ΤΕΝΙΣ

Σάκκαρη: Ρεβάνς και ιδανικό ξεκίνημα για Σάκκαρη στο WTA Finals! (vids)

, Σάκκαρη: Ρεβάνς και ιδανικό ξεκίνημα για Σάκκαρη στο WTA Finals! (vids)

«Ποδαρικό» με το… δεξί έκανε η Μαρία Σάκκαρη στο WTA Finals.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια, η οποία βρίσκεται για δεύτερη διαδοχική φορά ανάμεσα στις οκτώ κορυφαίες αθλήτριες της χρονιάς, πραγματοποιώντας πάρα πολύ καλή εμφάνιση, κατάφερε να επιβληθεί στο Τέξας με 2-0 σετ (7-6, 7-6) της Τζέσικα Πεγκούλα, παίρνοντας ρεβάνς από την Αμερικανίδα για την πρόσφατη ήττα της στον τελικό του τουρνουά της Γκουανταλαχάρα.

Αυτή ήταν η έκτη αναμέτρηση ανάμεσα στις δύο τενίστριες, με την Ελληνίδα να μετρά πλέον τέσσερις νίκες απέναντι στο Νο 3 της παγκόσμιας κατάταξης, που έχει δύο.

Στο πρώτο σετ έγινε μεγάλη μάχη, με τις δύο τενίστριες να κυνηγούν με όλες τις δυνάμεις τους το 1-0 στο μεταξύ τους ματς.

Εν τέλει, μετά από 71 αγώνα η Σάκκαρη κατάφερε να κάνει το 1-0, σε ένα σετ, που είχε έξι breaks (3-3), μπόλικο σασπένς, συνεχείς εναλλαγές συναισθημάτων και το οποίο κρίθηκε στο τάι μπρέικ, όπου η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια αναδείχθηκε νικήτρια με 8-6.

Στο δεύτερο σετ η Ελληνίδα πρωταθλήτρια έκανε τρομερή εκκίνηση, παίρνοντας τα τρία πρώτα games, ωστόσο εν συνεχεία η Πεγκούλα αντέδρασε και έφερε το παιχνίδι στα ίσια (3-3).

Το σετ συνέχισε να είναι αρκετά ισορροπημένο, με τη Σάκκαρη να μην εκμεταλλεύεται δύο match points που είχε στο 11ο game για να κλείσει το ματς.

Έτσι, με την Αμερικανίδα να κάνει το 6-6, και αυτό το σετ οδηγήθηκε στο tie break, όπου η Σάκκαρη κατάφερε να κάνει το 7-6, παίρνοντας τη νίκη, με την οποία έκανε αποφασιστικό βήμα για την πρόκριση στα ημιτελικά (χρειάζεται ακόμα μια νίκη στα επόμενα δυο ματς της απέναντι σε Ζαμπέρ και Σαμπαλένκα).