Α1' ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ

ΠΑΣ Ράχη – Ολυμπιακός Καλ. 5-1: Επιστροφή στις νίκες και στην 2η θέση

, ΠΑΣ Ράχη – Ολυμπιακός Καλ. 5-1: Επιστροφή στις νίκες και στην 2η θέση

Τρεις αγωνιστικές χωρίς νίκη στην Α1 τοπική ήταν πολλές για τον ΠΑΣ Ράχη και το αρνητικό αυτό σερί έλαβε τέλος.

Οι “κανονιέρηδες” ξεπέρασαν με συνοπτικές διαδικασίες το εμπόδιο του Ολυμπιακού Καλ., καθώς επικράτησαν στο “Π. Μπαχράμης” με 5-1 για την 20η αγωνιστική.

Η ομάδα του Αλέξη Ζωγόπουλου εκμεταλλεύτηκε την ήττα του Ηρακλή Καλ. στο ντέρμπι με τον Αστέρα στα Αρφαρά και ανέβηκε (μαζί με την ΑΕΚ) στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Η καλή μέρα για τους γηπεδούχους φάνηκε από νωρίς στο ματς, όταν μόλις στο 4ο λεπτό κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ, με τον Καραπετυάν να δίνει… έτοιμο γκολ στον Κράκουλι.

Στο 14′ ο Θανάσης Κωστέας πήρε το “ριμπάουντ” μετά από ασθενή απόκρουση του Μουσελίνου σε σουτ του Κράκουλι και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 22′ ο Παλιάς έκανε ωραία ενέργεια από τα αριστερά και μπήκε στην περιοχή, “έσπασε” τη μπάλα στον Καπόγλη που βρέθηκε σε θέση φορ και ο αρχηγός του ΠΑΣ με ψύχραιμο πλασέ έκανε το 3-0.

Στο 35′ o Ολυμπιακός μείωσε σε 3-1 με ωραία ατομική προσπάθεια και σουτ του Κωνσταντόπουλου.

Στο 49′ ο Αβράμης, που είχε μπει αλλαγή στο ημίχρονο, πρόλαβε την έξοδο του Μουσελίνου, “τσίμπησε” τη μπάλα, στέλνοντας την πρώτα στο δεξί δοκάρι και εν συνεχεία στα δίχτυα γράφοντας το 4-1.

Στο 70′ ο Θεοδωρακόπουλος με καρφωτή κεφαλιά, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Κοζομπόλη διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

ΠΑΣ Ράχη (Αλέξης Ζωγόπουλος): Κοσμάς, Κράκουλι (46′ Αβράμης), Κιόρρι, Παλιάς, Τριανταφυλλίδης, Καπόγλης, Ζωγόπουλος, Γιώργος Κωστέας (62′ Δημήτρης Τσέλα), Θανάσης Κωστέας (62′ Θεοδωρακόπουλος), Καραπετυάν (53′ Κοζομπόλης), Κοκκώνης.

Ολυμπιακός Καλ. (Παντελής Μάλαμας): Μουσελίνος, Τσεκάνι, Μπαστακός, Κωνσταντόπουλος (48′ λ. τρ. Παπαδημητρόπουλος), Τζούβελης, Μαρούσης, Ιατρόπουλος, Κουπούζος, Αντωνίου, Αβετίδης, Αφάλης.