ΤΟΠΙΚΟ

, ΠΑΣ Ράχη – Ηρακλής Καλ. 2-4 παρ. (2-2 κ.δ.): Χατ-τρικ ο Μιχαλόπουλος, την πρόκριση ο Ηρακλής

Ο Ηρακλής Καλαμάτας συμπλήρωσε το… παζλ των “16” ομάδων του Κυπέλλου Μεσσηνίας.

Έχοντας σε μεγάλη βραδιά τον Αλκίνοο Μιχαλόπουλο που πέτυχε χατ τρικ και τον Γιώργο Φυκούρα να μπαίνει αλλαγή στο 74’ και να αλλάζει την ροή του αγώνα με κερδισμένο πέναλτι και ασίστ, oι “κυανόλευκοι” “λύγισαν” τον ΠΑΣ Ράχη με 4-2 στην παράταση, που αναγκάστηκε να αγωνιστεί με 10 παίκτες από το 73’ και πήραν το τελευταίο… εισιτήριο για την γ’ φάση της διοργάνωσης. Επόμενος τους αντίπαλος ο Εθνικός Μελιγαλά.

Οι τυπικά γηπεδούχοι ευτύχησαν με γκολ στην εκπνοή του πρώτου μέρους να πάνε προηγούμενοι με 1-0 στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα, βρίσκοντας γκολ με τρεις επαφές!

Η φάση ξεκίνησε από μακρινό βολέ του Μάριου Τσέλα, με κεφαλιά πάσα του Αβράμη στον Πολίτη και δικό του εξαιρετικό ψηλοκρεμαστό πλασέ έγινε το 1-0 στο 45’.

Ο ΠΑΣ Ράχη έμεινε με 10 παίκτες στο 73’ λόγω αποβολής του Τριανταφυλλίδη με δεύτερη κίτρινη, κι αυτό έγειρε την… πλάστιγγα υπέρ των τυπικά φιλοξενούμενων.

Στο 81ο λεπτό ο Ηρακλής κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Φυκούρα από τον Κιόρι. Ο Μιχαλόπουλος ανέλαβε την εκτέλεση και με εύστοχο χτύπημα έκανε το 1-1.

Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα, ωστόσο, οι “κανονιέρηδες” κατάφεραν να ανακτήσουν το προβάδισμα (2-1), χάρις την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπαστακού στο 85’.

Όλα έδειχναν πως η πρόκριση θα πάει σε Ραχιώτικα χέρια, αλλά είχε αντίθετη άποψη ο Μιχαλόπουλος ο οποίος στο 88’ αξιοποίησε σέντρα του Φυκούρα από τα δεξιά και με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι νίκησε τον Μάριο Τσέλα, στέλνοντας το ματς στην παράταση (2-2).

Εκεί οι Ηρακλειδείς εμφανίστηκαν ανώτεροι και πήραν προβάδισμα στο 93’ με τον Βαΐτση (2-3) ύστερα από εξαιρετική κάθετη του Κωνσταντόπουλου.

Στο 118’ και ενώ οι παίκτες του Μιχάλη Γεωργιόπουλου είχαν βγει μαζικά μπροστά αναζητώντας το γκολ που θα στείλει τον αγώνα στα πέναλτι, ο Ηρακλής βρήκε ανοιχτούς διαδρόμους και ο Μιχαλόπουλος σημείωσε το τελικό 2-4 έπειτα από γύρισμα του Δαρσακλή.

ΠΑΣ Ράχη (Μιχάλης Γεωργιόπουλος): Μάριος Τσέλα, Τριανταφυλλίδης, Μπαστακός, Πολίτης, Λιόλιος, Κωστέας (62’ Τρικουράκης), Τσουλάκος (30’ λ. τρ. Αβράμης), Ζωγόπουλος, Κράκουλι, Κιόρι.

Ηρακλής Καλ. (Άρης Γαλανόπουλος): Αλάμαρας, Μπρακούλιας (59’ Ψωρομύτης), Τρακάκης, Μαγκλάρας, Μιχαλόπουλος, Κωνσταντόπουλος, Λύρας, Βλαχάκης, Βαΐτσης, Παπαδέας, Γκρίτζαλης (74’ Φυκούρας).