Premier League – Τα εύκολα δύσκολα έκανε η Σίτυ αλλά νίκησε την Λέστερ

, Premier League – Τα εύκολα δύσκολα έκανε η Σίτυ αλλά νίκησε την Λέστερ

Την ένατη σερί της νίκη στην Premier League πανηγύρισε η Μάντσεστερ Σίτυ. Έστω κι αν έκανε τα εύκολα δύσκολα στην αναμέτρησή της με την Λέστερ στην «Boxing Day» της Αγγλίας για την 19η αγωνιστική. Η Σίτυ παρότι προηγήθηκε 4-0 στο πρώτο ημίχρονο, είδαν τις «αλεπούδες» να μειώνουν σε 4-3 στην επανάληψη. Ωστόσο εν συνεχεία οι γηπεδούχοι «ξύπνησαν» και «σφράγισαν» το τρίποντο με σκορ 6-3. Ένα σκορ που τους κρατά μόνους πρώτους στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Αναλυτικότερα, η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα σημείωσε «καρέ» τερμάτων στο πρώτο μέρος με τους Ντε Μπρούιν (5’), Μαχρέζ (14’ με πέναλτι), Γκουντογκάν (21’) και Στέρλινγκ (25’ με πέναλτι). Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι έβγαλαν το πόδι από το «γκάζι», αλλά η Λέστερ δεν είχε καταθέσει τα… όπλα.

Οι «αλεπούδες» πέτυχαν τρία γκολ σε διάστημα δέκα λεπτών με τους Μάντισον (55’), Λόύκμαν (59’) και Ιεανάτσο (65’) μειώνοντας έτσι σε 4-3. Γεγονός που «αφύπνισε» τη Σίτι και στο 69’ ο Λαπόρτ έγραψε το 5-3 πριν ο Στέρλινγκ διαμορφώσει στο 87’ ο τελικό 6-3.

Αναλυτικότερα

Στον δρόμο των επιτυχιών στην Premier League συνεχίζει και η Άρσεναλ. Φιγουράρει στην πρώτη τετράδα του βαθμολογικού πίνακα για πρώτη φορά από το 2016. Οι «κανονιέρηδες» νίκησαν 5-0 τη Νόριτς στο «Κάροου Ρόουντ» και έκαναν το «4 στα 4» στον θεσμό. Σημειώνεται πως σαν σήμερα πριν από δύο χρόνια ο προπονητής των Λονδρέζων, Μίκελ Αρτέτα, είχε κάνει το ντεμπούτο του στον πάγκο της ομάδας. Στο ισόπαλο 1-1 με την Μπόρνμουθ για το πρωτάθλημα.

Αντίθετα, η Νόριτς συνεχίζει τον αγωνιστικό της κατήφορο. Για τα «καναρίνια» αυτή ήταν η τέταρτη συνεχόμενη ήττα τους στην Premier League. Τους κρατά στην τελευταία θέση της βαθμολογίας. Στην αποστολή της ομάδας βρισκόταν ο Δημήτρης Γιαννούλης όπως επίσης και ο Χρήστος Τζόλης. Ο Τζόλης ξεπέρασε τον κορονοϊό.

Πέραν αυτών, η Τότεναμ πήρε το λονδρέζικο ντέρμπι κόντρα στην Κρίσταλ Πάλας. Νίκησε 3-0 τους «αετούς» και παρέμεινε στο κυνήγι μιας θέσης στην πρώτη τετράδα. Κέιν (32’), Λούκας Μόουρα (34’) και Σον (74’) βρήκαν δίχτυα για τα «σπιρούνια». Για την Κρίσταλ Πάλας, που παραμένει χωρίς νίκη σε εκτός έδρας παιχνίδι πρωταθλήματος στην «Boxing Day» από το 2013, αποβλήθηκε στο 67’ ο Ζαχά. Απών από τον πάγκο των «αετών» ήταν ο προπονητής Πατρίκ Βεϊρά, καθώς βρέθηκε θετικός στον κορονοϊό και μπήκε σε καραντίνα.

Στο μεταξύ, σπουδαία νίκη με 3-2 επί της Γουέστ Χαμ πανηγύρισε η Σαουθάμπτον στο Λονδίνο και πανηγύρισε το πρώτο της τρίποντο στο πρωτάθλημα μετά από έξι σερί ανεπιτυχή αποτελέσματα. Από την άλλη, τα «σφυριά» έμειναν για τρίτο παιχνίδι χωρίς νίκη στην κατηγορία, που βάζει πλέον σε κίνδυνο την παρουσία τους στις ευρωπαϊκές θέσεις της κατάταξης.