Πανθουριακός- ΑΕ Μάνης 0-0: Μοιρασιά στη Μικρομάνη (pics)

, Πανθουριακός- ΑΕ Μάνης 0-0: Μοιρασιά στη Μικρομάνη (pics)

Ματς σε αργό τέμπο με λιγοστές φάσεις που στο δεύτερο ημίχρονο πήγε κυρίως στη δύναμη, έγινε στη Μικρομάνη με τον Πανθουριακό να μένει στο 0-0 με την ΑΕ Μάνης, για την 2η αγωνιστική στα play-off της Α τοπικής Μεσσηνίας.

Η ομάδα του Τάκη Σακελλαροπούλου είχε την συντριπτική κατοχή της μπάλας και στο δεύτερο ημίχρονο τις προϋποθέσεις για να πετύχει τέρμα, ενώ από την άλλη η Μάνη έπαιξε αμυντικά με στόχο να μη χάσει καθώς μία δεύτερη ήττα μετά από αυτή της πρεμιέρας απέναντι στην Κυπαρισσία θα την έβγαζε νωρίς εκτός διεκδίκησης.

Το ματς

Η Θουρία ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και με τον Ζαραφέτα να μοιράζει την μπάλα είτε αριστερά στον Κουρούπη, είτε -κυρίως- δεξιά στο Σαραντόπουλο προσπαθούσε να δημιουργήσει ρήγματα στην άμυνα της Μάνης η οποία περίμενε στο μισό γήπεδο με στόχο να χτυπήσει στην κόντρα.

Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε νωρίς στο παιχνίδι για τους γηπεδούχους όταν στο 5ο λεπτό ο Κουρούπης εκτέλεσε φάουλ και ο Μπαστακός είχε διπλή προσπάθεια, αρχικά με κεφαλιά που απέκρουσε ο Σταθάς και στη συνέχεια με σουτ το οποίο κόντραρε στους αμυντικούς.

Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με κεφαλιά άουτ του Κλουβάτου από φάουλ του Μουστάκα στο 13′ και σταδιακά πήραν κάποια μέτρα στο γήπεδο χωρίς να χάνουν τον αμυντικό τους προσανατολισμό. Ο Πανθουριακός είχε μία ακόμη καλή φάση στο 18ο λεπτό όταν φάουλ του Μπαστακού απέκρουσε σε κόρνερ ο Σταθάς ενώ στο 35 υποχρεώθηκε σε αναγκαστική αλλαγή όταν ο Τσουλάκος, ο οποίος είχε χτυπήσει σε προηγούμενη φάση στο γόνατο έδωσε τη θέση του στον Καλογερόπουλο.

Η εικόνα δεν άλλαξε μέχρι την ολοκλήρωση του ημιχρόνου με τον Πανθουριακό να έχει την κατοχή της μπάλας, αλλά να μην μπορεί να βάλει δύσκολα στο Σταθά.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Πανθουριακό και πάλι στην επίθεση και δύο καλές φάσεις πριν συμπληρωθεί το πρώτο 15λεπτο. Στο 53’ μετά από εκτέλεση φάουλ του Ζαραφέτα ο Βασιλόπουλος έπιασε το σουτ με τον Σταθά να διώχνει και στη συνέχεια στη γραμμή απομάκρυναν οι αμυντικοί, ενώ στο 57’ από κόρνερ του Κουρούπη ο Σαραντόπουλος βρέθηκε αμαρκάριστος στο δεύτερο δοκάρι αλλά το πλασέ του ήταν αδύναμο και μπλόκαρε στη γωνία του ο Σταθάς.

Με τη Μάνη να έχει εγκαταλείψει κάθε σκέψη για επίθεση, στο 72′ ήταν σειρά του Γιαννακόπουλου να σουτάρει άουτ από γύρισμα του Βασιλόπουλου ενώ εκτός στόχου ήταν και σουτ του Κουρούπη στο 79′.

Το ματς άναψε στα τελευταία λεπτά με την Μάνη να έχει την μοναδική καλή της στιγμή στο 92’ όταν από εκτέλεση κόρνερ η μπάλα έμεινε στην περιοχή αλλά δεν έγινε τελική ενώ στο 93’ ο Φετάχου αντίκρισε την κόκκινη κάρτα του διαιτητή Καυκά για μαρκάρισμα στον Σαραντόπουλο που έφευγε στην αντεπίθεση. Η τελευταία φάση του αγώνα ήρθε στο 95’ όταν από φάουλ του Ζαραφέτα ο Πέππας έπιασε την κεφαλιά με τον Σταθά να αποκρούει την μπάλα και στη συνέχεια με έδιωξαν οι αμυντικοί.

Διαιτητής: Α. Καυκάς, βοηθοί: Χ. Καραμπέτσος, Σ. Αθανασοπούλου

Πανθουριακός (Τακ. Σακελλαρόπουλος): Κωνσταντακόπουλος, Σταματελόπουλος, Γιαννακόπουλος, Μπαστακός, Βασιλόπουλος, Πέππας, Ζαραφέτας, Ζαχαρόπουλος, Τσουλάκος (35′ λ.τρ. Καλογερόπουλος), Σαραντόπουλος, Κουρούπης.

ΑΕ Μάνης (Τακ. Δρούγας): Σταθάς, Χατζηπαναγιώτης, Γιαννής, Κλουβάτος, Τζανετέας (84’ Δουρούμης), Παπαθεοδώρου (68’ Φετάχου), Μουστάκας, Σπανός, Αλεξανδρόπουλος, Χελάς.