Α1' ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ

Πρωταθλητής χειμώνα ο Αστέρας Αρφαρών, έκανε την “έκπληξη” η ΑΕ Λογγάς!

, Πρωταθλητής χειμώνα ο Αστέρας Αρφαρών, έκανε την “έκπληξη” η ΑΕ Λογγάς!

Τον άτυπο τίτλο του πρωταθλητή χειμώνα της σεζόν 2021-22 στην Α1 τοπική κατέκτησε ο Αστέρας Αρφαρών, μετά την επικράτησή του με 2-1 επί της ΑΕΚ Καλ. εντός έδρας, στο πλαίσιο της  11ης και τελευταίας αγωνιστικής του πρώτου γύρου.

Το σύνολο του Δημήτρη Αναστασόπουλου εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο, τόσο την ήττα του ΠΑΣ Ράχη (εκτός) από την Θύελλα Χαρακοπιού με 2-1, όσο και του Ηρακλή Καλ. (εντός) από την ΑΕ Λογγάς με το ίδιο σκορ και θα κάνει… ρεβεγιόν στα ψηλά.

Ο Αστέρας απολαμβάνει για πρώτη φορά φέτος τη μοναξιά της κορυφής, ενώ χαρακτηριστικό του πόσο αμφίρροπο είναι (και) το φετινό πρωτάθλημα είναι το γεγονός πως η πρώτη θέση… άλλαξε χέρια για τρίτη συνεχόμενη εβδομάδα! Στην έναρξη του δεύτερου γύρου, ο δεύτερος ΠΑΣ Ράχη φιλοξενεί τον πρωτοπόρο Αστέρα Αρφαρών.

Αστέρας Αρφαρών – AEK Kαλ. 2-1: Μέσα σε επτά λεπτά έγιναν όλα

Σε απόρθητο “φρούριο” έχει μετατρέψει το γήπεδό του ο Αστέρας Αρφαρών! Συγκεκριμένα, απέναντι στην ΑΕΚ οι Αρφαραίοι έκαναν το 6/6 εντός έδρας και είναι η μοναδική ομάδα χωρίς απώλειες στην έδρα της έως τώρα, έχοντας συγκεντρώσει τους 18 από του 25 συνολικά βαθμούς της.

Μόλις στο 3ο λεπτό ο Κώστας Σακκάς έβαλε σε θέση οδηγού τους γηπεδούχους, ενώ πριν καλά καλά προλάβουν να συνέλθουν από το “σοκ” οι φιλοξενούμενοι, ο Παναγιώτης Καπόγλης έκανε το 2-0 στο αμέσως επόμενο λεπτό.

Στο 7’ ο Άγγελος Τσέρτος νίκησε τον Σέφα από την άσπρη βούλα του πέναλτι και μείωσε σε 2-1 για την ΑΕΚ, σκορ που δεν άλλαξε μέχρι το τελικό σφύριγμα.

Ο “δικέφαλος” διαμαρτύρεται για την ακύρωση ενός τέρματος, ενώ ολοκλήρωσε τον αγώνα με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Μαυροειδάκου στο 76’.

Ηρακλής Καλ. – AE Λογγάς 1-2: Έκανε το “μπαμ” του διημέρου!

Η έκπληξη της 11ης αγωνιστικής σημειώθηκε στο “Παναγιώτης Μπαχράμης”, εκεί όπου η ΑΕ Λογγάς πέτυχε μεγάλη νίκη επί του Ηρακλή Καλ. με 2-1!

Τα “περιστέρια” υποχρέωσαν τους “κυανόλευκους” στην πρώτη εντός έδρας ήττα τους, την δεύτερη σερί και τρίτη συνολικά στο φετινό πρωτάθλημα και αναρριχήθηκαν στην 6η θέση μαζί με τον Δωριέα Δωρίου (15 β.).

To συγκρότημα του Δημήτρη Μάλαμα πανηγύρισε “τρίποντο” μετά από 1,5 μήνα (7/11, ΑΕΛ-Ηρακλής Κυπ. 4-0), δίνοντας τέλος στο αρνητικό σερί (3 ήττες, 2 ισοπαλίες). Αντίθετα, η ομάδα που προπονεί ο Άρης Γαλανόπουλος υποχώρησε στην 3η θέση.

O Βαλάντης Σπυρόπουλος στο 20’ νίκησε από κοντά τον Καπράλο, ενώ πριν συμπληρωθεί το πρώτο ημίωρο του ματς, ο Γιώργος Παναγόπουλος με απευθείας εκτέλεση φάουλ μεταξύ κέντρου και μεγάλης περιοχής, αιφνιδίασε τον νεαρό γκολκίπερ του Ηρακλή, γράφοντας το 0-2.

Στο 88’ ο Σωτήρης Γκρίτζαλης μείωσε σε 1-2 αναπτερώνοντας τις ελπίδες των Καλαματιανών έστω για τον βαθμό της ισοπαλίας, αλλά το σκορ δεν άλλαξε ως το τέλος.

Δωριέας Δωρίου – Αναγέννηση Παραλίας 3-0: Επιστροφή στις επιτυχίες

Έχοντας τρεις διαφορετικούς σκόρερ, ο Δωριέας Δωρίου επικράτησε 3-0 της Αναγέννησης Παραλίας και επέστρεψε στις νίκες, μετά την εκτός έδρας ισοπαλία με τον Ολυμπιακό Καλ. (2-2).

Στο 18’ ο Γκογκοάσα με πέναλτι έκανε το 1-0. Στο 85’ ο Μπόρα “κλείδωσε” την υπόθεση νίκη για τους γηπεδούχους (2-0), ενώ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Βεσέλης διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Ο αγώνας σημαδεύτηκε από τον σοβαρό τραυματισμό των Ισολλάρι (Δωριέας) και Καστριτσέα (Αναγέννηση), στο 80’, όταν σε μια εναέρια μονομαχία συγκρούστηκαν κεφάλι με κεφάλι και χρειάστηκε να μεταφερθούν στο Νοσοκομείο Καλαμάτας για να τους τοποθετηθούν ράμματα.

Τα αποτελέσματα και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 11ης αγωνιστικής:

Κυριακή 18/12

Αστέρας Αρφαρών – ΑΕΚ Καλ. 2-1 (3’ Σακκάς, 4’ Π. Καπόγλης – 7’ πεν. Τσέρτος)

Ηρακλής Καλ. – ΑΕ Λογγάς 1-2 (88’ Γκρίτζαλης – 20’ Σπυρόπουλος, 28’ Παναγόπουλος)

Δωριέας Δωρίου – Αναγέννηση Παραλίας 3-0 (18’ πεν. Γκογκοάσα, 85’ Μπόρα, 90+3’ Βεσέλης)