Γ' ΕΘΝΙΚΗ

, Πανθουριακός- ΑΠΣ Πάτραι 1-1: Η γκολάρα του Γιαννακόπουλου δεν ήταν αρκετή (pics)

Σε δεύτερη σερί ισοπαλία στα play off για την άνοδο στη Γ’ Εθνική υποχρεώθηκε ο Πανθουριακός παραχωρώντας 1-1 στον ΑΠΣ Πάτραι στο δημοτικό στάδιο Καλαμάτας.

Λαβωμένοι από τις απουσίες, οι νταμπλούχοι Μεσσηνίας έδωσαν τη μάχη απέναντι στην ομάδα που ήρθε με το απόλυτο των βαθμών στην Καλαμάτα, κατάφεραν να προηγηθούν στο σκορ με ένα τέρμα για highlight του Γιώργου Γιαννακοπούλου αλλά τελικά ισοφαρίστηκαν στο ξεκίνημα του β’ μέρους, όπως με τον Παλληξουριακό, και παρά τις προσπάθειές τους δεν κατάφεραν να φτάσουν στο πρώτο τους τρίποντο.

Η ομάδα του Τάκη Σακελλαροπούλου κυριάρχησε στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα με τους φιλοξενούμενους να έχουν ένα 15λεπτο υπεροχής στο δεύτερο ημίχρονο όταν και κατάφεραν να ισοφαρίσουν με τον έμπειρο Δημητρακόπουλο και στη συνέχεια διαχειρίστηκαν το χρόνο καθώς ισοπαλία φάνηκε να τους ικανοποιεί.

, Πανθουριακός- ΑΠΣ Πάτραι 1-1: Η γκολάρα του Γιαννακόπουλου δεν ήταν αρκετή (pics) , Πανθουριακός- ΑΠΣ Πάτραι 1-1: Η γκολάρα του Γιαννακόπουλου δεν ήταν αρκετή (pics)

Πως κατέβηκε

Με τους Τσουλάκο, Σαραντόπουλο να μην είναι 100% έτοιμοι και να μένουν στον πάγκο και με δεδομένη την απουσία του Σταματελοπούλου, ο Τάκης Σακελλαρόπουλος προχώρησε σε εσωτερικές αλλαγές στην ομάδα. Παρέταξε την ενδεκάδα του προηγούμενου αγώνα με τον Παλληξουριακό, με μοναδική διαφοροποίηση την παρουσία του νεαρού Παναγιώτη Οικονομέα αντί του Τσουλάκου στη θέση του οποίου στην κορυφή της επίθεσης πήρε ο Κουρούπης.

Κάτω από τα γκολπόστ βρέθηκε ο Τάσος Κωνσταντακόπουλος από δεξιά στην άμυνα οι Καλογερόπουλος Πέππας, Λιόλιος, Γιαννακόπουλος, στον άξονα Ζαχαρόπουλος, Νικολόπουλος, στις πτέρυγες Οικονομέας, Αρβανίτης και ο Ζαραφέτας πίσω από τον φουνταριστό Κουρούπη.

Το ματς

Ο Πανθουριακός μπήκε δυνατά, πήρε τον έλεγχο από το ξεκίνημα και στο 6’ φώναξε στον διαιτητή Τριανταφύλλου για πέναλτι όταν ο Ζαραφέτας έκανε το γύρισμα στην περιοχή η μπάλα βρήκε σε χέρι αμυντικού αλλά ο ρέφερι από την Αργολίδα δεν καταλόγισε παράβαση.

Η πρώτη μεγάλη στιγμή για τους γηπεδούχους ήρθα στο 15ο λεπτό όταν ο Κουρούπης εκτέλεσε κόρνερ από τα δεξιά και ο Γιαννακόπουλος πετάχτηκε στη γωνία τις μικρής περιοχής πιάνοντας την κεφαλιά λίγο άουτ.

Ο Κουρούπης είχε ψηλοκρεμαστό σουτ άουτ λίγο μετά, ενώ οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι όλο αυτό το διάστημα είχαν παθητικό ρόλο, άρχισαν να ανεβαίνουν μετά το 20ο λεπτό. Στο 25′ έφτασαν στην κορυφαία τους στιγμή όταν μετά από κόρνερ η μπάλα έφτασε στον Ζέλο ο οποίος πλάσαρε αλλά έδιωξαν οι αμυντικοί πριν τη γραμμή.

