Χωρίς κατηγορία

, Ρόδος- Αστέρας Βλαχιώτη 2-1: Τρίποντο με ανατροπή και στο -2 απο τη Μαύρη Θύελλα (βαθμ.)

Μεγάλη ανατροπή για τη Ρόδο, που τα βρήκε…σκούρα κόντρα στον Αστέρα Βλαχιώτη αλλά κατάφερε να πάρει τη νίκη me 2-1 χάρη στο γκολ του Βασίλη Μπαξεβάνου.

Οι νησιώτες είδαν τους Λάκωνες να παίρνουν προβάδισμα μόλις στο τρίτο λεπτό αλλά όχι μόνο αντέδρασαν δύο λεπτά αργότερα, κατάφεραν να φέρουν…τούμπα το ματς και να φτάνουν έτσι τους 20 βαθμούς, δύο λιγότερους από την Καλαμάτα που έχει μάλιστα και ένα παιχνίδι περισσότερο.

Το ματς

«Τρελό» ξεκίνημα στο ματς, καθώς σε πέντε λεπτά σημειώθηκαν δύο γκολ.

Στο 3′ ο Αστέρας πήρε προβάδισμα στο σκορ με μακρινό σουτ του Παλιάτσιου, ο οποίος σημάδεψε τη γωνία της εστίας του Πίτκα. Δύο λεπτά μετά όμως, η Ρόδος αντέδρασε και μετά την προσωπική ενέργεια του Αρναρέλλη, ο Παϊτέρης απέκρουσε αλλά στην επαναφορά ο Τσίπρας έστειλε τη μπάλα στα ανυπεράσπιστα δίχτυα για το 1-1.

Με τη συμπλήρωση μισής ώρας, οι «πράσινοι» λίγο έλειψαν να κάνουν την ανατροπή από νωρίς. Ο Αρναρέλλης βρέθηκε μόνος του απέναντι από τον Παϊτέρη, όμως ο τερματοφύλακας του Αστέρα είπε ξανά «όχι» στον επιθετικό των «ελαφιών».

Στο 38′ ο Αστέρας βρέθηκε στο προσκήνιο, όταν ο Ευαγγελιδάκης «γέμισε» για τον Μάρτσεφ, ο τελευταίος έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα κατέληξε εκτός εστίας.

Πρώτη καλή στο δεύτερο μέρος στο 55′, στην εκτέλεση του φάουλ από πλευράς Σερέντιουκ, η μπάλα ελάχιστα άουτ.

Η υπεροχή της Ρόδου στο δεύτερο μέρος, καρποφόρησε στο 64′, όταν ο Μπαξεβάνος έγινε κάτοχος της μπάλας και με συρτό σουτ από το ύψος της περιοχής, νίκησε τον Παϊτέρη (2-1).

Αυτή ήταν και η τελευταία φάση στον αγώνα, με τους γηπεδούχους να διαχειρίζονται σωστά το υπέρ τους σκορ και δεν απειλήθηκαν καθόλου από την ομάδα της Λακωνίας.

ΑΣ Ρόδου (Κώστας Βελιτζέλος) : Πίτκας, Ρεβυθόπουλος, Πεχλιβανόπουλος, Καψάλης, Σουλάι (58′ Βουργουτζής), Μπαξεβάνος, Καραγεώργης, Τσίπρας (81′ Μακρυδημήτρης), Αρναρέλλης (81′ Μακρής), Σερέντιουκ (71′ Νικολόπουλος), Μαρτσάκης (58′ Ριτάκο)

Αστέρας Βλαχιώτη (Παναγιώτης Γκουτσίδης) : Παϊτέρης, Ευαγγελιδάκης, Πρίκας, Κορνέζος, Μάγκας, Νικολάου (46′ Σκεντεράι), Μάρτσεφ, Παπουτζίδης (64′ Μπραχαμόντε), Παλιάτσιος, Βερνάρδος (66′ Παπουλής), Καλλέργης.