ΜΠΑΣΚΕΤ

Πέρασε με «κατοστάρα» από την Λάρισα ο Ολυμπιακός

, Πέρασε με «κατοστάρα» από την Λάρισα ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός ήταν επιβλητικός ιδιαίτερα στην τρίτη περίοδο (επιμέρους σκορ 35-18) και πέρασε με «κατοστάρα» από την Λάρισα (101-70 την τοπική ομάδα) σε αναμέτρηση για την 9η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Stoiximan Basket League.

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν εξαιρετικό ρυθμό και τελείωσαν το ματς με 17 τρίποντα και ποσοστό 53% (17/32). Κορυφαίοι του Ολυμπιακού ήταν ο Τάιλερ Ντόρσεϊ, ο οποίος σκόραρε 20 πόντους με 5/6 τρίποντα, και ο Σάσα Βεζένκοφ που πέτυχε 17 πόντους με 3/4 σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα.

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν ακόμη δύο παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων. Τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη, ο οποίος σκόραρε 14 πόντους με 3/4 τρίποντα και τον Λιβιό Ζαν Σαρλ που πέτυχε 10 πόντους, ενώ πήρε και 8 ριμπάουντ.

Από τους γηπεδούχους προσπάθησαν περισσότερο ο Ντεβόντε Γκριν, που πέτυχε 20 πόντους με 4/9 τρίποντα ενώ μάζεψε και 8 ριμπάουντ, ο Τζαλέν Χάντσον, ο οποίος σκόραρε 16 πόντους, και ο Ζώης Καράμπελαςπου πέτυχε 13 πόντους με 3/5 τρίποντα.

Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με… πεταχτάρι του Γιώργου Πρίντεζη από τα 10 μέτρα και το σκορ 23-18 για τον Ολυμπιακό. Οι «ερυθρόλευκοι» με σερί 7-0 με τρίποντο του Κώστα Σλούκα σε διάστημα ενός λεπτού ξέφυγαν με διαφορά 9 πόντων (31-20) στο 12’, ενώ προηγήθηκαν και με 11 (42-31) στο 19’ με πρωταγωνιστή τον Βεζένκοφ.

Ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ δυναμικά στο δεύτερο ημίχρονο και με επιμέρους σκορ 21-7 με δύο τρίποντα του Ντόρσεϊ, από ένα των Βεζένκοφ, Λαρεντζάκη και γκολ φάουλ του Σακίλ ΜακΚίσικ, προηγήθηκε με διαφορά 21 πόντων (63-42), 5’ και 48’’ πριν την λήξη της τρίτης περιόδου.

Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν σε όλη την τρίτη περίοδο με πιεστική άμυνα και πολύ καλό επιθετικό ρυθμό και η διαφορά έφτασε μέχρι τους 26 (74-48 στο 28’). Στο τελευταίο δεκάλεπτο η διαφορά έφτασε μέχρι τους 36 πόντους (99-63) στο 37’, με δύο σερί τρίποντα, ένα από τον Μιχάλη Λούντζη και το πέμπτο στο ματς του Ντόρσεϊ.

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 35-42, 53-77, 70-101

Λάρισα (Τακιανός): Χάντσον 16 (7/9 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ), Κρουμπάλι 4 (2/8 σουτ, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Τσαϊρέλης 2, Γκριν 4/7 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Παπαντωνίου 4 (1/7 σουτ, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 λάθη), Βησσαρίου 3 (1), Σπυρόπουλος 2, Σαχπατζίδης, Ζάρας 6 (2/7 σουτ), Καράμπελας 13 (1/1 δίποντα, 3/5 τρίποντα)

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 6 (3/4 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Έισι (0/1 δίποντο, 0/1 τρίποντο, 0/2 βολές), Ντόρσεϊ 20 (5/6 τρίποντα, 5/5 βολές), Φαλ 4, Βεζένκοβ 17 (3/4 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 2/2 βολές), Λούντζης 8 (2/2 τρίποντα), Λαρεντζάκης 14 (1/2 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3/4 βολές), Σλούκας 6 (1), Μάρτιν 2, Πρίντεζης 8 (2/2 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/2 βολές), Ζαν-Σαρλ 10 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 6 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ)

Τα ομαδικά στατιστικά της Λάρισας: 14/38 δίποντα, 11/29 τρίποντα, 9/16 βολές, 49 ριμπάουντ (27 αμυντικά – 22 αμυντικά), 17 ασίστ, 7 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 16 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 15/26 δίποντα, 17/32 τρίποντα, 20/27 βολές, 37 ριμπάουντ (29 αμυντικά – 8 επιθετικά), 28 ασίστ, 8 κλεψίματα, 9 μπλοκ, 11 λάθη