7ος ΟΜΙΛΟΣ

, ΠΑΟ Βάρδας – ΑΟ Διαβολιτσίου 2-2: Ανατροπή με “10” και ψυχρολουσία στις καθυστερήσεις

Ο βαθμός της ισοπαλίας στην Βάρδα θα ήταν ιδανικός για το Διαβολίτσι πριν την έναρξη του αγώνα, αλλά τελικά έτσι όπως εξελίχθηκε το ματς αφήνει μια μάλλον πικρή γεύση στους πρωταθλητές Μεσσηνίας. Και αυτό γιατί μετά από ένα “τρελό” δεύτερο ημίχρονο, ΠΑΟΒ και ΑΟΔ αναδείχθηκαν ισόπαλοι 2-2 και διατήρησαν τις λεπτές ισορροπίες στο όριο της γραμμής σωτηρίας στον 7ο όμιλο της Γ’ Εθνικής.

Μετά από ένα άκαρπο πρώτο μέρος η ομάδα του Μίκι Τσίρκοβιτς -που έκανε ντεμπούτο στον πάγκο- άνοιξε το σκορ στο 57΄, όταν ο Ντόμας έστρωσε με το κεφάλι στον Βας, ο οποίος με σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 1-0.

Ο Παμβουπρασιακός δεν πρόλαβε να χαρεί το προβάδισμα, καθώς το Διαβολίτσι ισοφάρισε σχεδόν άμεσα, όταν από στημένη φάση, η μπάλα έφτασε στον Σεντεμέντε, αυτός έκανε το σουτ, απέκρουσε ο Λαδάς, ωστόσο η μπάλα κατέληξε στον Γραμματικόπουλο ο οποίος σε κενή εστία, έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα.

Λίγο αργότερα, ο αχαιός σέντερ φορ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη αφήνοντας το Διαβολίτσι με δέκα παίκτες. Μια αποβολή η οποία δεν στοίχισε καθόλου στην ομάδα της Μεσσηνίας, η οποία λειτούργησε καλά στο χώρο, αμυνόμενη, έχοντας και το αποτέλεσμα με το μέρος της.

Στο 77’ το Διαβολίτσι απο θέση άμυνας σε κόρνερ του ΠΑΟΒ, έβγαλε ιδανική αντεπίθεση και ο Βιγιαφάνε έβγαλε στον Τζαλάκου που πλάσαρε εύστοχα για την ανατροπή (1-2).

Η ψυχρολουσία για τους πρωταθλητές Μεσσηνίας ήρθε στο 94’ όταν με σουτ ο Σαμπανέι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

ΠΑΟ Βάρδας: Λαδάς, Λιόσης, Ρουγκάλας, Νικολόπουλος, Σιδέρης, Νικολακόπουλος (53′ Γούρμος), Αγουρίδης (80’Χριστόπουλος), Ντόμας, Βας, Σαμπανέι, Μακρής (72′ Κάρδαρης).

ΑΟ Διαβολιτσίου: Καλογερόπουλος, Σταματελόπουλος, Λιόλιος, Σεντεμέντες, Τζανετέας (60′ Αθανασόπουλος), Γεωργιόπουλος (83′ Καλογερόπουλος), Μπαλόπουλος, Γραμματικόπουλος, Βιγιαφάνιε (96′ Φωτόπουλος), Κυριαζόπουλος, Μουλιάτος (70′ Τζαλάκου).