Πρεμιέρα με νίκη στο Οpen της Ρώμης για τη Μαρία Σάκκαρη

, Πρεμιέρα με νίκη στο Οpen της Ρώμης για τη Μαρία Σάκκαρη

Έστω και δύσκολα, η Ελληνίδα τενίστρια επικράτησε της Σλοβένας Χέρτσονγκ

Νικηφόρα ήταν η πρεμιέρα για την Μαρία Σάκκαρη στο Όπεν της Ρώμης, αν και η Ελληνίδα πρωταθλήτρια δυσκολεύτηκε ίσως περισσότερο από το αναμενόμενο.

Η Σάκκαρη επιβλήθηκε στα τρία σετ, με 7-6/6, 3-6, 6-2 της Σλοβένας Πολόνα Χέρτσονγκ και προκρίθηκε στο β΄ γύρο της διοργάνωσης που φιλοξενείται στην «αιώνια πόλη».

Η Χέρτσονγκ προσπάθησε αρκετά, πάλεψε το παιχνίδι κι αυτό αποτυπώνεται στη διάρκειά του, αφού η αντίπαλός της χρειάστηκε να παίξει 2 ώρες και 38 λεπτά έως ότου κάμψει τελικά την αντίστασή της.

Στο πρώτο σετ, η Σάκκαρη ξεκίνησε με μπρέικ, αλλά στη συνέχεια η Σλοβένα κατάφερε να κρατήσει το σερβίς της και να απαντήσει ισοφαρίζοντας (5-5). Το σετ οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ, όπου η Σάκκαρη έδειξε την εμπειρία και την ποιότητά της στις λεπτομέρειες.

Με τον ίδιο τρόπο ξεκίνησε και το δεύτερο σετ, όμως το τέλος του βρήκε την Χέρτσονγκ να ισοφαρίζει, κατακτώντας το με 6-3.

Αυτό όμως ήταν και το «κύκνειο άσμα» της στον αγώνα, αφού η Σάκκαρη ανέβασε την απόδοσή της και έφτασε εύκολα στο 6-2 και τη νίκη.

Επόμενη αντίπαλος της Ελληνίδας πρωταθλήτριας θα είναι η Αμερικανίδα Κόρεϊ Γκοφ, με την οποία θα τεθεί αντιμέτωπη την Τρίτη (11/5).