ΠΑΣ Γιάννινα-Λαμία 1-1: Δίκαιη μοιρασιά στους «Ζωσιμάδες»

, ΠΑΣ Γιάννινα-Λαμία 1-1: Δίκαιη μοιρασιά στους «Ζωσιμάδες»

ΠΑΣ Γιάννινα και Λαμία έμειναν στο ισόπαλο 1-1 στους Ζωσιμάδες για τη 2η αγωνιστική της Super League. O τραυματισμός του Κόντε επηρέασε τους Ηπειρώτες δίνοντας την ευκαιρία στους Φθιώτες να αναθαρρήσουν χάνοντας σημαντικές φάσεις αλλά δεν κατάφεραν να φύγουν με το διπλό.

Λίγες οι καλές φάσεις στο πρώτο κομμάτι του αγώνα με αρκετές μονομαχίες ωστόσο από τους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων με τον ΠΑΣ να ανοίγει το σκορ στο 13′ όταν ο Σόρια σέντραρε και ο Εραμούσπε έστειλε τη μπάλα με κεφαλιά στα δίχτυα του Σαράνοφ για το 1-0.

Oι Ηπειρώτες προσπαθούσαν κατά κύριο λόγο με σέντρες να ψάξουν ένα νέο τέρμα ωστόσο η Λαμία ήταν πιεστική και δεν άφηνε στους γηπεδούχους περιθώρια για να φανούν απειλητικοί. Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε και δεν υπήρξε κάτι αξιοσημείωτο μέχρι το φινάλε πλην της φάσης στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου όταν ο Κορνέζος των φιλοξενουμένων έπιασε κεφαλιά όμως ο Κιάκος έσωσε πάνω στη γραμμή για τον ΠΑΣ.

Το σύνολο του Τζιανλούκα Φέστα μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και κατάφερε να ισοφαρίσει στο 58′ όταν ο Σιμόν σέντραρε από τα δεξιά και ο Νούνιες νίκησε τον Παντελάκη για να στείλει τη μπάλα με κεφαλιά στα δίχτυα του Σούλη.

Ο ΠΑΣ αντέδρασε άμεσα και λίγο έλειψε να προηγηθεί στο 64′ καθώς ο Παμλίδης συνδυάστηκε εξαιρετικά με τον Κιάκο και ο τελευταίος πλάσαρε όμως ο Σαράνοφ απέκρουσε εντυπωσιακά.

Η φάση που σημάδεψε το παιχνίδι καταγράφηκε στο 66′ καθώς ο Κόντε των γηπεδούχων τραυματίστηκε σοβαρά και αποχώρησε δακρυσμένος από τον αγωνιστικό χώρο υπό τα χειροκροτήματα των συμπαικτών του και του κοινού στους Ζωσιμάδες.

Η αποχώρηση του Ίβηρα άσου έφερε ένα μούδιασμα στο σύνολο του Θανάση Στάικου εν αντιθέσει με τη Λαμία που έχασε δύο σημαντικές φάσεις, στο 72′ με τον Τζανδάρη που αστόχησε και στο 77′ με τον Σλίβκα να εκτελεί βλέποντας τον Σούλη να του λέει όχι. Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε στο επόμενο δεκάλεπτο με τους Φθιώτες να χάνουν τρίτη σημαντική ευκαιρία στο 87′ όταν ο Τζανδάρης εξαπέλυσε σουτ εκτός περιοχής αλλά ο Σούλης επενέβη σωτήρια.

Τίποτα δεν άλλαξε και στα 12 λεπτά των καθυστερήσεων, με τις δύο ομάδες να κατακτούν τον πρώτο τους βαθμό στο πρωτάθλημα.

Οι συνθέσεις:

ΠΑΣ Γιάννινα (Στάικος): Σαράνοφ, Σιμόν, Αντέτζο, Κορνέζος, Γκοράνοφ, Σλίβκα, Μπεχαράνο, Νούνιες, Ντε Βινσέντι, Τσιλούλης, Μανούσος.

Λαμία (Φέστα): Πριόρ, Σόρια, Εραμούσπε, Παντελάκης, Κιάκος Καραχάλιος, Μπιλμπάο, Ριένστρα, Παμλίδης, Ροσέρο, Κόντε.