, Πανθουριακός- Σπερχογεία 5-2: Με συνοπτικές διαδικασίες και χατ-τρικ Κουρούπη (φωτο)

Μετά την ισοπαλία στη Μεσσήνη ο Πανθουριακός επέστρεψε με εμφατικό τρόπο στις επιτυχίες επικρατώντας 5-2 της Σπερχογείας στην εμβόλιμη 13η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Α’ τοπικής Μεσσηνίας.

Σ’ ένα ανοιχτό παιχνίδι που έγινε στο γήπεδο Μικρομάνης, ο Πανθουριακός “καθάρισε” το τρίποντο από το πρώτο ημίχρονο και στη συνέχεια κατέβασε ταχύτητα καθώς μάλιστα η κατάσταση του αγωνιστικού χώρου εγκυμονούσε κινδύνους για τους ποδοσφαιριστές.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Γιώργου Καλόμαλου ήταν ο Δημήτρης Κουρούπης ο οποίος πέτυχε χαττρικ και έφτασε τα 9 γκολ στη σεζόν.

, Πανθουριακός- Σπερχογεία 5-2: Με συνοπτικές διαδικασίες και χατ-τρικ Κουρούπη (φωτο) , Πανθουριακός- Σπερχογεία 5-2: Με συνοπτικές διαδικασίες και χατ-τρικ Κουρούπη (φωτο) , Πανθουριακός- Σπερχογεία 5-2: Με συνοπτικές διαδικασίες και χατ-τρικ Κουρούπη (φωτο)

Η Σπερχογεία γνώρισε την 10η ήττα της στη σεζόν παρότι στο ξεκίνημα του αγώνα φάνηκε ανταγωνιστική, μείωσε σε 2-1 και στη συνέχεια είχε δοκάρι, αλλά η ποιότητα και οι λύσεις του Πανθουριακού έκαναν την διαφορά.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 2-0 πριν ακόμα συμπληρωθεί το δεκάλεπτο με τον Σαραντόπουλο να ανοίγει λογαριασμό με τη νέα του ομάδα στο 6ο λεπτό (έπειτα πορεία προσπάθεια και ασίστ του Αρβανίτη) και τον Κουρούπη να κάνει το 2-0 στο 8’ με διαγώνιο σουτ.

Οι “ταύροι” μείωσαν με ωραία γυριστή κεφαλιά του Λένα στο 12ο λεπτό ενώ αμέσως μετά είχαν δοκάρι σε εκτέλεση φάουλ του Σώκαλη.

, Πανθουριακός- Σπερχογεία 5-2: Με συνοπτικές διαδικασίες και χατ-τρικ Κουρούπη (φωτο) , Πανθουριακός- Σπερχογεία 5-2: Με συνοπτικές διαδικασίες και χατ-τρικ Κουρούπη (φωτο)

Αφού δεν ήρθε η ισοφάριση, ο Δημήτρης Κουρούπης χτύπησε εκ νέου στο 18ο λεπτό κάνοντας με πλασέ το 3-1, ύστερα από νέα ασίστ του Αρβανίτη. Τρία λεπτά μετά ήταν σειρά του Οδεμισιώτη να μπει στην λίστα των σκόρερ, σημειώνοντας το 4-1 με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, με την μπάλα να καταλήγει στο δεξί “Γ”. Το 5-1 που ήταν και σκορ ημιχρόνου έκανε ο Κουρούπης στο 39ο λεπτό, ο οποίος απέφυγε και τον Κ. Κακαλέτρη, έπειτα από… μαγική ασίστ του Σαραντοπούλου.

Ο ρυθμός στο δεύτερο ημίχρονο έπεσε με τους φιλοξενούμενους να σκοράρουν στο 51ο λεπτό με τον Παναγιώτη Κακαλέτρη για το τελικό 5-2.

Πανθουριακός: Κόκκαλης, Οδεμισιώτης (63′ Οικονομέας), Σταματελόπουλος, Λιόλιος, Μπαστακός, Γιαννακόπουλος (33′ Γεωργιόπουλος), Ζαραφέτας (75′ Καλογερόπουλος), Ζαχαρόπουλος, Σαραντόπουλος (63′ Σπυρόπουλος), Κουρούπης, Αρβανίτης

Σπερχογεία: Κακαλέτρης Κωνσταντίνος, Τζεφερεμιναίος, Κακαλέτρης Θαν., Μαστρόκαλος (78′ Δημητρίου), Λένα, Μάτσι (70′ Κατσάρας), Μαραβέλας, Κακαλέτρης Παν, Σώκαλης (85′ Καστόρας), Ντάβος