ΤΕΝΙΣ

Ρολάν Γκαρός: Εντυπωσιακή Σάκκαρη, 2-1 την Μέρτενς πέρασε στις “16” (video)

, Ρολάν Γκαρός: Εντυπωσιακή Σάκκαρη, 2-1 την Μέρτενς πέρασε στις “16” (video)

Μεγαλειώδη νίκη σημείωσε η Μαρία Σάκκαρη, που προκρίθηκε στον τέταρτο γύρο ή διαφορετικά στις 16 καλύτερες αθλήτριες του Roland Garros, για πρώτη φορά στην καριέρα της.

Πραγματοποιώντας μια από τις καλύτερες φετινές εμφανίσεις της, η Σάκκαρη επιβλήθηκε το Νο 14 του ταμπλό της διοργάνωσης, τη Βελγίδα Ελίζ Μέρτενς.

Για να φτάσει ως τη νίκη (2-1), η Σπαρτιάτισσα πρωταθλήτρια χρειάστηκε περίπου τρεις ώρες (2:53΄) αγώνα προκειμένου να καταβάλει την αντίσταση της Βελγίδας αντιπάλου της, με 7-5, 6-7, 6-2.

Στον επόμενο γύρο η Σάκκαρη θα αντιμετωπίσει την πρωταθλήτρια του Australian Open 2020 και Νο 5 του κόσμου, Σοφία Κένιν, η οποία στον αμερικανικό «εμφύλιο» απέκλεισε την Τζέσικα Πεγκούλα, 4-6, 6-1, 6-4.

Για να καταδειχθεί η ποιότητα του τένις που έπαιξε η Ελληνίδα τενίστρια, αρκεί να αναφερθεί πως μέτρησε συνολικά 52 winners (!), ενώ κάλλιστα θα μπορούσε να έχει φτάσει στη νίκη χωρίς απώλεια, αλλά στο tie-break του δεύτερου σετ φάνηκε να χάνει προς στιγμή την ψυχραιμία της.

Μετά την ισοφάριση της Μέρτενς, η Σάκκαρη έδωσε ρεσιτάλ τένις και μετέτρεψε το τρίτο σετ στο γήπεδο Simonne Mathieu σε… προπόνηση, πιάνοντας ένα υψηλότατο επίπεδο απόδοσης, που με 16/22 κερδισμένους πόντους στο σερβίς της καθήλωσε την Βελγίδα, την οποία δεν άφησε καν να πλησιάσει σε break point, την ώρα που εκείνη έκανε δύο, στο 0-0 και στο 3-1.

Στο πρώτο σετ οι αντίπαλοι είχαν από ένα break έως το 5-5, όταν η Ελληνίδα κατάκτησε τα επόμενα δύο για να προηγηθεί με 1-0.

Στη συνέχεια ήταν η Μέρτενς που πήρε προβάδισμα δυο φορές με break (0-1, 3-4), η Σάκκαρη απάντησε άμεσα (1-1, 4-4), φτάνοντας δυο πόντους μακριά από τη νίκη στο 5-4 (προηγήθηκε 30-0), όμως η ισοφάριση της Μέρτενς απλώς καθυστέρησε την πτήση της αντιπάλου της προς τη νίκη.