ΕΘΝΙΚΗ ΕΛΛΑΔΟΣ

Ρουμανία – Ελλάδα 0-1: Ιδανικό ντεμπούτο Πογέτ με γκολ Μπουχαλάκη (vid)

, Ρουμανία – Ελλάδα 0-1: Ιδανικό ντεμπούτο Πογέτ με γκολ Μπουχαλάκη (vid)

Εύκολο 4-0 επί του Λιχτενστάιν και κορυφή για την Εθνική Ελπίδων στο Euro

Με το δεξί μπήκε η Εθνική μας ομάδα στη νέα εποχή με τον Γκουστάβο Πογιέτ στον πάγκο. Επικράτησε με 1-0 της Ρουμανίας σε φιλικό στο Βουκουρέστι, χάρη σε γκολ του Ανδρέα Μπουχαλάκη στο 39’. Πολύ καλή η εικόνα της στο πρώτο 45λεπτο με αρκετές επιθετικές προσπάθειες, ζορίστηκε και κράτησε το μηδέν στην επανάληψη.

Πρώτο ματς του Γκουστάβο Πογέτ στον πάγκο της Εθνικής και για πρώτη φορά δεν είδαμε τον Τάσο Μπακασέτα στο αρχικό σχήμα. Ο νέος ομοσπονδιακός τεχνικός αποφάσισε να βάλει τον Μάνταλο πίσω από τον Γιακουμάκη σε σχήμα 4-2-3-1, με τον αρχηγό της ΑΕΚ ορισμένες φορές να τραβιέται και λίγο πιο πίσω, δίπλα στον Μπουχαλάκη σε ένα 4-3-3 όταν η Εθνική μας αμυνόταν. Ο Βλαχοδήμος ήταν στα γκολπόστ, οι Ρότα (δεξιά), Μαυροπάνος, Χατζηδιάκος και Τσιμίκας (αριστερά) στην άμυνα, οι Σιώπης και Μπουχαλάκης δίδυμο στα χαφ, και οι Λημνιός με τον Πέλκα στα δύο «φτερά» της επίθεσης (δεξιά και αριστερά αντίστοιχα) ήταν οι υπόλοιποι που συμπλήρωναν την ενδεκάδα.

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΕΠΙΘΕΣΕΙΣ ΜΕ ΠΛΑΝΟ!

Ένα… μαράζι των Ελλήνων φιλάθλων για την Εθνική ομάδα είναι το γεγονός ότι τα τελευταία χρόνια δείχνει μία φανερή αδυναμία στο να δημιουργήσει προϋποθέσεις για γκολ. Κόντρα στην Ρουμανία, όμως, είδαμε στο πρώτο ημίχρονο μία Εθνική που έβαζε την μπάλα κάτω, είχε απαντήσεις στην πίεση των Ρουμάνων και έβγαινε ταχύτατα στις αντεπιθέσεις, δίχως να είναι κουραστική στο παιχνίδι της. Και κυρίως δίχως να… ταλαιπωρεί την μπάλα. Με τη μία γίνονταν οι επαφές όταν αναπτυσσόταν το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα με κύριους εκφραστές τους Μάνταλο, Λημνιό και Πέλκα. Στο πρώτο τέταρτο οι διεθνείς μας είχαν ήδη τέσσερις τελικές (Γιακουμάκης 4’, Ρότα 7’, Πέλκας 10’ και 15’). Οι Ρουμάνοι κατάφεραν ουσιαστικά μια φορά να απειλήσουν σοβαρά την Εθνική στο 16’, όταν ο Μιτρίτσα μπήκε από αριστερά στην περιοχή, σούταρε και η μπάλα πέρασε λίγο άουτ. Από εκείνο το σημείο και μετά, το ελληνικό συγκρότημα είχε φέρει για τα καλά το παιχνίδι στο δικό του ρυθμό. Ακυρώθηκε γκολ του Γιακουμάκη στο 22’ λόγω οφσάιντ, είχε άλλες δύο καλές τελικές με τον Πέλκα (30’, 33’) και τελικά βρήκε το γκολ με τον Μπουχαλάκη, ο οποίος μία φορά «τρύπωσε» στην αντίπαλη περιοχή και βρήκε δίχτυα. Όλα ξεκίνησαν από μία κάθετη προς τον Πέλκα που μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά, γέμισε λανθασμένα προς το δεύτερο δοκάρι, ο Μάνταλος πρόλαβε και γύρισε στον Ρότα που σέντραρε και ο Μπουχαλάκης με κεφαλιά διαμόρφωσε το σκορ του πρώτου ημιχρόνου στο 39’ (0-1).

