ΜΠΑΣΚΕΤ

, “Καρέ” η Καλαμάτα BC, 83-70 τον Προμηθέα (pics & vid) – Ήττα της Καλαμάτα 80 απο τη Νήαρ Ήστ

Με ξέσπασμα στην τελευταία περίοδο η Καλαμάτα BC επικράτησε εντός έδρας του Προμηθέα με 83-70 και βρίσκεται πλέον στο 4-1 και στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα μαζί με Κόρινθο, Νήαρ Ηστ, Γλαύκο και Δίωνα Κυπαρισσίας.

Το παιχνίδι ήταν κλειστό για τρία δεκάλεπτα με την Αχαϊκή ομάδα να βρίσκεται κοντά στο σκορ αλλά την ομάδα του Παύλου Νώντα να παρουσιάζεται αποφασισμένη και εύστοχη στα τελευταία λεπτά και να φτάνει στην τέταρτη νίκη στη σεζόν.

, “Καρέ” η Καλαμάτα BC, 83-70 τον Προμηθέα (pics & vid) – Ήττα της Καλαμάτα 80 απο τη Νήαρ Ήστ , “Καρέ” η Καλαμάτα BC, 83-70 τον Προμηθέα (pics & vid) – Ήττα της Καλαμάτα 80 απο τη Νήαρ Ήστ , “Καρέ” η Καλαμάτα BC, 83-70 τον Προμηθέα (pics & vid) – Ήττα της Καλαμάτα 80 απο τη Νήαρ Ήστ , “Καρέ” η Καλαμάτα BC, 83-70 τον Προμηθέα (pics & vid) – Ήττα της Καλαμάτα 80 απο τη Νήαρ Ήστ , “Καρέ” η Καλαμάτα BC, 83-70 τον Προμηθέα (pics & vid) – Ήττα της Καλαμάτα 80 απο τη Νήαρ Ήστ , “Καρέ” η Καλαμάτα BC, 83-70 τον Προμηθέα (pics & vid) – Ήττα της Καλαμάτα 80 απο τη Νήαρ Ήστ , “Καρέ” η Καλαμάτα BC, 83-70 τον Προμηθέα (pics & vid) – Ήττα της Καλαμάτα 80 απο τη Νήαρ Ήστ , “Καρέ” η Καλαμάτα BC, 83-70 τον Προμηθέα (pics & vid) – Ήττα της Καλαμάτα 80 απο τη Νήαρ Ήστ , “Καρέ” η Καλαμάτα BC, 83-70 τον Προμηθέα (pics & vid) – Ήττα της Καλαμάτα 80 απο τη Νήαρ Ήστ

ΑΟ Νήαρ Ηστ-ΑΟ Καλαμάτα 1980 60-41

Η Καλαμάτα 80 δεν τα κατάφερε απέναντι στη Νήαρ Ήστ και γνώρισε την 4η ήττα στη σεζόν με 61-40. Γηπεδούχοι απέκτησαν διψήφια διαφορά στη δεύτερη περίοδο και αύξησαν τη διαφορά κάνοντας σε άνετη επικράτηση.

Δεκάλεπτα: 16-13, 33-22, 45-36, 60-41

Διαιτητές: Τρουμούσης, Τζανετάκης

Νήαρ Ήστ (Καραμπάς, Σκέντζος): Μπάρμπας 2, Τσέλιος 8(2), Τηλιόπουλος 2,Αουτερβααλ, Κουπίδης 18(3), Οικονόμου 2, Νικολαΐδης 3, Δημητρίου 6, Αγγελόπουλος, Φουστέρης 9, Καψάλης 5(1), Γιανναλέτσος 5.

Καλαμάτα 80 (Κορογώνας): Μπαλόπουλος 3(1), Χρονόπουλος 15(1), Πετρόπουλος, Τσίκουρης 5, Καραμπάτσος 2, Μήλας Φ., Ανδριανόπουλος 5, Κομποτής 1, Σκοπέτος 4, Μήλας Χ., Βούλγαρης 6.

Από τα υπόλοιπα ματς ξεχώρισε η επιτυχία του Γλαύκος Έσπερου ο οποίος υποχρέωσε την Κόρινθο στην πρώτη της ήττα στο φετινό πρωτάθλημα, πιάνοντας την παράλληλα στην κορυφή της βαθμολογίας με ρεκόρ 4-1. Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι κόλλησαν το πόδι στο γκάζι, δημιουργήσαν μεγάλες διαφορές και έφτασαν στο ροζ φύλλο αγώνα με σκορ 81-62.