ΒΟΛΕΙ

“Γκέλα” για την Καλαμάτα 80, 3-0 ο Κέρκης στην Παραλία

, “Γκέλα” για την Καλαμάτα 80, 3-0 ο Κέρκης στην Παραλία

Ήττα- πισωγύρισμα για τους “λύκους” που υποχώρησαν στην 4η θέση της βαθμολογίας

Οδυνηρή εντός έδρας ήττα γνώρισε η Καλαμάτα 80 από τον Κέρκη Σάμου στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Β’ φάσης στην pre league ανδρών. Οι νησιώτες πέρασαν με καθαρό 3-0 από την Παραλία υποχρεώνοντας την ομάδα του Παναγιώτη Ντάκουρη στην δεύτερη σερί ήττα (μετά την Πολίχνη το περασμένο Σάββατο) και πρώτη εντός έδρας.

Οι γηπεδούχοι αγωνίστηκαν χωρίς ψυχολογία, έδειξαν άδειοι από ενέργεια και σχεδόν τίποτα δεν λειτούργησε σωστά. Αντίθετα, οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι έχουν κάνει αντίστροφη πορεία ως τώρα στη σεζόν καθώς ξεκίνησαν με δύο ήττες αλλά μετά την επιτυχία επί της ΑΕΚ την προηγούμενη αγωνιστική και το μεγάλο διπλό στην Παραλία, ανέβηκαν στην θέση της βαθμολογίας, ενώ η Καλαμάτα έπεσε , έπαιξαν με σιγουριά και αυτοπεποίθηση.

Ο Κέρκης πέρασε ανέλπιστα εύκολα καθώς η Καλαμάτα 80 δεν μπόρεσε να τον κοντράρει παρά μόνο στο τρίτο σετ. Από το ξεκίνημα του αγώνα οι φιλοξενούμενοι έδειξαν τις διαθέσεις τους καθώς πήραν προβάδισμα 9-13, 10- 15, 12-18 για να φτάσουν εύκολα στο 0-1 με 25-19.

Με το νέο τους απόκτημα, 24χρονο διαγώνιο από τη Σλοβενία, Γιάκουμπ Πέτρας να κάνει τη διαφορά, ο Κέρκης Σάμου συνέχισε στο ίδιο τέμπο και στο δεύτερο σετ. Προηγήθηκε 7-11, 12-15, 16-21 για να το κατακτήσει εύκολα 25-20.

Στο τρίτο σετ έγινε μάχη καθώς οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ. Η Καλαμάτα 80 προηγήθηκε 11-8, ο Κέρκης προσπέρασε 12-14, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν (14-14), αλλά η συνέχεια ανήκε στους φιλοξενούμενους που προηγήθηκαν 16-18, 19-23 για να πάρουν το τρίτο σετ με 25-21

Τα σετ: 19-25, 20-25, 21-25

ΚΑΛΑΜΑΤΑ 80 (Παναγιώτης Ντάκουρης): Δημητούλης, Πελεκούδας, Παλέντζας, Δαλακούρας, Στόγιαν, Χριστόφας / Ντάκουρης (λ), Χαραλαμπίδης, Κανελλόπουλος, Γεωργάτος.

ΑΣ ΚΕΡΚΗΣ (Αντώνης Παπαδόπουλος): Πέτρας, Ρούσης, Μπαρμπούνης, Τουρνάκης, Στράτος, Κουτσομύτης / Φραγκιαδάκης (λ), Γεωργίου, Ναζαρένο, Αράγια