ΔΙΕΘΝΗ

Προκριματικά Euro 2020: Εισιτήριο η Ουκρανία, εξάσφαιρη Αγγλία, ισοπαλία στο Παρίσι (βίντεο)

ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ EURO 2020 ΓΑΛΛΙΑ ΤΟΥΡΚΙΑ ΟΥΚΡΑΝΙΑ ΑΓΓΛΙΑ, Προκριματικά Euro 2020: Εισιτήριο η Ουκρανία, εξάσφαιρη Αγγλία, ισοπαλία στο Παρίσι (βίντεο)

Η Ουκρανία πήρε σπουδαία εντός έδρας νίκη 2-1 επί της Πορτογαλίας για τον 2ο όμιλο και «σφράγισε» και μαθηματικά την πρόκρισή της στα τελικά του EURO 2020, με τους Ίβηρες που είναι στη 2η θέση, να βρίσκονται πλέον μόλις στο +1 από την 3η Σερβία.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο ματς και μόλις στο 6’ ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ με τον Γιάρεμτσουκ. Στο 27’ ο Γιαρμολένκο έκανε το 2-0 για την Ουκρανία, με τους φιλοξενούμενους να κερδίζουν πέναλτι στο 72’, φάση στην οποία οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Στεπενένκο με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Κριστιάνο Ρονάλντο που μείωσε σε 2-1, πετυχαίνοντας το 700ο γκολ της καριέρας του.

Πολυβόλο η Αγγλία

Η Αγγλία έκανε περίπατο στην Βουλγαρία, την οποία διέλυσε 6-0 για τον 1ο όμιλο και βρέθηκε μόνη στην κορυφή και στο +4 από το 3ο Κόσοβο. Τα «λιοντάρια» προηγήθηκαν στο 7’ με εντυπωσιακό σουτ του Ράσφορντ και στο 20’ ο Μπάρκλεϊ έκανε το 0-2. Ο ίδιος παίκτης στο 32’ έγραψε το 0-3 και στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Στέρλινγκ πέτυχε το 0-4. Στο 69’ ο Στέρλινγκ με το δεύτερο προσωπικό του γκολ στην αναμέτρηση έγραψε το 0-5. Το τελικό 0-6 διαμόρφωσε ο Κέιν στο 85’.

Ισοπαλία στο Παρίσι

Δεν ανέδειξε νικητή η κόντρα της Γαλλίας με την Τουρκία για τον 8ο όμιλο, με τις δύο ομάδες να μένουν στο 1-1 και να είναι ισόβαθμες στην κορυφή και στο +4 από την 3η Ισλανδία. Οι «τρικολόρ» προηγήθηκαν στο 76’ με κεφαλιά του Ολιβιέ Ζιρού, με τους Τούρκους να ισοφαρίζουν στο 81’ με τον Αϊχάν.