ΔΙΕΘΝΗ

, Premier League: H Σίτι άλωσε 1-0 το Στάμφορντ Μπριτζ, “μπαμ” της Άστον Βίλα στο Ολντ Τράφορντ! (video)

Εμφάνιση πρωταθλήτριας απέναντι στην Τσέλσι η ομάδα του Γκουαρντιόλα- Ήττα σοκ για την Γιουνάιτεντ με 0-1 από την Άστον Βίλα και τον Μπρούνο Φερνάντες να χάνει πέναλτι στο 92′

Η Μάντσεστερ Σίτι πήρε σπουδαία νίκη 1-0 επί της Τσέλσι μέσα στο «Ολντ Τράφορντ» και την έπιασε στην κορυφή της Πρέμιερ Λιγκ, όπου βρίσκονται επίσης Λίβερπουλ και Γιουνάιτεντ. Οι «πολίτες» είχαν την κατοχή, με τους «μπλε» να παίζουν πολύ αμυντικά και να ψάχνουν χωρίς αποτέλεσμα κάποια αντεπίθεση.

Η Σίτι που ήταν πιο δραστήρια και στο δεύτερο ημίχρονο, κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 53’, όταν ο Γκαμπριέλ Ζεσούς έκανε το σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Μεντί για το 0-1.

Οι «πολίτες» άγγιξαν το 0-2 στο 60’, όταν ο Γκαμπριέλ Ζεσούς έκανε το σουτ, με τον Τιάγκο Σίλβα να διώχνει τη μπάλα πάνω στη γραμμή. Η Σίτι έχασε μία ακόμη καλή ευκαιρία στο 83’, με τον Γκρίλις να βγαίνει μόνος απέναντι από τον Μεντί, ο οποίος απέκρουσε, με το 0-1 να παραμένει μέχρι το φινάλε.

Στο καναβάτσο η Μάντσεστερ

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ γνώρισε την πρώτη της φετινή ήττα με το 0-1 μέσα στο «Ολντ Τράφορντ» από την Άστον Βίλα. Και οι δύο ομάδες είχαν σημαντικές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, χωρίς να καταφέρουν να τις αξιοποιήσουν, με τους «χωριάτες» στο 88’ φτάνουν στο 0-1 με κεφαλιά του Χάους.

Στο 92’ η Γιουνάιτεντ κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Χάους, όμως ο Μπρούνο Φερνάντες που ανέλαβε την εκτέλεση έστειλε τη μπάλα ψηλά άουτ, χάνοντας την ευκαιρία για την ισοφάριση.