Football League

Πρώτη νίκη για τον Ασπρόπυργο, 1-0 την Καβάλα

ΑΣΠΡΟΠΥΡΓΟΣ ΚΑΒΑΛΑ, Πρώτη νίκη για τον Ασπρόπυργο, 1-0 την Καβάλα

Μετά την εκτός έδρας ήττα του στην έδρα της Τρίγλιας ο Ασπρόπυργος σημείωσε την πρώτη του φετινή νίκη καθώς επιβλήθηκε στην έδρα του της Καβάλας με 1-0, στο ματς με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 3ης αγωνιστικής στην Football league.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι από τους φιλοξενούμενους και στο 23ο λεπτό πήραν το προβάδισμα χάρη σε σουτ του Σρέτσκοβιτς. Δέκα λεπτά μετά ο Ζγκούρη επιχείρησε το σουτ αλλά ο Δήμιζας απέκρουσε με δυσκολία.

Στην επανάληψη και στο 47′ οι «αργοναύτες» σημείωσαν την πρώτη τους αξιόλογη φάση, με το πλασέ του Καθάριου να καταλήγει άουτ. Στο 78′ ήταν σειρά του Παπαδόπουλου να απειλήσει τον Παναγόπουλο, ο οποίος κράτησε μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης το 1-0.

Ασπρόπυργος (Βαζάκας): Παναγόπουλος, Ζώνας, Ζγκούρη, Σρέτσκοβιτς, Βασιλείου (67′ Νικολακάκης), Ζαχαρός, Ιωαννίδης, Λογοθέτης, Γκουγκούδης, Κάκκο, Γκατζολάρι.

Καβάλα (Δερμιτζάκης): Δήμιζας, Μαϊδανός (67′ Αρναούτογλου), Στίκας, Παπαστεριανός, Ορφανίδης, Κέρθι, Γαβριηλίδης, Χαντί, Καθάριος, Παπαδόπουλος (52′ Μελισσόπουλος), Μαρκόπουλος.