Πανιώνιος-Ξάνθη 2-1: Ακόμη ένα βήμα για το “θαύμα”

, Πανιώνιος-Ξάνθη 2-1: Ακόμη ένα βήμα για το “θαύμα”

Σαρώνει στην επιστροφή στην δράση ο Πανιώνιος και ελπίζει βάσιμα στο θαύμα της σωτηρίας.

Οι «κυανέρυθροι», οι οποίοι κάνουν πορεία… πρωταθλητισμού στα πλέι άουτ, αναδείχθηκαν νικητές με 2-1 σκορ στον «τελικό» με την Ξάνθη, που διεξήχθη το Σάββατο στη Νέα Σμύρνη, για την 4η αγωνιστική του μίνι πρωταθλήματος, κι έτσι διατήρησαν ζωντανές τις ελπίδες τους για την παραμονή.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 30ο λεπτό με τον Μαξίμοβιτς και στο 37ο λεπτό είχαν ακυρωθέν γκολ του Λυμπεράκη καθώς στο ξεκίνημα της φάσης υποδείχθηκε σωστά σε θέση οφσάιντ ο Τσιλούλης, που τροφοδότησε τον Λυμπεράκη.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ξάνθη αύξησε την πίεσή της για την ισοφάριση, ωστόσο οι κυανέρυθροι κατάφεραν να σκοράρουν και πάλι, στο 66ο λεπτό με κεφαλιά του Τσιλούλη.

Στο 87ο λεπτό οι Ακρίτες είχαν δοκάρι με τον Στάρτζεον, ενώ κατάφεραν να μειώσουν στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Φοσέ.

Πανιώνιος: Κότνικ, Ντομίνγκες, Σταυρόπουλος, Σαραμαντάς, Ρέντζας, Κόρμπος, Λυμπεράκης, Παπαγεωργίου (56′ Άρσε), Μαξίμοβιτς (80′ Ευαγγέλου), Παπανικολάου, Τσιλούλης.

Ξάνθη: Γκονσάλβες, Μπεξιβανίδης, Λισγάρας (55′ Σόσα), Κασάδο, Καρασαλίδης, Τέρκι, Τζουρίσκοβιτς (46′ Στάρτζεον), Μπαριέντος (62′ Γκαργκαλατζίδης), Καμαρά (46′ Μουλέν), Ντε Αμορίν, Κάστρο (78′ Φοσέ)

14. Παναιτωλικός 29 24-45 21

• Η 14η ομάδα υποβιβάζεται απευθείας και η 13η θα δώσει αγώνα μπαράζ με την 2η ομάδα της SuperLeague 2.