Πρώτος στα πλέι άουτ ο Ιωνικός, ισοπαλίες σε Τρίπολη και Λαμία

, Πρώτος στα πλέι άουτ ο Ιωνικός, ισοπαλίες σε Τρίπολη και Λαμία

Την τιμητική πρώτη θέση των play out της Super League εξασφάλισε ο Ιωνικός, επικρατώντας 3-1 του Παναιτωλικού στη Νεάπολη, στο αποχαιρετιστήριο παιχνίδι της χρονιάς.

Οι Νικαιώτες, χάρη στα γκολ του Ντάλσιο στο 9΄, του Τουράμ στο 62΄ και του Μάντζη στο 86΄, ολοκλήρωσαν την εξαιρετική παρουσία τους στη Β΄ φάση του πρωταθλήματος με απολογισμό έξι νίκες και μία ισοπαλία.

Ο Καρέλης στο 47΄ είχε ισοφαρίσει προσωρινά για το σύλλογο του Αγρινίου, που κατέλαβε την 11η θέση στην τελική κατάταξη.

Με ισοπαλία 2-2 ολοκλήρωσαν την παρουσία τους στα πλέι άουτ της εφετινής Σούπερ Λίγκας Αστέρας Τρίπολης και Απόλλωνας Σμύρνης, που είχε ήδη υποβιβαστεί.

Τα πάντα σε αυτό το αδιάφορο από βαθμολογική άποψη παιχνίδι συνέβησαν στο δεύτερο ημίχρονο.

Οι γηπεδούχοι του Ράσταβατς προηγήθηκαν στο 49ο λεπτό με κεφαλιά του Μπαράλες από σέντρα του Άλβαρες, για να ισοφαρίσει ο Τσιλούλης στο 69΄ από κοντά σε 1-1.

Στο 74΄ ο Ιγκλέσιας, που όπως και ο σκόρερ του Απόλλωνα είχε μπει νωρίτερα ως αλλαγή, ξανάδωσε το προβάδισμα στον Αστέρα, για να διαμορφώσει το τελικό σκορ ο Ντάουντα στο 90΄. Στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης αποβλήθηκε ο Ιγκλέσιας για μαρκάρισμα στον Ντάουντα.

Τέλος, ισόπαλο χωρίς τέρματα ολοκληρώθηκε στη Λαμία το παιχνίδι της τοπικής ομάδας με τον Ατρόμητο.

Ο σύλλογος της Φθιώτιδας έχει πλέον μπροστά του τα δύο ματς των μπαράζ με τη Βέροια, μέσω των οποίων θα προσπαθήσει να ανανεώσει την παρουσία του στη μεγάλη κατηγορία, ενώ οι Περιστεριώτες αφήνουν πίσω την απογοητευτική φετινή χρονιά και ελπίζουν να επανέλθουν στο δρόμο των επιτυχιών τη νέα περίοδο.