Ο Γιάννης Καλογερόπουλος απείλησε στο 30‘ με ευθύβολο σουτ που πέρασε άουτ με τον Πανθουριακό να αρχίζει να ανεβάζει και πάλι στροφές και στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου να κλείνει στα καρέ του το Πάτραι.

Πίεση και … κεραυνός

Στο 44ο λεπτό ο Ζαραφέτας βρέθηκε σε ευνοϊκή θέση αλλά το πλασέ του ήταν αδύναμο και μπλόκαρε ο Αναστασοβίτης αλλά στο 45’ ο Γιαννακόπουλος με έναν κεραυνό έξω από την περιοχή δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον τερματοφύλακα του Πάτραι γράφοντας το 1-0 μέσα σε αποθέωση! Ένα υπέροχο τέρμα απο τον αμυντικό των πρωταθλητών και ο ιδανικότερος τρόπος για να ολοκληρωθεί το ημίχρονο.

Στο β’ μέρος οι Αχαιοί μπήκαν καλύτερα στο ματς, ανέβασαν τις γραμμές τους και πίεσαν με αποτέλεσμα να φτάσουν γρήγορα στην ισοφάριση. Στο 57ο λεπτό βγήκε σέντρα από τα δεξιά με την άμυνα του Πανθουριακού να “κολλάει” και τον Δημητρακόπουλο να έρχεται από το δεύτερο δοκάρι και να πλασάρει για το 1-1.

Το γκολ αποδιοργάνωσε προσωρινά τους γηπεδούχους και οι φιλοξενούμενοι είχαν μετά απο τρία λεπτά ευκαιρία για την ανατροπή όταν σε αντεπίθεση ο Δημητρακόπουλος και πάλι έκανε το πλασέ άλλο Κωνσταντακόπουλος σε ετοιμότητα έδιωξε σε κόρνερ.

Η πίεση των Αχαιών ξεθύμανε γρήγορα και ο Πανθουριακός άρχισε να παίρνει μέτρα και σε ένα δίλεπτο είχε δύο τελικές με τον Κουρούπη. Στο 67’ μετά από γύρισμα του Οικονομέα και στο 69ο σε σουτ που μπλόκαρε ο Αναστασοβίτης.

Ο Τάκης Σακελλαρόπουλος έκανε τις πρώτες του κινήσεις από τον πάγκο στο 70ο λεπτό ρίχνοντας στο ματς τους Τσουλάκο και Σπυρόπουλο με στόχο να κρατήσει ψηλά την άμυνα του Πάτραι, κάτι που κατάφερε. Οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να σκέφτονται περισσότερο να διατηρήσουν το 1-1 παρά να βγουν στην επίθεση και ξεκίνησαν το παιχνίδι των αντεπιθέσεων.

Στο 73’ ο Βασιλόπουλος είχε πλασέ που μπλόκαρε ο Αναστασοβίτης με τους φιλοξενούμενους να παίζουν με το χρόνο στο υπόλοιπο του αγώνα που έσβησε και ολοκληρώθηκε χωρίς άλλη αξιόλογη φάση.

Διαιτητής: Τριανταφύλλου Ραφαήλ (Αργολίδας)

Βοηθοί: Δημητρόπουλος Παύλος (Αργολίδας), Γκουριώτης Κωνσταντίνος (Αργολίδας)

Πανθουριακός (Τάκης Σακελλαρόπουλος): Κωνσταντακόπουλος, Οικονομέας (70′ Σπυρόπουλος), Γιαννακόπουλος, Λιόλιος, Βασιλόπουλος, Πέππας, Καλογερόπουλος, Ζαχαρόπουλος, Αρβανίτης (70′ Τσουλάκος), Ζαραφέτας, Κουρούπης

ΑΠΣ Πάτραι (Σταμάτης Σαρρής): Αναστασοβίτης, Γερογιαννης (75′ Μωραιτης), Μιχαλόπουλος, Φούφουλας, Ζέλος (58′ Παπαγεωργίου), Αλεξανδρής (58′ Μπακάλης), Δημητρακόπουλος (75′ Αθανασόπουλος), Σαμπανέι (70′ Αγριμάκης), Γραμματικόπουλος, Γεωργόπουλος

* Πριν την έναρξη του αγώνα τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στην μνήμη της μητέρας του προέδρου του Πανθουριακού Αγαθοκλή Χριστόπουλου η οποία έφυγε από τη ζωή την Παρασκευή. Επίσης, οι παίκτες του Πανθουριακού έβαλαν μαύρα περιβραχιόνια.