο κόντρα στην Μαρτίνα Τρεβιζάν, εκνευρίστηκε, δάκρυσε, αντεπιτέθηκε, τα έδωσε όλα για να φτάσει στην ανατροπή, αλλά τελικά ηττήθηκε με 2-1 σετ από την Ιταλίδα αντίπαλο της στα ημιτελικά του United Cup.

H Μαρία Σάκκαρη επέστρεψε από το 3-6, 0-2, πάλεψε με όλες τις δυνάμεις της απέναντι σε μια τρομερή Τρεβισάν, η Ιταλίδα παίκτρια όμως βρέθηκε σε μεγάλη ημέρα, κατάφερε να επικρατήσει σε περισσότερο από 3 ώρες με 6-3, 6-7 (4), 7-5 κι έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα της.

Δεδομένου πως τα μεγάλα “όπλα” της Ελλάδας στο τουρνουά είναι η Σάκκαρη και ο Στέφανος Τσιτσιπάς (ήταν αήττητοι στην 1η φάση του United Cup) στο Περθ, η Ιταλία απόκτησε ένα πολύ μεγάλο πλεονέκτημα για τη συνέχεια της σειράς των ημιτελικών.