ΤΕΝΙΣ

Σάκκαρη: Αποκλεισμός σε ημιτελικό- θρίλερ στο Ρολάν Γκαρός

, Σάκκαρη: Αποκλεισμός σε ημιτελικό- θρίλερ στο Ρολάν Γκαρός

Η Μαρία Σάκκαρη παρά την επική εμφάνιση, ηττήθηκε από την Μπάρμπορα Κρεϊτσίκοβα με 2-1 σετ και δεν προκρίθηκε στον τελικό του Roland Garros

Η Μαρία Σάκκαρη έφτασε έναν πόντο μακριά από την παρθενική της πρόκριση σε τελικό Grand Slam διοργάνωσης, όμως στο τέλος έφυγε με την πίκρα της ηττημένης από το Philippe Chatrier, γνωρίζοντας την ήττα με 2-1 σετ από την “εφτάψυχη” Μπαρμπόρα Κρεϊτσίκοβα.

Μετά από ημιτελικό- θρίλερ, με ρεκόρ διάρκειας τρεισήμισι ωρών, η Λάκαινα πρωταθλήτρια άγγιξε την πρόκριση καθώς είχε match point στο 3-5 του 3ου set, όμως δεν κατάφερε να το αξιοποιήσει, ενώ λίγες στιγμές αργότερα δέχθηκε break όταν χρειάστηκε να σερβίρει για την πρόκριση (4-5).

Τελικά, μετά από 3 ώρες και 18 λεπτά σπουδαίας μάχης, η Μαρία ηττήθηκε από τη Νο33 τενίστρια στην παγκόσμια κατάταξη της WTA με 7-5, 4-6, 9-7 και αποχαιρέτησε με ψηλά το κεφάλι, αλλά με μεγάλη δόση πίκρας, τη διοργάνωση στο Παρίσι.

Αν και έσωσε τέσσερα match points της Κρεϊτσίκοβα, δεν μπόρεσε να δώσει συνέχεια στην τιτάνια προσπάθεια που κατέβαλλε για να φύγει νικήτρια από το court και ηττήθηκε από την πιο σταθερή και με λιγότερο άγχος στις κρίσιμες στιγμές, Τσέχα.

Στον παρθενικό Grand Slam ημιτελικό της καριέρας της, η Σάκκαρη εμφανίστηκε πιο σφιγμένη από την αντίπαλό της και δεν έπαιξε το τένις που μας είχε συνηθίσει τις προηγούμενες μέρες.

Στο τέλος, η Κρεϊτσίκοβα ανέβασε ρυθμό, έγινε το αφεντικό στο ματς και ξέφυγε από τα δόντια της Ελληνίδας, παίρνοντας την πρώτη πρόκριση της καριέρας της, σε τελικό Slam.

Μάλιστα, το Σαββατοκύριακο θα προσπαθήσει να γράψει ιστορία, καθώς θα αγωνιστεί τόσο στον τελικό των διπλών, όσο και στον τελικό του μονού. Από το 2000 έχει να κατακτήσει τενίστρια την ίδια εβδομάδα και τους δυο τίτλους στο Roland Garros.

Οι δύο τενίστριες δεν μπήκαν καλά στον αγώνα, καθώς έκαναν αρκετά λάθη και άργησαν να βρουν τα πατήματά τους. Η Τσέχα ήταν αυτή που το εκμεταλλεύτηκε και πήρε στις λεπτομέρειες το πρώτο σετ (7-5).

Η Μαρία όμως βρήκε τις απαντήσεις που έψαχνε και σε ακόμα ένα σετ που «έσπασαν καρδιές» κατάφερε να φέρει στα ίσια το ματς. Συγκεκριμένα, επικράτησε με 6-4 και έκανε το 1-1.

Αποφασισμένη να το… καθαρίσει μπήκε και στο τρίτο «χρυσό» σετ, παίρνοντας προβάδισμα με 1-3 και 2-4 και 3-5 στη συνέχεια, όμως η Μπάρμπορα Κρεϊτσίκοβα αποδείχθηκε πολύ… σκληρή για να πεθάνει, ισοφαρίζοντας σε 5-5.

Συγκλονιστικός ημιτελικός και 6-6, με την Τσέχα να παίρνει ξανά το προβάδισμα με 7-6, τη Μαρία να σβήνει τρία ματς μπολ και να ισοφαρίζει ξανά.

Αλλά και πάλι η Κρεϊτσίκοβα το προβάδισμα με 8-7. Η Σάκκαρη το πάλεψε, αλλά η Τσέχα στα σημεία πήρε και το σετ, έκανε το 9-7 και θα αντιμετωπίσει στον τελικό την Αναστασία Παβλιουτσένκοβα.