Πανθουριακός – Εράνη Φιλιατρών 1-1: Μοιρασιά (και) στο Μεσσηνιακού (pics)

, Πανθουριακός – Εράνη Φιλιατρών 1-1: Μοιρασιά (και) στο Μεσσηνιακού (pics)

Όπως είχε συμβεί και στην αναμέτρηση του πρώτου γύρου, Πανθουριακός και Εράνη Φιλιατρών έμειναν στο 1-1, στο ντέρμπι της 29ης αγωνιστικής στην Α’ τοπική Μεσσηνίας.

Μετά από ένα χορταστικό παιχνίδι στο πρώτο μέρος, το οποίο είχε δύο γκολ και ισάριθμα δοκάρια, οι δύο ομάδες μοιράστηκαν βαθμούς με την πρωτοπόρο Εράνη να βλέπει την διαφορά της από τον επόμενο να μειώνεται στους δύο βαθμούς και την Κυπαρισσία να παίρνει τη θέση του Παμίσου στη δεύτερη θέση.

Οι πράσινοι είχαν απώλεια βαθμών μετά από εφτά σερί επιτυχίες αν και στα σημεία παρουσιάστηκαν καλύτεροι από τον γηπεδούχο Πανθουριακό ο οποίος προερχόταν από την μεγάλη προσπάθεια και πρόκριση στο Κύπελλο Μεσσηνίας επί του ΑΟ Διαβολιτσίου και προς το τέλος του αγώνα έβγαλε κούραση.

, Πανθουριακός – Εράνη Φιλιατρών 1-1: Μοιρασιά (και) στο Μεσσηνιακού (pics) , Πανθουριακός – Εράνη Φιλιατρών 1-1: Μοιρασιά (και) στο Μεσσηνιακού (pics)

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν δυνατά στο παιχνίδι και μόλις στο 5ο λεπτό κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ. Ο Μπάρκας με απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στο τείχος του Πανθουριακού με τον Βασιλόπουλο να παίρνει το «ριμπάουντ» και με σουτ στη γωνία να νικάει τον Κόκκαλη για το 0-1. Ο Πανθουριακός ισορρόπησε στη συνέχεια στο παιχνίδι και στην πρώτη ουσιαστικά καλή φάση που δημιούργησε στο ματς κατάφερε να ισοφαρίσει. Ο Νικολόπουλος άλλαξε ωραία με τον Καραχάλιο, ο τελευταίος έκανε την σέντρα και ο Κουρεντζής στην κίνηση έγραψε το 1-1 στο 19′.

Οι γηπεδούχοι λίγο έλειψε να κάνουν την ολική ανατροπή στο 25ο λεπτό όταν μετά από ενέργεια του Γεωργουλέα από δεξιά η μπάλα έφτασε στον Σεντεμέντε ο οποίος έκανε το πλασέ στο οριζόντιο δοκάρι του Κουμπαρούλη. Στο 30’ η Εράνη απείλησε με σουτ του Βασιλόπουλου που έδιωξε ο Κόκκαλης ενώ στο 33’ οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά σε δεύτερο γκολ όταν μετά από φάουλ του Μπινιώρη ο Γκεβόρι έπιασε την κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Κόκκαλη. Στην εξέλιξη μάλιστα της φάσης ο Μιχαλόπουλος σούταρε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

, Πανθουριακός – Εράνη Φιλιατρών 1-1: Μοιρασιά (και) στο Μεσσηνιακού (pics)    , Πανθουριακός – Εράνη Φιλιατρών 1-1: Μοιρασιά (και) στο Μεσσηνιακού (pics)  , Πανθουριακός – Εράνη Φιλιατρών 1-1: Μοιρασιά (και) στο Μεσσηνιακού (pics)

Στο 58′ οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν για κράτημα του Γιαννακόπουλου στον Κόλλια ενώ δύο λεπτά μετά σε εκτέλεση κόρνερ του Μπινιώρη ο Γκεβόρι είχε νέο δοκάρι σε κεφαλιά. Στο 61ο οι φιλοξενούμενοι είχαν μία ακόμη καλή στιγμή όταν ο Γεωργιόπουλος έπιασε ωραίο σουτ αλλά ο Κόκκαλης με υπερπροσπάθεια έπεσε στην αριστερή γωνία και έδιωξε την μπάλα.

Ο Πανθουριακός αγωνίστηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο του παιχνιδιού με δέκα ποδοσφαιριστές καθώς τραυματίστηκε ο Καρύδης και αποχώρησε ενώ είχαν ολοκληρωθεί οι αλλαγές σε τρεις διακοπές.

Διαιτητής: Π. Κομπιλίρης, βοηθοί: Χ. Μπουρίκας, Π. Νικολόπουλος

Πανθουριακός: Κόκκαλης, Μπούνας, Γιαννακόπουλος, Οδεμισιώτης (52′ λ.τρ. Αγγελόπουλος), Καραχάλιος, Καρύδης, Κουρεντζής, Ζαχαρόπουλος, Γεωργουλέας (63′ Κουντάνης), Νικολόπουλος, Ι. Σεντεμέντες (76′ Φαββατάς)

Εράνη: Κουμπαρούλης, Τσόπελας, Μπινιώρης, Γκότσης, Πέππας, Γκεβόρι, Μιχαλόπουλος, Βασιλόπουλος, Κόλλιας (83′ λ. τρ. Πλάκας), Γεωργιόπουλος, Μπάρκας.