ΠΑΟΚ-ΠΑΣ Γιάννινα 2-1: Λύτρωση από Ελ Καντουρί στις καθυστερήσεις

, ΠΑΟΚ-ΠΑΣ Γιάννινα 2-1: Λύτρωση από Ελ Καντουρί στις καθυστερήσεις

Με γκολ του Ελ Καντουρί στις καθυστερήσεις ο ΠΑΟΚ έκανε την ανατροπή και έφτασε σε πολύτιμο τρίποντο με 2-1 απέναντι στον ΠΑΣ Γιάννινα που αποδείχθηκε πολύ σκληρό καρύδι, στο ματς της Τούμπας με το οποίο ολοκληρώθηκε η δεύτερη δόση της 9ης αγωνιστικής στην Super League.

Οι Ηπειρώτες έκαναν ένα πολύ καλό πρώτο μέρος όταν και προηγήθηκαν με τον Εραμούσπε αλά ο ΠΑΟΚ παρουσίασε διαφορετικό πρόσωπο στην επανάληψη, ισοφάρισε με τον Σφιντέρσκι για να έρθει η λύτρωση στο 91’ απο τον Ελ Καντουρί.

Το ματς

Οι δύο ομάδες άργησαν να βρουν τα πατήματά τους, με τον ΠΑΣ Γιάννινα να είναι αυτός που αιφνιδίασε τον ΠΑΟΚ, παίρνοντας τα ηνία στον αγωνιστικό χώρο και πιέζοντας για ένα γκολ. Οι προσπάθειες καρποφόρησαν στο 31ο λεπτό, όταν ο Εραμούσπε έκλεψε τη μπάλα από τον Ροντρίγκο, έστρωσε στον Λεό που πέρασε τον Βαρέλα, γύρισε ξανά στον Αργεντινό που με σουτ έγραψε το 0-1.

Ο Πάμπλο Γκαρσία βλέποντας την εξέλιξη του ματς και με τον ΠΑΟΚ με την… πλάτη στον τοίχο, άλλαξε τρία πρόσωπα με την έναρξη του δεύτερου μέρους. Οι Μπίσεσβαρ, Ελ Καντουρί και Τζόλης πέρασαν στις θέσεις των Μουργκ, Εσίτι και Βιεϊρίνια αντίστοιχα. Ένας εντελώς διαφορετικός Δικέφαλος βγήκε στο δεύτερο ημίχρονο, πιέζοντας από το πρώτο λεπτό και φτάνοντας στην ισοφάριση στο 51ο λεπτό, με τον Ζίβκοβιτς να σουτάρει δυνατά και τον Σβιντέρσκι να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα μετά την ασταθή απόκρουση του Χουτεσιώτη.

Οι «ασπρόμαυροι» δεν σταμάτησαν εκεί, είχαν την καθολική υπεροχή στον αγωνιστικό χώρο, ενώ ο ΠΑΣ έμεινε με δέκα παίκτες μετά την δεύτερη κίτρινη που αντίκρισε ο σκόρερ των φιλοξενούμενων, Εραμούσπε. Ακολούθησε ένας καταιγισμός ευκαιριών για τον Δικέφαλο, με τον Τζόλη μάλιστα να στέλνει στο δοκάρι τη μπάλα μετά από σέντρα του Περέιρα. Ο Σβιντέρσκι στο 86′ έχασε απίθανη ευκαιρία αφού βρέθηκε αμαρκάριστος μέσα στην περιοχή και μετά από σέντρα του Ροντρίγκο έκανε μία πολύ άσχημη κεφαλιά και έστειλε άουτ τη μπάλα.

Το πολυπόθητο γκολ που έψαχναν οι «ασπρόμαυροι» ήρθε τελικά στο 91ο λεπτό, με τον Ομάρ Ελ Καντουρί να στέλνει με γυριστό τη μπάλα στα δίχτυα χαρίζοντας ένα πολύτιμο τρίποντο στην ομάδα του.

ΠΑΟΚ: Ζ.Ζίβκοβιτς, Κρέσπο, Βαρέλα, Ροντρίγκο, Περέιρα (76’ Τσόλακ), Εσίτι (46’ Ελ Καντουρί), Σβαμπ, Μουργκ (46’ Μπίσεσβαρ), Α.Ζίβκοβιτς, Βιεϊρίνια (46’ Τζόλης) και Σβιντέρσκι (90+5′ Ουαγκέ).

ΠΑΣ Γιαννινα: Χουτεσιώτης, Παντελάκης, Εραμούσπε, Σάλιακας, Πίρσμαν, Κάστρο, Σιόντης, Καρτάλης (Λώλης 80′), Παμλίδης, Λεό (Ντομίνγκεθ 62′), Κρίζμαν (Ελευθεριάδης 25′).