Α' ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ

Πανθουριακός- Κυπαρισσία 0-0: Πρωταθλητής ο Πανθουριακός!(vid)

, Πανθουριακός- Κυπαρισσία 0-0: Πρωταθλητής ο Πανθουριακός!(vid)

Ο Πανθουριακός έκανε το όνειρο πραγματικότητα και κατέκτησε για πρώτη φορά στην ιστορία του τον τίτλο στην Α’ τοπική Μεσσηνίας!

Το 0-0 απέναντι στην Κυπαρισσία στον “τελικό” τίτλου της τελευταίας αγωνιστικής των playoff έστεψε πρωταθλήτρια την ομάδα του Αγαθοκλή Χριστοπούλου, που κατακτά την κορυφή μετά από προσπάθεια ετών.

Μετά από ένα παιχνίδι που η σκοπιμότητα κυριάρχησε της ποιότητας, ο Πανθουριακός που έπαιζε για δύο αποτελέσματα, πήρε τον πολύτιμο βαθμό και τερμάτισε πρώτος και αήττητος στα playoff με 14 βαθμούς αφήνοντας την Κυπαρισσία στη δεύτερη θέση με 13β.

Ο ΑΟΚ κατέβηκε στο γήπεδο της Μικρομάνης γνωρίζοντας πως χρειάζεται μόνο νίκη για να πανηγυρίσει τον τίτλο και στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα είχε την κατοχή της μπάλας και έψαξε το γκολ. Δημιούργησε φάσεις, ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο αλλά ο Πανθουριακός σωστά στημένος στο γήπεδο έπαιξε για το αποτέλεσμα και τα κατάφερε. Μάλιστα, οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που είχαν την κορυφαία στιγμή στο παιχνίδι με δοκάρι του Βασιλοπούλου στο 75ο λεπτό.

Το ματς

Η Κυπαρισσία έδειξε από το ξεκίνημα διάθεση να μείνει ψηλά στο γήπεδο και να πιέσει την άμυνα του Παναθηναϊκού και ήταν αυτή που απείλησε πρώτη στο 4ο λεπτό όταν ο Κωνσταντόπουλος έκανε το σουτ και έδιωξε ο Λιόλιος σε κόρνερ.

Με ανάπτυξη κυρίως από τα δεξιά με Γεωργιόπουλο, Κωνσταντόπουλο κράτησε τον έλεγχο μέχρι το 20ο λεπτό, έχοντας αυτό το διάστημα ένα μία σέντρα σουτ του Αντωνόπουλου που πέρασε παράλληλα προς την εστία του Κωνσταντόπουλου και ένα γυριστό του Αθανασόπουλου στο 17’, με την μπάλα να κοντράρει και να καταλήγει χωρίς δύναμη στα χέρια του Κωνσταντακόπουλου.

Στο 22′ άναψαν τα αίματα για δύο φάουλ που έγιναν σε διαφορετικά σημεία του γηπέδου με τον διαιτητή Καυκά να κατευνάζει τα πνεύματα μοιράζοντας κάρτες σε Αντωνόπουλο και Τσουλάκο. Η πρώτη καλή φάση για τον Πανθουριακό ήρθε αμέσως μετά, στο 25ο λεπτό όταν ο Κουρούπης εκτέλεσε φάουλ και ο Στεφανάκος έδιωξε με γροθιές ενώ η τελευταία καλή φάση του πρώτου ημιχρόνου ήταν για τους φιλοξενούμενους με κεφαλιά άουτ του Μιτρόφ στο 32’.

Ίδιο σκηνικό

Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου η εικόνα του παιχνιδιού παρέμεινε ίδια με την Κυπαρισσία να μπαίνει το ίδιο δυνατά και να έχει την πρώτη καλή στιγμή με κεφαλιά άουτ του Αθανασόπουλου από σέντρα του Αντωνόπουλου. Ο ρυθμός ωστόσο στη συνέχεια έπεσε καθώς τα πολλά φάουλ και οι συνεχείς διακοπές δεν επέτρεψαν να παιχτεί ποδόσφαιρο. Η Κυπαρισσία είχε δύο ακόμα τελικές στο με σουτ άουτ του Αντωνόπουλου στο 63’ και κεφαλιά του Κωνσταντόπουλου στο 66’ που μπλόκαρε ο Κωνσταντακόπουλος, με τον Κώστα Παλαμάρα να κάνει την πρώτη του κίνηση στο 72’ και να βάζει στο ματς τον Παναγόπουλο αντί του Σκοζάϊ ενισχύοντας έτσι τη γραμμή κρούσης.

Η μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους ήρθε στο 75ο λεπτό όταν ο Βασιλόπουλος έκανε ωραία προσπάθεια και έπιασε δυνατό σουτ με την μπάλα να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι του Στεφανάκου.

Το ματς άνοιξε στα τελευταία λεπτά με την Κυπαρισσία να απειλεί στο 85ο λεπτό όταν φάουλ του Παν. Μπουτσικάκη έδιωξε με δυσκολία ο Κωνσταντακόπουλος, στην επαναφορά έκανε προβολή ο Αθανασόπουλος, για να βγάλει ο Πέππας.

Στο 87′ ο Μιτρόφ σούταρε άουτ από πλεονεκτική θέση μετά την κεφαλιά πάσα του Κατσιώλη, ενώ τα αίματα άναψαν στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων όταν ο Στεφανάκος είδε την κόκκινη κάρτα από τον Καυκά για φάουλ που έκανε σε προώθηση στην αντίπαλη περιοχή και διαμαρτυρήθηκε έντονα.

Διαιτητής: Καυκάς Α., βοηθοί: Αθανασοπούλου Σ., Γκούμας Ν., 4ος διαιτητής: Αράπης Ε.

Πανθουριακός (Τάκης Σακελλαρόπουλος): Κωνσταντακόπουλος, Σταματελόπουλος, Γιαννακόπουλος, Λιόλιος, Βασιλόπουλος, Πέππας, Ζαραφέτας (87’ Μπαστακός), Ζαχαρόπουλος, Τσουλάκος, Καλογερόπουλος (78’ Γεωργιόπουλος), Κουρούπης (90+ Οδεμισιώτης)

Κυπαρισσία (Κώστας Παλαμάρας): Στέφανακος, Γεωργιόπουλος, Καπλάνης, Μιτρόφ, Παν. Μπουτσικάκης, Μαρκόπουλος, Σκοζάι (72’ Παναγόπουλος), Κατσιώλης (80’ Ανδρουτσής), Αθανασόπουλος, Αντωνόπουλος, Κωνσταντόπουλος (87’Ντιόπ)