ΔΙΕΘΝΗ

«Πεντάρα» η Σέλτικ, γκολάρα ο Γιακουμάκης (vid)

, «Πεντάρα» η Σέλτικ, γκολάρα ο Γιακουμάκης (vid)

Ο Γιώργος Γιακουμάκης πέτυχε το πρώτο του γκολ με τη Σέλτικ για τη νέα σεζόν στην τρίτη του συμμετοχή στην Premiership Σκωτίας και μάλιστα με εντυπωσιακό τρόπο, καθώς βρήκε δίχτυα με φανταστικό ανάποδο ψαλίδι.

Ο πρώτος σκόρερ του περσινού πρωταθλήματος Σκωτίας πέρασε ως αλλαγή στο 66ο λεπτό της εκτός έδρας αναμέτρησης με την Κιλμάρνοκ (3η αγων.) και στο 82ο λεπτό διαμόρφωσε το τελικό 5-0 υπέρ των «Κελτών». Μέχρι στιγμής ο πρώην φορ της ΑΕΚ έχει χρησιμοποιηθεί και στα τρία ματς της Σέλτικ ως αλλαγή.

Το σκορ άνοιξε στο 7΄ ο Φουρουχάσι (7΄) ενώ οι Τζότα (35΄) και Γεντζ (+45΄) έδωσαν προβάδισμα τριών τερμάτων για τους φιλοξενούμενους στο ημίχρονο. Στο 76΄ ο Στάρφελτ έκανε το 4-0 ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 82΄ ο Έλληνας επιθετικός, που μπήκε στον αγωνιστικό χώρο στο 66΄ στη θέση του Φουρουχάσι.

Σε αγώνες για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Σκωτίας, σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

Αμπερντίν-Μάδεργουελ 2-3

Λίβινγκστον-Χιμπέρνιαν 2-1

Ρέϊντζερς-Σεντ Τζόνστον 4-0

Σεντ Μίρεν-Ρος Κάουντι 1-0

Κιλμάρνοκ-Σέλτικ 0-5