ΠΑΣ Γιάννινα – Βόλος 3-2: Σκέφτεται Ευρωπαϊκά!

, ΠΑΣ Γιάννινα – Βόλος 3-2: Σκέφτεται Ευρωπαϊκά!

Βρέθηκε δυο φορές πίσω στο σκορ από τον Βόλο, αλλά ο ΠΑΣ Γιάννινα κατάφερε να επικρατήσει εντός έδρας με 3-2, σε ματς για την 13η αγωνιστική της Superleague 1 και να κρατηθεί στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Ένα από τα καλύτερα ματς της φετινής Superleague 1 είδαμε στους “Ζωσιμάδες”, με τον ΠΑΣ Γιάννινα να επικρατεί του Βόλου με 3-2.

Η ομάδα του Ηρακλή Μέξα βρέθηκε δυο φορές πίσω στο σκορ, αλλά κατάφερε να πάρει τη νίκη που την κράτησε στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Για τον Βόλο, αυτή ήταν η έκτη συνεχόμενη ήττα και πρώτη μετά την απομάκρυνση του Γκιγιέρμο Αμπασκάλ.

Μεγάλο ματς για τους φιλοξενούμενους έκανε ο Σωτήρης Νίνης ο οποίος έδωσε την ασίστ στο 0-1 του Ορόζ στο 1′ και σκόραρε με εντυπωσιακό τρόπο το δεύτερο τέρμα της ομάδας του στο 40′. Στο ενδιάμεσο (12′) ο Κάργας είχε κάνει προσωρινά το 1-1.

Το δεύτερο ημίχρονο είχε… γκολ για τους γηπεδούχους, λίγα λεπτά μετά την έναρξη του. Ο Περέα έκανε το 2-2 από ασίστ του Σάλιακα, για να έρθει στο 86′ ο Εραμούσπε και να διαμορφώσει με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι το τελικό 3-2.

ΠΑΣ: Λοντίγκιν, Σάλιακας, Εραμούσπε, Κάργας, Πίρσμαν, Καραχάλιος, Ντομίνγκεθ, Μπρένερ (62′ Λώλης, 95′ Παντελάκης), Σνάιντερ, Μορέϊρα (87′ Λιάσος) και Περέα.

ΒΟΛΟΣ: Κλέιμαν, Ρομέρο, Γκρίλο, Φεράρι, Σοάρες, Ορόζ (77′ Ρινέρ), Ρεγκατέν, Νίνης (89′ Βοϊτκόφσκι), Μπαρτόλο, Ροσέρο (90′ Τερεζίου) και Φαν Βεέρτ.