Β' ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ

ΠΑΟ Καλλιθέας – Μιλτιάδης Πύργου Τριφυλίας 2-3: Έκανε τα εύκολα, δύσκολα

, ΠΑΟ Καλλιθέας – Μιλτιάδης Πύργου Τριφυλίας 2-3: Έκανε τα εύκολα, δύσκολα

Μόνος στην κορυφή του 3ου Ομίλου της Γ’ τοπικής τουλάχιστον για 24 ώρες θα μείνει ο Μιλτιάδης, καθώς νίκησε 3-2 τον ΠΑΟ Καλλιθέας μέσα στην Καλλιθέα και βρέθηκε στο +3 από τον Παπαφλέσσα Βλαχόπουλου που παίζει την Κυριακή (30/1, 3 μ.μ.) στην Καλαμάτα με τη Νέδουσα.

Οι γηπεδούχοι στο 15’ απώλεσαν τεράστια ευκαιρία για να πάρουν προβάδισμα, με τον Χρήστο Σπάλλα, ο οποίος  είχε υπάρξει προπονητής στην ομάδα της Καλλιθέας παλαιότερα, να λέει “όχι” σε εκτέλεση πέναλτι του Γιώργου Ράλλη.

Oι παίκτες του Κώστα Στυλιανόπουλου ανέβασαν στροφές και σε 19 λεπτά πέτυχαν τρία τέρματα, πηγαίνοντας με ισχυρό προβάδισμα στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα (0-3).

Δύο τέρματα σημείωσε ο Θανάσης Γεωργιόπουλος στο 25’ και στο 44’, ενώ ενδιάμεσα (30’) ο Ντίνος Γαλάνης με απευθείας εκτέλεση φάουλ είχε “γράψει” το 0-2.

Tα 15 λεπτά ξεκούρασης λειτούργησαν ευεργετικά στους ποδοσφαιριστές του Βασίλη Ράλλη, οι οποίοι εμφανίστηκαν μεταμορφωμένοι προς το καλύτερο και μπήκαν ξανά στην διεκδίκηση ενός θετικού αποτελέσματος.

Στο 58’ ο τερματοφύλακας του Μιλτιάδη, Χρήστος Σπάλλας τραυματίστηκε στον ώμο και αντικαταστάθηκε από τον Αντώνη Στασινόπουλο.

Ακριβώς με την συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, ο Έντρι Σαμπάνι μείωσε σε 1-3, ενώ ο ίδιος παίκτης στο 86’ βρήκε και πάλι δίχτυα, δίνοντας… χιτσκοκικό φινάλε!

*Πριν την έναρξη του αγώνα κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Δημήτρη Σαρδέλη, που τα ξημερώματα των Θεοφανείων έφυγε από την ζωή σε τροχαίο.

ΠΑΟ Καλλιθέας (Βασίλης Ράλλης): Μαγγανάς, Κατσιγιάννης (46’ Μέμα), Κοντός, Ιλιάζι (70’ Σαρδέλης), Γ. Ράλλης, Σαμπάνι, Χρόνης, Σαχινάι (46’ Σπ. Κοτσοβός), Τομαράς (75’ Κουρεμπανάς), Δαρσακλής, Ευαγ. Κοτσοβός.

Μιλτιάδης Πύργου Τριφυλίας (Κώστας Στυλιανόπουλος): Σπάλλας (60’ λ. τρ. Στασινόπουλος), Αλεξόπουλος, Γαλάνης, Γεωργιόπουλος, Δασκαλάκης, Δημόπουλος, Κανελλόπουλος (70’ Ιωάννου), Κυριακόπουλος, Μπεγέτης, Σταθόπουλος, Γαλανόπουλος (80’ Λακριντής).