ΤΕΝΙΣ

, Ρολάν Γκαρός: Σούπερ Τσιτσιπάς, προκρίθηκε για δεύτερη σερί χρονιά στα προημιτελικά

Ο Έλληνας πρωταθλητής ξεπέρασε με 3-0 σετ το εμπόδιο του Ισπανού Πάμπλο Καρένιο Μπούστα

Ένας αποφασιστικός και σταθερός σε διάρκεια απόδοσης Στέφανος Τσιτσιπάς, εξασφάλισε για δεύτερη συνεχή χρονιά την παρουσία του στα προημιτελικά του Ρολάν Γκαρός.

Ο Έλληνας πρωταθλητής χρειάστηκε κάτι παραπάνω από δύο ώρες για να κάμψει την αντίσταση του Ισπανού Πάμπλο Καρένιο Μπούστα (Νο 12 στην παγκόσμια κατάταξη), επικρατώντας με 6-3, 6-2, 7-5 σε αγώνα του 4ου γύρου.

Ο Τσιτσιπάς έδειξε από την αρχή του αγώνα τις… άγριες διαθέσεις του. Ξεκίνησε με break, προηγήθηκε 3-0 και άντεξε στην προσπάθεια επιστροφής του Καρένιο Μπούστα, σώζοντας δύο break points στο 4-2, για να φτάσει στο 6-3.

Ακόμη πιο εντυπωσιακός ήταν ο 22χρονος πρωταθλητής στο δεύτερο σετ, όπου «έσπασε» δύο φορές το σερβίς του αντιπάλου του, προηγήθηκε 4-0 και έφτασε άνετα στο 6-2.

Το τρίτο σετ ήταν σαφώς πιο κλειστό, αφού ο Ισπανός έσωσε τρία break points στο πρώτο γκέιμ και… πήρε φόρα, παίρνοντας προβάδισμα 3-0 και 4-1.

Ο Ελληνας τενίστας επέστρεψε γρήγορα, ισοφάρισε 4-4 και έκανε το κρίσιμο break στο 11ο γκέιμ, κλείνοντας το ματς με 7-5.