ΠΑΟΚ – Μποέμιανς 2-0: Έκανε το καθήκον του (φωτο & βίντεο)

, ΠΑΟΚ – Μποέμιανς 2-0: Έκανε το καθήκον του (φωτο & βίντεο)

Ο Δικέφαλος εμφανίστηκε βελτιωμένος στη ρεβάνς της Τούμπας και πέρασε στα πλέι οφ του Conference League

Ο ΠΑΟΚ επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί που είχε στη ρεβάνς με την Μποέμιανς και με τη νίκη του επί των Ιρλανδών με 2-0 προκρίθηκε στα play off του Europa Conference League, όπου θα περιμένει να μάθει τον αντίπαλό του από το νικητή του ζευγαριού, Χιμπέρνιαν-Ριέκα.

Η ήττα πριν από μία εβδομάδα στο Δουβλίνο από τους δευτεραθλητές Ιρλανδίας με 2-1 αποδείχθηκε ότι ήταν μία κακή παρένθεση. Στην αποψινή ρεβάνς της Τούμπας, ο «Δικέφαλος του Βορρά» έπαιξε μπροστά στο κοινό του με σοβαρότητα και συγκέντρωση από το πρώτο λεπτό, κατάφερε από το πρώτο κιόλας ημίχρονο να βάλει τις βάσεις για να καλύψει το σκορ της ήττας του πρώτου αγώνα και χωρίς να ζοριστεί ιδιαίτερα έφτασε στο αποτέλεσμα που ήθελε.

Η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου παρότι βρισκόμαστε στο ξεκίνημα της περιόδου έδειξε αρκετά καλά στοιχεία στο παιχνίδι της. Είχε συνοχή και αλληλοκάλυψη σε όλες τις γραμμές της, η τριπλέτα Κούρτιτς-Ελ Καντουρί-Μπίσεσβαρ στη μεσαία γραμμή ήταν εξαιρετική, με τον Βραζιλιάνο μέσο να δίνει ασίστ στον Μπίσεσβαρ για το 2-0 και λίγο μετά το γκολ του Σουριναμέζου μεσοεπιθετικού στο 28΄ να σκοράρει, μόνο που το γκολ δε μέτρησε από λάθος του βοηθού και του διαιτητή που δεν είδαν ότι η μπάλα είχε περάσει τη γραμμή στο σκάσιμό της μετά το δοκάρι στο σουτ του Ελ Καντουρί.

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να βρει πολύ γρήγορα το πρώτο του γκολ με τον Σβαμπ μόλις στο 4ο λεπτό με κεφαλιά από κόρνερ του Μπίσεσβαρ κι από κει και πέρα κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο. Ήρθε το 2-0 πριν τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, ακολούθησε το γκολ του Ελ Καντουρί που κακώς δε μέτρησε, ενώ στο 40΄ ο ίδιος παίκτης έχασε απίστευτη ευκαιρία να σκοράρει από το ύψος του πέναλτι.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να διαχειριστεί το ματς και να βρει μια καλή αντεπίθεση για να «καθαρίσει» με την υπόθεση πρόκριση. Παρότι δεν είχε τις ευκαιρίες για το τρίτο τέρμα, το ίδιο συνέβη και με τους Ιρλανδούς που ήταν εντελώς ακίνδυνοι επιθετικά, οπότε η ελληνική ομάδα δεν είχε κανένα λόγο να ρισκάρει.

Μετά το 70΄ ο Λουτσέσκου βλέποντας κάποιους παίκτες του να είναι κουρασμένοι προχώρησε σε αλλαγές κι έριξε στον αγώνα τους Εσίτι και Σβιντέρσκι αντί των Κούρτιτς και Ολιβέιρα. Ο ΠΑΟΚ έγινε πιο φρέσκος και στο 76΄ βρήκε το γκολ με την κεφαλιά του Βαρέλα, ωστόσο, ο σκόρερ ήταν σε θέση οφσάιντ και ορθώς δεν μέτρησε, ενώ στο 79΄ το σουτ του Σοάρες απέκρουσε σωτήρια ο γκολκίπερ της Μποέμιανς.

Στο 88΄ ο Σβιντέρσκι έχασε μεγάλη ευκαιρία για να σκοράρει όταν καθυστέρησε να πλασάρει, ενώ στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Γουόρντ έχασε την ευκαιρία του αγώνα για τους Ιρλανδούς, όταν αστόχησε προ κενής εστίας!

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Ροντρίγκο (85′ Λούκας Τέιλορ), Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Βιεϊρίνια, Σβαμπ, Κούρτιτς (73′ Εσίτι), Αντρ. Ζίβκοβιτς, Μπίσεσβαρ (85′ Μουργκ), Ελ Καντουρί, Ολιβέιρα (74′ Σφιντέρσκι).

ΜΠΟΕΜΙΑΝΣ: Τάλμποτ, Λάιονς (86′ Φίλι), Κόρνγουολ, Φίνερτι, Μπρέσλιν, Ντιβόι (85′ Μάλον), Μπάκλεϊ, Κόουτ (62′ Γουόρντ), Τίρνεϊ (78′ Λέβινγκστον), Μπαρτ, Κέλι.