Γ' ΕΘΝΙΚΗ

ΠΑΟΚ – Παναιτωλικός 2-0: Ποδαρικό στο νέο έτος με εύκολη νίκη

, ΠΑΟΚ – Παναιτωλικός 2-0: Ποδαρικό στο νέο έτος με εύκολη νίκη

Με γκολ των Κούρτιτς και Ζαμπά, ο Δικέφαλος επικράτησε άνετα της ομάδας του Αγρινίου

Ο Γιάσμιν Κούρτιτς είναι πλέον ο αδιαμφισβήτητος ηγέτης του ΠΑΟΚ και το απέδειξε για ακόμη μία φορά, οδηγώντας την ομάδα στη νίκη 2-0 επί του Παναιτωλικού, στο εξ αναβολής ματς της 16ης αγωνιστικής, στην άδεια Τούμπα.

Ο Σλοβένος χαφ το πήρε ξανά πάνω του, αναλαμβάνοντας πρωτοβουλίες σε όλες τις γραμμές του γηπέδου. Εκτέλεσε δύο πέναλτι, (στο πρώτο, στο 9ο λεπτό νικήθηκε από τον άλλοτε τερματοφύλακα του Δικεφάλου, Μελίσσα) αλλά ευστόχησε στο δεύτερο (29′) και έθεσε τις βάσεις τις νίκης, την οποία σιγούρεψε ο επανακάμψας στο ρόστερ Ζαμπά στις καθυστερήσεις.

Ο Δικέφαλος με τη νίκη του αυτή πλησίασε την ΑΕΚ στους δύο πόντους και συνέχισε το σερί των έξι παιχνιδιών χωρίς ήττα. Ο ΠΑΟΚ δεν ενθουσίασε με την απόδοσή του, αλλά είχε τον πλήρη έλεγχο του ματς και όπως λέει και ο Λουτσέσκου “στο τέλος της μέρας, αυτό που μετρά είναι η νίκη”.

Ο Ζαμπά έδειξε ότι μπορεί να βοηθήσει τον ΠΑΟΚ να παίξει καλύτερα, αλλά στην περίπτωσή του το ταλέντο δεν ήταν ποτέ το ζήτημα. Σε κάθε περίπτωση, είναι μία σημαντική προσθήκη στο ρόστερ του ΠΑΟΚ.

Ο Παναιτωλικός, που είχε πολλές ελλείψεις, έφτασε κοντά στο γκολ στο 52′, όταν ο Βέργος σημάδεψε το δοκάρι.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Ροντρίγκο (62′ Βιεϊρίνια), Μιχαηλίδης, Ίνγκασον, Λύρατζης, Τσιγγάρας (70′ Σβαμπ), Κούρτιτς, Αουγκούστο, Μιτρίτσα (77′ Σίντκλεϊ), Μουργκ (70′ Ζαμπά) και Σφιντέρσκι (77′ Τσόλακ).

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Μελίσσας, Λούι, Βργκοτς, Μαλής, Κορνέλιους, Φλόρες, Τσιγγάρας (86′ Μπελεβώνης), Μπαρμπόσα (86′ Μορισέϊ), Ντουάρτε (74′ Καρέλης), Μεντόσα (74′ Μάρτενσον) και Βέργος.