Α1

ΠΑΟΚ-ΑΕΚ 85-87: Διπλό στην παράταση με μπάζερ μπίτερ του Λάνγκφορντ!

, ΠΑΟΚ-ΑΕΚ 85-87: Διπλό στην παράταση με μπάζερ μπίτερ του Λάνγκφορντ!

Με μπάζερ μπίτερ του Κιθ Λάνγκφορντ στο τέλος της παράτασης η ΑΕΚ πήρε τους δύο βαθμούς στο συγκλονιστικό ντέρμπι των «Δικέφαλων» με αντίπαλο τον ΠΑΟΚ στην Θεσσαλονίκη (87-85, κ.α. 74-74) με το οποίο άρχισε η 17η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Stoiximan Basket League.

Με 18’’ να απομένουν για την λήξη του έξτρα πενταλέπτου ο Ζερμέιν Λοβ είχε ισοφαρίσει σε 85-85 για τους γηπεδούχους.

Ο ΠΑΟΚ έχασε την ευκαιρία να πάρει τη νίκη στην κανονική διάρκεια του αγώνα, όταν κατάφερε να επιστρέψει από το -8 (71-63) του 36’ και με δύο τρίποντα του Τζος Κάρτερ και δύο καλάθια του Λοβ να προσπεράσει με 74-71 με 43’’ να απομένουν για την λήξη του σαραντάλεπτου και ύστερα από επιμέρους σκορ 11-0.

Στην επίθεση της ΑΕΚ, ωστόσο, ο Ντάριλ Μέικον με τρίποντο ισοφάρισε (74-74), ενώ το σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα από την γωνία του Μπο Μπιτς ήταν άστοχο με αποτέλεσμα η αναμέτρηση να οδηγηθεί στην παράταση.

Ο Μέικον ήταν ο πρώτος σκόρερ της Ένωσης, που αγωνίστηκε χωρίς πέντε παίκτες (Ζήσης, Γιάνκοβιτς, Μορέϊρα, Γκίκας και τον Γιόνας Ματσιούλις που πήγε στην Λιθουανία για να συνοδεύσει τον πατέρα του στην τελευταία του κατοικία), ενώ έχασε στο 15’ τον Μάρκους Σλότερ με διάστρεμμα στο δεξί πόδι και στο τέλος της κανονικής διάρκειας της συνάντησης τον Κίνγκσλεϊ Μόουζες.

Ο 26χρονος Αμερικανός γκαρντ πέτυχε 18 πόντους, ενώ από 16 σκόραραν ο Λίνος Χρυσικόπουλος (με 3/4 τρίποντα) και το «πρόσωπο» του αγώνα ο Κιθ Λάνγκφορντ, ο οποίος μοίρασε και 5 ασίστ.

Η ΑΕΚ έκανε 10 παραπάνω λάθη από τον «Δικέφαλο του Βορρά» (21-11), αλλά ήταν σαφώς πιο εύστοχη στα σουτ τριών πόντων (12/26 έναντι 10/28) και στις βολές (25/30 έναντι 17/26).

Η σπουδαία εμφάνιση του Τζος Κάρτερ (27 πόντοι με 6/9 τρίποντα) δεν συνοδεύτηκε από νίκη του ΠΑΟΚ. Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν ακόμη ο Μάλκολμ Γκρίφιν (17 πόντοι και 7 ασίστ) και ο Δημήτρης Κακλαμανάκης, ο οποίος πέτυχε 8 πόντους στην παράταση και συνολικά 15.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 36-37, 52-57, 74-74 (κ.α.), 85-87.

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Λοβ 8, Γκρίφιν 17 (2), Τσαλμπούρης, Κακλαμανάκης 15, Καμπερίδης 4, Μπιτς 5 (1), Κονατέ 4, Μαργαρίτης 5 (1), Παπαντωνίου, Κάρτερ 27 (6), Τέρνερ.

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 16 (3), Λάνγκφορντ 16, Λοτζέσκι 8 (2), Κίνγκσλεϊ 5 (1), Σλότερ, Κατσίβελης 8, Μέικον 18 (3), Μαυροειδής 6, Μωραΐτης 3 (1), Γόντικας, Ρογκαβόπουλος 7 (2).