ΠΙΕΣΤΗΚΕ ΑΡΚΕΤΑ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Σε σχέση με το πρώτο 45λεπτο, η εικόνα της Εθνικής στο δεύτερο ημίχρονο ήταν το… άλλο άκρο. Η Ρουμανία ανέβασε περισσότερο τις γραμμές της και πίεσε περισσότερο την ελληνική ομάδα. Ναι μεν σε κάποιες αντεπιθέσεις επιχείρησε με τον Γιακουμάκη και με τον Πέλκα να δημιουργήσει κάποιους κινδύνους, αλλά αυτή τη φορά οι Ρουμάνοι είχαν τις «απαντήσεις». Εκείνο που επιδίωξαν οι γηπεδούχοι ήταν να απειλήσουν περισσότερο τον Βλαχοδήμο και το κατάφεραν ειδικά στο τελευταίο 20λεπτο. Μέχρι και τη φάση του δοκαριού στην κεφαλιά του Ρους (70’) το παιχνίδι προσπαθούσε να το ελέγξει η Ρουμανία και έως έναν βαθμό το κατάφερε. Μπορεί να χρειάστηκε να περάσουν 25 λεπτά για να δημιουργήσει τη μεγαλύτερη ευκαιρία της στο δεύτερο μέρος, αλλά ήταν η πρώτη προειδοποιητική βολή των γηπεδούχων. Δύο λεπτά αργότερα (72’) ο Βλαχοδήμος είπε εκ νέου «όχι» σε κεφαλιά του Ρους και η Ρουμανία αναθάρρησε, κάτι που οφείλεται και στην είσοδο των Ιβάν και Ποπέσκου που έδωσαν άλλον αέρα. Η Εθνική είχε μία καλή ευκαιρία στο 88’ με τον Δουβίκα (έπειτα από γύρισμα του Χατζηγιοβάνη), αλλά στην πραγματικότητα ήταν και η μοναδική σοβαρή επίσκεψη στην ρουμανική περιοχή στο β’ μέρος. Το σημαντικό είναι ότι τουλάχιστον κράτησε το 0-1 σε ένα όχι ιδιαίτερα καλό δεύτερο 45λεπτο.

ΡΟΥΜΑΝΙΑ (4-2-3-1): Νίτσα – Ράτσιου, Κίρικες, Ρους, Καμόρα (75’ Tόσκα)- Μαρίν, Μπορντεάνου (75’ Μιχαϊλα) – Μιτρίτσα (61’ Ποπέσκου), Τσικαλντάου, Μαξίμ – Γκ. Πούσκας (61’ Ιβάν).

ΕΛΛΑΔΑ (4-2-3-1): Βλαχοδήμος – Ρότα, Μαυροπάνος, Χατζηδιάκος, Τσιμίκας – Σιώπης, Μπουχαλάκης (58’ Δουβίκας) – Μάνταλος (81’ Χατζηγιοβάνης), Λημνιός (58’ Μπακασέτας), Πέλκας (81’ Αλεξανδρόπουλος) – Γιακουμάκης (72’ Παυλίδης).

Σε… περίπατο μετέτρεψε η Εθνική Ελπίδων και το δεύτερο παιχνίδι της με το Λιχτενστάιν για τον 4ο όμιλο των προκριματικών του 27ου Euro U21, καθώς επικράτησε στο «Θ. Κολοκοτρώνης» με το εμφατικό 4-0 κι ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας με 17 βαθμούς, αλλά και δύο αγώνες περισσότερους από την Πορτογαλία (15 σε 5 ματς). Οι Μιχελής, Κοσίδης και Τζολης (2) σημείωσαν τα γκολ της Εθνικής Ομάδας, με τους δύο τελευταίους να σκοράρουν στο ντεμπούτο τους με την Ελπίδων.