ΤΟΠΙΚΟ

, Πανιώνιος Καλ. – Αναγέννηση Παραλίας 3-5 πέναλτι: Εκδίκηση για “Μπάρτσα” (φώτο, βίντεο)

Την πρόκριση στους “16” του Κυπέλλου Μεσσηνίας πανηγυρίζει η Αναγέννηση Παραλίας, αφήνοντας εκτός συνέχειας του θεσμού τον Πανιώνιο με 5-3, μέσω της “ρώσικης ρουλέτας” των πέναλτι.

Η “Μπάρτσα” πήρε έτσι την άτυπη… ρεβάνς για την ήττα στο πρωτάθλημα της Α1 τοπικής, με την κανονική διάρκεια του αγώνα να λήγει 1-1, ενώ στην παράταση οι δύο ομάδες έμειναν ξανά ισόπαλες, αυτή τη φορά με 2-2.

Στην επόμενη φάση το συγκρότημα του Νίκου Μανιατέα θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τον Π.Α.Σ. Ράχη, επίσης σε μονό παιχνίδι.

Η πρώτη καλή στιγμή στο ματς καταγράφηκε μόλις στο 2ο λεπτό. Ο Ζέππος εκτέλεσε φάουλ, ο Σωτηράκος πήδηξε πιο ψηλά από όλους, ωστόσο η κεφαλιά του πέρασε λίγο δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι.

Στο 12’ ο Σεφεράσι έπαιξε ωραία το ένα-δύο με τον Σωτηράκο, ο τελευταίος σούταρε και ο Νιάρχος απομάκρυνε εντυπωσιακά.

Έξι λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Χαρμπούτ να τεστάρει τα αντανακλαστικά του Νιάρχου, όταν σε γρήγορη αντεπίθεση των φιλοξενούμενων, ο 18χρονος μέσος έγινε κάτοχος της μπάλας, απέφυγε τον προσωπικό του αντίπαλο και δοκίμασε το πόδι του, αλλά ο τερματοφύλακας του Πανιωνίου έδιωξε.

Η τέταρτη επίσκεψη στα καρέ των γηπεδούχων ήταν και… φαρμακερή. O Σεφεράσι τροφοδότησε εξαιρετικά στο ύψος της μεγάλης περιοχής τον επερχόμενο Σταθόπουλο, ο οποίος με συρτό σουτ έκανε το 0-1 για την Αναγέννηση.

Στη συνέχεια ο Πανιώνιος ανέβασε την απόδοσή του και απείλησε δύο φορές σε διάστημα επτά λεπτών, με τον Μαυροειδέα να δηλώνει “παρών” στα μακρινά σουτ των Πιτσιλή (22’) και Καλόμαλου (29’).

Στο 50’ ο Σταθόπουλος μπήκε από τα δεξιά μέσα στην περιοχή, σούταρε διαγώνια, αλλά ο Νιάρχος έδιωξε με το ένα χέρι, κρατώντας τους “κυανέρυθρους” μέσα στο παιχνίδι.

Δύο λεπτά αργότερα ήρθε η ισοφάριση για τον Πανιώνιο, όταν σε σέντρα του Πραστέλλα από αριστερά, ο Γιάνναρης κατέβασε ωραία την μπάλα στο ύψος της μεγάλης περιοχής και με σουτ έκανε το 1-1.

Μάλιστα, στο 56’ οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να φτάσουν στην ανατροπή, αλλά ο Στραβάκος αν και βρέθηκε σε θέση… βολής, σούταρε εκτός ισορροπίας και έστειλε την μπάλα άουτ.

Στο 63’ ο Καλόμαλος έχασε το… άχαστο! Ο Σπυρέας επιχείρησε μια επικίνδυνη σέντρα – σουτ από δεξιά, ο Μαυροειδέας έδιωξε ασθενώς, αλλά ο πολύπειρος μεσοεπιθετικός με εξουδετερωμένο τον γκολκίπερ της “Μπάρτσα” έστειλε την μπάλα άουτ.

Η Αναγέννηση κατάφερε να ανασυνταχθεί και να βγει ξανά μπροστά. Στο 65’ ο Ζέππος έκανε τη σέντρα απ’ τα δεξιά, ο Σωτηράκος πλάσαρε, όμως νικήθηκε με τα πόδια από τον Νιάρχο.

Ίδιοι πρωταγωνιστές και στο 67’ με τον Ζέππο να εκτελεί φάουλ από δεξιά, τον Σωτηράκο να πιάνει κεφαλιά προς τα πίσω και την μπάλα να καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι.

Στα εναπομείναντα λεπτά της κανονικής διάρκειας του αγώνα δεν σημειώθηκε κάποια αξιόλογη φάση και έτσι η αναμέτρηση οδηγήθηκε στην ημίωρη παράταση υπό το φως των προβολέων.

Στο 99’ ο Σωτηράκος ανέλαβε την εκτέλεση ενός κόρνερ από αριστερά, ο Κατσαντώνης πήρε την κεφαλιά, η μπάλα κόντραρε στον Μ. Κώστα και εξοστρακίστηκε στο δεξί δοκάρι.

Στην εξέλιξη ο Τσακαλάκος, υπό πίεση, έκανε αδύναμο πλασέ και ο Νιάρχος έδιωξε με υπερένταση την μπάλα πριν περάσει την τελική γραμμή της εστίας του.

Στο 112’ o Καλόμαλος πήρε την μπάλα εκτός περιοχής και δοκίμασε το σουτ. Η μπάλα κόντραρε στον Τσακαλάκο, ο Γιάνναρης επωφελήθηκε και με ψύχραιμο πλασέ την έστειλε… βασανιστικά στα αντίπαλα δίχτυα.

Στο 119’ ο Ζέππος έκανε το βαθύ γέμισμα από τον χώρο του κέντρου, o Σωτηράκος “έσπασε” την μπάλα στον Ντέρτζια, που με κοντινό πλασέ έγραψε το 2-2 κι έστειλε το ματς στην ψυχοφθόρο διαδικασία των πέναλτι.

Εκεί, ο Γιάνναρης από πρωταγωνιστής του αγώνα για τον Πανιώνιο με τα δύο γκολ που πέτυχε έγινε… μοιραίος αστοχώντας στο τέταρτο πέναλτι των “κυανέρυθρων”. Ή πιο σωστά, ο Μαυροειδέας έγινε “ήρωας” για την Αναγέννηση αποκρούοντας το πέναλτι του Γιάνναρη.