ΠΑΟΚ- Παναθηναϊκός 2-2: Έσωσε το αήττητο στο …101’!

, ΠΑΟΚ- Παναθηναϊκός 2-2: Έσωσε το αήττητο στο …101’!

Στις καθυστερήσεις… των καθυστερήσεων γλύτωσε το αήττητο ο ΠΑΟΚ. Με πέναλτι που κέρδισε ο Κρέσπο σε… νεκρό χρόνο και το εκτέλεσε εύστοχα ο Βιεϊρίνια στο… 101′ (!), ο ΠΑΟΚ «έσωσε» την παρτίδα με τον Παναθηναϊκό, καθώς ισοφάρισε σε 2-2 και παράλληλα στέρησε από τους πράσινους απο ένα μεγάλο διπλό!

Στο πέναλτι υπέπεσε ο Κουρμπέλης και και μετέτρεψε σε γκολ ο Ολιβέϊρα, ο οποίος είχε ισοφαρίσει και το γκολ του Ζαχίντ. Ο Παναθηναϊκός είχε πάρει εκ νέου το προβάδισμα με τον Μακέντα sto 87′.

Ο Παναθηναϊκός άνοιξε το σκορ μετά από λάθος του Κρέσπο, που γύρισε… χαλαρά τη μπάλα προς τον Ζίβκοβιτς στο 44’, μην περιμένοντας ότι ο Ζαχίντ θα κυνηγήσει τη φάση. Ο Ζαχίντ τσίμπησε ιδανικά τη μπάλα πάνω στην έξοδο του Ζίβκοβιτς και εν συνεχεία την έστειλε στα ανυπεράσπιστα δίχτυα του (0-1).

Στο δεύτερο ημίχρονο, στο 65’ ο ΠΑΟΚ έφτασε στην ισοφάριση με εκπληκτικό διαγώνιο σουτ του αρχηγού του Βιεϊρίνια (1-1). Στο τελευταίο 20λεπτο του ματς ο ΠΑΟΚ συνέχισε την πολιορκία του και είχε μεγάλη ευκαιρία να προηγηθεί στο 77’ σε κεφαλιά του Μάτος που τράνταξε τη συμβολή των δοκών του Διούδη.

Στο 87’ ο Διούδης απέκρουσε σωτήρια το πλασέ και Ιγκανσον και στην αντεπίθεση ο Ινσούα έβγαλε εκπληκτική μπαλιά στον Μακέντα που βγήκε τετ α τετ με τον Ζίβκοβιτς και δεν λάθεψε, βάζοντας ξανά μπροστά στο σκορ τον Παναθηναϊκό (1-2).

Τα τελευταία λεπτά ήταν δραματικά, με τη φάση του 90+6’ και πρωταγωνιστές τους Κουρμπέλη και Κρέσπο εντός περιοχής να οδηγεί τον Σλοβένο διαιτητή στο VAR. Η απόφασή του για πέναλτι έφερε τον Βιεϊρίνια απέναντι στον Διούδη.

Ο αρχηγός του ΠΑΟΚ εκτέλεσε εύστοχα την εσχάτη των ποινών στο 90’+11’ ισοφαρίζοντας στο τελικό 2-2.