ΤΕΝΙΣ

, Ρολάν Γκαρός: Αποκλεισμός για τον Τσιτσιπά – Ηττήθηκε με 3-0 σετ από τον… διαστημικό Αλκαράθ

Τον αποκλεισμό από τη συνέχεια του Ρολάν Γκαρός γνώρισε το βράδυ της Τρίτης ο Στέφανος Τσιτσιπάς.

Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας (Νο 5) υποκλίθηκε στην ανωτερότητα του Νο 1 της παγκόσμιας κατάταξης, Κάρλος Αλκαράθ, καθώς ηττήθηκε με 3-0 σετ (6-2, 6-1, 7-6) από τον αντίπαλό του στο κορτ του Philippe Chatrier, αποχαιρετώντας έτσι το γαλλικό Όπεν στην προημιτελική φάση.

Στα ημιτελικά ο 20χρονος Ισπανός, ο οποίος έκανε το 5-0 απέναντι στον «Στεφ», θα τεθεί αντιμέτωπος με τον Νόβακ Τζόκοβιτς (Νο 3), ο οποίος νίκησε με ανατροπή 3-1 σετ τον Κάρεν Χατσάνοφ (Νο 11).

Η είσοδος των Τσιτσιπάς-Αλκαράθ στο κορτ του Philippe Chatrier

Ο Τσιτσιπάς, με δύο άσους στο πρώτο game του προημιτελικού, άνοιξε λογαριασμό (1-0) στη μονομαχία του με τον Ισπανό, ωστόσο στη συνέχεια είδε τον αντίπαλό του να κάνει πρώτος break και να παίρνει το προβάδισμα (2-1), αφού νωρίτερα είχε σβήσει τέσσερα break points του αντιπάλου του.

Το Νο 1 της παγκόσμιας κατάταξης στη συνέχεια ανέβασε στροφές και, με πολύ δυνατά σερβίς και χτυπήματα για… σεμινάριο, κρατούσε άνετα το προβάδισμά του (3-1, 4-2) απέναντι στον κορυφαίο Έλληνα τενίστα.

Ο «Στεφ» πάλευε κάθε πόντο ωστόσο δεν είχε απάντηση στα χτυπήματα του Αλκαράθ, που είχε κυριαρχήσει πλήρως στο κορτ.

Εν τέλει ο 20χρονος τενίστας με οκτώ συνεχόμενους πόντους, δύο διαδοχικά love games και τρία σερί κερδισμένα games κατάφερε να κάνει νέο break και να προηγηθεί με 5-2, βάζοντας τις βάσεις για την κατάκτηση του πρώτου σετ, το οποίο έγινε δικό του με 6-2, μετά από μόλις 31 λεπτά.

Ο τενίστας από το Ελ Παλμάρ δεν άφησε το πόδι του από το… γκάζι ούτε στο δεύτερο σετ.

Σπάζοντας για ακόμη μία φορά το σερβίς του «Στεφ» και φτάνοντας τα πέντε συνεχόμενα κερδισμένα σετ το Νο 1 της παγκόσμιας κατάταξης έκανε με συνοπτικές διαδικασίες το 2-0.

Ο Τσιτσιπάς φαινόταν ότι είχε χάσει την αυτοσυγκέντρωσή του. Άλλωστε το παραδέχτηκε και ο ίδιος, καθώς απευθυνόμενος στον πατέρα του, είπε: «Χρειάζομαι περισσότερο κοντρόλ, το έχουμε συζητήσει αυτό».

Ο κόσμος προσπαθούσε να τονώσει την αυτοπεποίθηση του Έλληνα τενίστα, ωστόσο ο Αλκαράθ συνέχιζε απτόητος το… πάρτι του μέσα στο κορτ και με δύο ακόμη breaks μετέτρεψε σε «υγιεινό περίπατο» και το δεύτερο σετ, κατακτώντας το με το εμφατικό 6-1.

Κι ενώ όλα έδειχναν ότι ο Αλκαράθ θα έκανε «προπόνηση» και στο τρίτο σετ, καθώς προηγήθηκε με 4-1 και 5-2, ο Έλληνας τενίστας μείωσε σε 5-3 και στη συνέχεια βρήκε το πρώτο του μπρέικ στοπ παιχίδι (5-4).

Κράτησε το σερβίς του και ισοφάρισε (5-5) και το σετ κρίθηκε στο τάι μπρέικ.

Εκεί ο Αλκαράθ εκμεταλλεύτηκε δύο λάθη στο σερβίς του Τσιτσιπά και με 7-5 πήρε τη νίκη και το «εισιτήριο» για την τετράδα, μετά από 2 ώρες και 12 λεπτά αγώνα.