ΠΑΟ ΚΑΛΟΥ ΝΕΡΟΥ – ΤΕΛΟΣ ΑΓΡΑΣ 1-0: Μύρισε… παραμονή

, ΠΑΟ ΚΑΛΟΥ ΝΕΡΟΥ – ΤΕΛΟΣ ΑΓΡΑΣ 1-0: Μύρισε… παραμονή

Ο ΠΑΟ Καλού Νερού αναδείχθηκε νικητής στο τριφυλιακό ντέρμπι επικρατώντας 1-0 του Τέλου Άγρα και κάνοντας αποφασιστικό βήμα για την παραμονή του στην Α’ τοπική.

Στο κατάμεστο από οπαδούς και των δύο ομάδων, γήπεδο της Κυπαρισσίας, οι δύο αντίπαλοι έπαιζαν για την επιβίωση τους με τους γηπεδούχους να μπαίνουν πιο δυνατά στο ματς, έπειτα από τα πρώτα λεπτά αναγνωριστικού χαρακτήρα.

Οι παίκτες του Διονύση Διονυσόπουλου ανέκτησαν την κατοχή και αφότου δημιούργησαν ορισμένες ευκαιρίες, με Κορμπή, Πλάκα και Μητρόπουλο, είδαν την φλύαρη υπεροχή τους να καρποφορεί στο 36ό λεπτό της συνάντησης.

Ο Μητρόπουλος απέφυγε με εξαιρετικό τρόπο τον προσωπικό του αντίπαλο, μπήκε μες την μεγάλη περιοχή και έδωσε την ασίστ στον επερχόμενο Πλάκα που άνοιξε το σκορ με κοντινή προβολή μέσα σε θύελλα πανηγυρισμών.

Με το σκορ αυτό οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια και στην επανάληψη τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο δύσκολα για τον Τέλο Άγρα, που έμεινε νωρίς με δέκα ποδοσφαιριστές.

Αδικαιολόγητη ενέργεια από τον Αναστασόπουλο

Πιο συγκεκριμένα στο 53ο λεπτό ο Γρήγορης Αναστασόπουλος άφησε την ομάδα του με αριθμητικό μειονέκτημα, καθώς χτύπησε εκτός φάσης τον Πλάκα και ορθώς είδε την άγουσα για τα αποδυτήρια από τον κύριο Πλακογιάννη.

Με την ψυχολογία υπέρ τους οι νεοφώτιστοι ανέκτησαν την ολοκληρωτική πρωτοβουλία των κινήσεων και κατέγραψαν σημαντικές ευκαιρίες για «κλειδώσουν» το ματς.

Από την στιγμή που δεν το έκαναν, έπαιξαν με την ….φωτιά και τα τελευταία λεπτά απέκτησαν δραματικό χαρακτήρα, καθώς οι φιλοξενούμενοι αποφάσισαν να ρισκάρουν, αφήνοντας παράλληλα κενά στα μετόπισθεν.

Οι αριθμητικές ισορροπίες αποκαταστάθηκαν στο 88ο λεπτό, με τον Λαχανά να αποβάλλεται για σκληρό μαρκάρισμα, λίγα λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο.

Το ματς έγινε …ροντέο, στην κερκίδα επικρατούσε αναβρασμός, ωστόσο τίποτα δεν διαφοροποιήθηκε μέχρι το σφύριγμα της λήξης από τον πολύπειρο ρέφερι, που ήχησε …λυτρωτικά για την συντριπτική πλειοψηφία της κερκίδας.

Αξίζει να τονισθεί ότι στο φύλλο αγώνος καταγράφηκε πως οπαδοί της φιλοξενούμενης έριξαν μπουκάλια με νερό στον βοηθό χωρίς να τον χτυπήσουν, με αποτέλεσμα το παιχνίδι να διακοπεί προσωρινά σε δύο περιπτώσεις!

Βίοι αντίθετοι…

Με τον τρόπο αυτό, πραγματοποιώντας μια μεστή εμφάνιση οι «κιτρινόμαυροι»  επέστρεψαν στις επιτυχίες έπειτα από πέντε ματς, μένοντας παράλληλα αήττητοι για τρίτο διαδοχικό παιχνίδι.

Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι γυρίζουν στους Γαργαλιάνους με άδεια χέρια και το προσεχές εντός έδρας ματς κόντρα στην Πύλο, φαντάζει πλέον χωρίς επιστροφή…

ΠΑΟ ΚΑΛΟΥ ΝΕΡΟΥ: Σταυρόπουλος, Λαμπροπουλος, Μιχαλακόπούλος, Πλάκας, Δεμπεγιώτης (80’Λαχανάς), Κυριακούλης (86’ Μουζής) Γκρέτσα, Κορμπής (76’ Κουρούβανης), Παναγούλιας, Μητρόπουλος (89’ Βλάμης), Ντιόπ.

ΤΕΛΛΟΣ ΑΓΡΑΣ: Λάπας, Μπολούν, Αλεξανδρόπουλος, Γεωργόπουλος, Γεωργακόπουλος, Γρ. Αναστασόπουλος, Λακριντής (64’ Ταριέν), Σωτηρόπουλος, Τηλεμάχου, Γεωργιόπουλος, Π. Αναστασόπουλος (77’ Ραπάζ).