, ΠΑΟΚ-Γρανάδα 0-0: Με βαθμό το “αντίο” στο Europa League- Έγραψε ιστορία ο Κούτσιας

Ο βαθμολογικά αδιάφορος ΠΑΟΚ στο τελευταίο του ευρωπαϊκό παιχνίδι για το 2020, αναδείχθηκε ισόπαλος 0-0 με την Γρανάδα στην Τούμπα για την 6η αγωνιστική των ομίλων του Europa League.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης είχε αποκλειστεί από την προηγούμενη αγωνιστική, καθώς ηττήθηκε με 2-1 από την Ομόνοια στο ΓΣΠ και ο Πάμπλο Γκαρσία έδωσε ευκαιρία απόψε σε νεαρούς παίκτες, όπως ο Γιώργος Κούτσιας που έγινε ο νεότερος παίκτης στην ιστορία του ΠΑΟΚ που έπαιξε σε ευρωπαϊκό παιχνίδι, σε ηλικία 16 ετών, 9 μηνών και 20 ημερών.

Η Γρανάδα ήταν καλύτερη στο πρώτο μέρος και έχασε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο 13΄, όταν ο Πουέρτας βγήκε σε τετ α τετ με τον Πασχαλάκη, αλλά νικήθηκε από τον τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ.

Η ισπανική ομάδα έφτασε πολύ κοντά στο γκολ και στο 22΄, όταν ο Ελ Καντουρί έκανε λάθος πάσας και ο Χόρχε Μολίνα την πήρε και λίγο πριν σουτάρει απέναντι από τον Πασχαλάκη, ο Ίνγκασον τον πρόλαβε σωτήρια και έκανε το τάκλιν. Έξι λεπτά αργότερα, ο 38χρονος επιθετικός πήρε την κεφαλιά, αλλά ο Έλληνας πορτιέρο ήταν σε ετοιμότητα.

Πάντως, ο ΠΑΟΚ έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου, όταν ένα λεπτό πριν το φινάλε, ο Βαρέλα πήρε την κεφαλιά από στημένη φάση και η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι.

Οι αλλαγές χάλασαν τον ρυθμό

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι απείλησαν πρώτοι στο 52′, όταν ο Πασχαλάκης πρόλαβε τον Σόρο και έπιασε την μπάλα εκτός περιοχής, αλλά δεν το είδαν οι διαιτητές.

Ένα λεπτό αργότερα, ο «δικέφαλος» προσπάθησε να σκοράρει με τον Μουργκ, αλλά το πλασέ του έδιωξε σε κόρνερ ο γκολκίπερ της Γρανάδα. Μετά τις πολλές αλλαγές ο ρυθμός του αγώνα έπεσε.

Η επόμενη καθαρή ευκαιρία σημειώθηκε στο 83‘, με τον Σφιντέρσκι να πιάνει ένα ωραίο σουτ, αλλά πέρασε άουτ. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Λουίς Σουάρες λίγο έλειψε με κεφαλιά να δώσει τη νίκη στην ομάδα του ενώ η τελευταία φάση ανήκε στο δικέφαλο σε αντεπίθεση με τον Σφιντέρσκι.

ΠΑΟΚ (Πάμπλο Γκαρσία): Πασχαλάκης, Λύρατζης (63′ Λύρατζης), Ίνγκασον, Βαρέλα, Κρέσπο, Ελ Καντουρί, Μουργκ, Εσίτι (63′ Αουγκούστο), Τσόλακ (81′ Σφιντέρσκι), Κούτσιας (46΄ Τσιγγάρας), Τζόλης (46΄Ζίβκοβιτς).

Γρανάδα (Ντιέγκο Μαρτίνεθ): Μπανακλότσε, Φουλκιέ, Ναχούεν Πέρεζ, Μαρτίνεθ, Χερμάν (66′ Σουάρες), Κένεντι (66′ Νέβα), Σόρο (75′ Γκοναλόνς), Μπράις, Μίγια (75′ Μαντσίς), Πουέρτας, Χόρχε Μολίνα.