Προοδευτική – Καλαμάτα 1-2: Με Αρναρέλλη, Ρόβα διεύρυνε το εκτός έδρας σερί

, Προοδευτική – Καλαμάτα 1-2: Με Αρναρέλλη, Ρόβα διεύρυνε το εκτός έδρας σερί

Αντίθετα με ότι συμβαίνει στην Παραλία, η Καλαμάτα συνεχίζει να διευρύνει το αήττητο σερί της στα εκτός έδρας παιχνίδια. Η Μαύρη Θύελλα επικράτησε 2-1 της Προοδευτικής στο γήπεδο Ηλιούπολης για την 27η αγωνιστική στο νότιο όμιλο της superleague 2 και ανέβηκε στη θέση της βαθμολογίας με 43 βαθμούς και κρατώντας τους “βυσσινί” στο -5 από το Αιγάλεω στη μάχη για την παραμονή.

Οι μελανόλευκοι προηγήθηκαν με δύο γκολ στο τελείωμα του πρώτου μέρους από τους Αρναρέλλη και Ρόβα, με τους γηπεδούχους να προσπαθούν στην επανάληψη να ξαναμπούν στο παιχνίδι, να μειώνουν με πέναλτι του Καπνίδη αλλά να μην δημιουργούν περαιτέρω προβλήματα στο ντεμπούτο του Αντώνη Mαυρέα στον πάγκο της Μαύρης θύελλας που έφτασε στην 6η σερί εκτός έδρας νίκη και 8η συνολικά στη σεζόν.

Το παιχνίδι

Η Προοδευτική μπήκε δυνατά στο ματς και στα πρώτα λεπτά απείλησε σε δυο φάσεις με τον Καπνίδη. Μόλις στο 1’ ο Μέντες νίκησε σε τετ α τετ τον 30χρονο επιθετικό ενώ στο 7’ ο Καπνίδης έστειλε την μπάλα άουτ με προβολή μετά από σέντρα του Νταβιώτη.

Η Καλαμάτα πήρε τον έλεγχο στη συνέχεια αλλά δεν απείλησε μέχρι το 28ο λεπτό όταν ο Καραγκούνης βρέθηκε σε καλή θέση και σούταρε αλλά η μπάλα βρήκε σε αμυντικούς και απομακρύνθηκε. Στο 30΄ο Αστράς έπεσε στα πόδια του Ρόβα και απομάκρυνε, με την Καλαμάτα να βρίσκει τελικά το γκολ στο 42’ με τον Αρναρέλλη. Η φάση ξεκίνησε από προσπάθεια και γύρισμα του Ρόβα με τους αμυντικούς να μην καταφέρνουν να διώξουν και τον Αρναρέλλη να γίνεται κάτοχος, να αποφεύγει τον Αστρά και να γράφει το 0-1.

Η Μαύρη Θύελλα χτύπησε για δεύτερη φορά στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων όταν ο Ρόβας έκλεψε την μπάλα, μπήκε στην περιοχή και με σουτ έκανε το 0-2.

Με το ξεκίνημα του β’ μέρους ο Γιώργος Αλεξόπουλος προχώρησε σε τριπλή αλλαγή για τους γηπεδούχους, οι οποίοι προσπάθησαν να ξαναμπούν στο ματς και τα κατάφεραν στο 65’ με πέναλτι του Καπνίδη που κέρδισε ο ίδιος.

Η Καλαμάτα συνέχισε να έχει τον έλεγχο και να κάνει διαχείριση έχοντας μάλιστα προς το φινάλε τις φάσεις για τρίτο γκολ. Στο 82’ σε αντεπίθεση ο Μπουλάρι βρέθηκε σε καλή θέση αλλά ο Αστράς απέκρουσε ενώ στο 87’ σουτ του Πασά σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι.

Διαιτητής: Ξηρογιάννης  (Βοιωτίας)
Βοηθοί: Ψύλλος (Λέσβου), Δέτση (Δωδ/σου)

Προοδευτική (Αλεξόπουλος):Αστράς, Αλεξίου, Νικολής (46′ Σινγκ), Χατζηδίμπας (46′ Ομπανόρ), Πότσι, Πίσσας, Καπνίδης, Μεγαρίτης, Αγγελόπουλος (46′ Ευθυμίου), Νταβιώτης (70′ Καραγκούνης), Μπόρχες (70′ Παυλίδης).

Καλαμάτα (Μαυρέας): Μέντες, Μόζερ, Μπακαγιόκο, Μπαξεβάνος, Κωνσταντινόπουλος, Καραγκούνης, Ματέους, Τάτος (75′ Μπουλάρι), Βασιλόγιαννης, Αρναρέλλης (62′ Τριανταφυλλάκης), Ρόβας (62′ Πασάς).