Πανθουριακός-Ομόνοια 4-2: Χτίζει σερί και ανεβαίνει (φωτο)

, Πανθουριακός-Ομόνοια 4-2: Χτίζει σερί και ανεβαίνει (φωτο)

Πήρεμπρος ο Πανθουριακός και με την τρίτη σερί νίκη του με 4-2 επί της Ομόνοιας, διατηρήθηκε στην πρώτη εξάδα, βγάζοντας προοπτική για ψηλότερα στην συνέχεια.

Οι πρασινοκίτρινοι, οι οποίοι παρατάχθηκαν ενισχυμένοι με τα νέα τους αποκτήματα Ηλία Κουντάνη και Νίκο Βασιλόπουλο, δεν είχαν εύκολο έργο καθώς η Ομόνοια παρουσιάστηκε ιδιαίτερα ανταγωνιστική και διεκδίκησε βαθμό μέχρι τα τελευταία λεπτά. Προηγήθηκε με το.. καλησπέρα στο σκορ αλλά το συγκρότημα το Μαυρέα γύρισε το ματς και έδειξε χαρακτήρα μετά την ισοφάριση σημειώνοντας δυο γκολ στο τελευταίο 15λεπτο.

Το ματς

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν ιδανικά το παιχνίδι καθώς μόλις στο 1ο λεπτό ο Μπαρσελό εκτέλεσε φάουλ στο παραθυράκι του Λίβα που ήταν εξαιρετικά δύσκολο να αντιδράσει, σημειώνοντας το 0-1. Επέμειναν επιθετικά και στο 6′ ο Μαράντος εκτέλεσε κόρνερ από αριστερά στέλνοντας την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Ο Πανθουριακός αντέδρασε και στο 26′ ο Κουρούπης έγινε κάτοχος της μπάλας μετά απο κλέψιμο, επιχείρησε το σουτ με την μπάλα να βρίσκει στο δεξί κάθετο δοκάρι του Τσούλου.

Η Ομόνοια συνέχισε να είναι επικίνδυνη και στο 30′ ο Δρογγίτης έβγαλε κάθετη στην πλάτη της άμυνας όπου ο Μπαρσελό πετάχτηκε και πλάσαρε με τον Λίβα να διώχνει σε κόρνερ.

Και ενώ όλα έδειχναν πως οι φιλοξενούμενοι θα κρατούσαν το υπέρ τους σκορ μέχρι την ανάπαυλα, ήρθε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Πουλάκος με ένα δυνατό διαγώνιο σουτ να γράψει το 1-1

Στο β΄ ημίχρονο ο Πανθουριακός μπήκε πιο δυνατά και κατάφερε να ανατρέψει το σκορ στο 51ο λεπτό. Ο Χαρλέπας έβγαλε σέντρα από αριστερά, πετάχτηκε ο Κακαλής και με κεφαλιά νίκησε τον Τσούλο σημειώνοντας το 2-1.

Η Ομόνοια δεν το έβαλε κάτω και με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα άγγιξε την ισοφάριση όταν κεφαλιά του Σταυρόπουλου βρήκε το δεξί κάθετο δοκάρι του Λίβα. Στην επόμενη φάση ωστόσο ο Τάφα φάνηκε πιο εύστοχος και από κόρνερ του Κωστόπουλου έστειλε στην μπάλα στα δίχτυα για το 2-2 (62′).

Οι γηπεδούχοι παρέμειναν ψύχραιμοι και συνέχισαν να αναζητούν με ορθολογικό τρόπο να πάρουν εκ νέου το προβάδισμα. Το κατάφεραν από ένα στημένο στο 75ο λεπτό, όταν ο Κουντάνης εκτέλεσε κόρνερ από αριστερά και ο Κουρούπης με πλασέ έκανε το 3-2.

Ένα λεπτό μετά ο Οδεμισιώτης έβαλε οριστικά τέλος στα όνειρά της Ομόνοιας για κάτι καλό από το παιχνίδι, όταν επιχείρησε διώξιμο κάτω από τη σέντρα, η μπάλα αναπήδησε και ξεγέλασε τον Τσούλο που βρισκόταν εκτός εστίας, για να καταλήξει στα δίχτυα του (4-2).

Ο Οδεμισιώτης έχει άλλη μία τελική στο 83ο λεπτό με τον Τσούλο αυτή τη φορά να αντιδρά σωστά και να διώχνει σε κόρνερ.

Πανθουριακός: Λίβας, Κακαλής, Καλύβας (46′ Παντσιώτης), Γιαννακόπουλος, Λιόλιος, Κουντάνης (85′ Διαμαντής), Χαρλέπας Αχ. (85′ Φαββατας .), Βασιλόπουλος (57′ Μπαλαούρας), Πουλάκος, Κουρούπης, Οδεμισιώτης

Ομόνοια: Τσούλος, Δημητρίου, Σταυρόπουλος, Στραβάκος, Διονυσόπουλος (54′ Κωστόπουλος), Καράμπελας, Μάραντος, Μπαρσελό (79′ Αβράμης), Ζακόλι, Δρογγίτης (72′ Τζανετάκος).

1 σχολιο

1 σχολιο

1. Pingback: Πανθουριακός-Πάμισος 1-3 : Οι φάσεις, τα γκολ και το 3ο ημίχρονο απο το ντέρμπι (βίντεο) | sport365 Καλαμάτα