ΠΑΟ Καλού Νερού-Τέλλος Άγρας 2-2: “Κάηκαν” οι Γαργαλιάνοι! (βίντεο)

, ΠΑΟ Καλού Νερού-Τέλλος Άγρας 2-2: “Κάηκαν” οι Γαργαλιάνοι! (βίντεο)

Μεθυσμένη… πολιτεία θυμίζουν από χθες (27/2) οι Γαργαλιάνοι, καθώς ο Τέλλος Άγρας πανηγυρίζει την είσοδό του στα play off ανόδου! Χωρίς πολλές φανφάρες και τυμπανοκρουσίες, ελέω του χαμηλού μπάτζετ, οι Γαργαλιανιώτες κατάφεραν κάτι που στο ξεκίνημα της σεζόν φάνταζε με μακρινό όνειρο.

Τι κι αν έπαιζαν με 10 παίκτες για κάτι παραπάνω από ένα ημίχρονο; Οι “ερυθρόλευκοι” απέσπασαν παλικαρίσια ισοπαλία (2-2) στην Κυπαρισσία και μαζί με την ΑΕ Μάνης, τον Πανθουριακό και τον ΑΟ Κυπαρισσίας θα διεκδικήσουν τον φετινό τίτλο του πρωταθλητή στην Α’ τοπική.

Στην τελευταία στροφή της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος, η ομάδα του Δημήτρη Λίτσα κλήθηκε να αντιμετωπίσει τον σκληροτράχηλο ΠΑΟ Καλού Νερού, ο οποίος ήταν αδιάφορος βαθμολογικά, αλλά που στο γήπεδο κάθε άλλο παρά αδιάφορος εμφανίστηκε.

Οι γηπεδούχοι δεν… χαρίστηκαν και έπαιξαν για την ιστορία τους, όπως ακριβώς είχαν κάνει και την προηγούμενη εβδομάδα απέναντι στην Εράνη Φιλιατρών (νίκη με 2-1).

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 21′, όταν ο Μερκούρης εκτέλεσε φάουλ, o Λυμπερόπουλος πήρε την κεφαλιά, ο Κυριακόπουλος προέβη σε απόκρουση και ο Βελησσάρης με νέα κεφαλιά κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα (0-1).

Στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου άλλαξε το μομέντουμ του ματς, με τον ΠΑΟ Καλού Νερού να κερδίζει πέναλτι στο 44’σε μαρκάρισμα του Αλεβίζου πάνω στον Βλαχόπουλο. Ο ίδιος ανέλαβε την εκτέλεση και νίκησε τον Σαρρή από την άσπρη βούλα, κάνοντας το 1-1.

Σαν μην έφτανε αυτό, ο Τέλλος Άγρας έμεινε με 10 παίκτες στο επόμενο λεπτό, καθώς ο Αλεβίζος αντίκρισε απευθείας κόκκινη κάρτα από τον ρέφερι κ. Πλακογιάννη (Γεωργαντάς, Χρ. Μπουρίκας οι βοηθοί) για εξύβριση των Θείων.

Oι γηπεδούχοι έφτασαν στην ολική ανατροπή στο 53′, όταν ο Βλαχόπουλος έβγαλε την σέντρα και ο Μελετίδης στον αέρα πήρε την κεφαλιά νικώντας τους πάντες και πέτυχε το 2-1. Ο νεοαποκτηθείς επιθετικός χρειάστηκε μόλις επτά λεπτά για να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα.

Oι Γαργαλιανιώτες δεν πτοήθηκαν από την αρνητική για αυτούς εξέλιξη, βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα και απάντησαν άμεσα. Στο 57′ ο Λυμπερόπουλος δέχθηκε ωραία κάθετη πάσα από τον Αναστασόπουλο στην πλάτη των αμυντικών και εκείνος με ένα δεξί βολέ από πλάγια θέση, νίκησε για δεύτερη φορά τον Κυριακόπουλο (2-2).

Το τελευταίο σφύριγμα βρήκε τους παίκτες του Άγρα να γίνονται ένα… κουβάρι και να πανηγυρίζουν σαν μικρά παιδιά την μεγάλη τους επιτυχία, γνωρίζοντας παράλληλα την αποθέωση από περίπου 200 φιλάθλους που έδωσαν δυναμικό παρών στην κερκίδα.

Μάλιστα, οι φίλοι της ομάδας επιφύλασσαν αποθεωτική υποδοχή στην αποστολή, κατά την επιστροφή της από την Κυπαρισσία.

ΠΑΟ Καλού Νερού (Τάκης Παναγόπουλος): Κυριακόπουλος, Οικονομόπουλος, Βλάμμης, Κουντάνης, Ντιόπ, Βασίλεφ, Κυρακούλης, Καραχάλιος, Δαλκαφούκης (46′ Μελετίδης), Βλαχόπουλος, Ναστάτος.

Τέλλος Άγρας Γαργαλιάνων (Δημήτρης Λίτσας): Σαρρής, Βελησσάρης, Αλεβίζος, Τάσος Τσόπελας, Μερκούρης, Λυμπερόπουλος, Χρόνης, Ηλιόπουλος, Θοδωρής Τσόπελας, Λακριντής, Αναστασόπουλος.